Četrtek, 12. 6. 2008, 13.41
8 let, 8 mesecev
Peugeot 807 2,2 ST
Je pa bencinar precej živahnejši in hitrejši, zato pa mora bolj pogosto zavijati na bencinsko črpalko. Če ne upoštevamo nič drugega kot strošek za gorivo, je po današnjih cenah obeh goriv HDi-jev kilometer cenejši za 5 tolarjev in 78 centimov. Po tej matematiki je vožnja z bencinarjem cenejša, dokler ne prevozite 69.360 km (pri tem smo upoštevali srednjo porabo goriva, kot jo navaja proizvajalec, 7,4 l/100 km za HDi in 9,7 za bencinski motor). Toda: ali je to dovolj prepričljiv razlog za nakup bencinarja?
Zunanjost in notranjost
Testna različica z opremo ST nudi udobje za pet potnikov, ki lahko naložijo dobre tričetrt kubika prtljage. Širina vozila 1854 mm zagotavlja dovolj prostora za tri osebe v drugi vrsti. Če je kakšna od njih bolj razsežnih dimenzij (naprimer pod vplivom francoske kuhinje), je bolj ugodno, da se en sedež prestavi v tretjo vrsto, vendar naj tam sedi potnik, ki je najmanjši. Povsem zadaj se v peugeotu 807 sedi čisto spodobno, vendar do telesne višine 170 cm. Sicer pa je notranjost urejena ugledno in funkcionalno, tako kot se za enoprostorca spodobi. Časi so postali taki, da lahko spomnimo na serijsko vgrajene senčnike oziroma roloje za drugo in tretjo vrsto pa tudi na serijsko dvostransko delujočo avtomatsko klimatsko napravo.
Vozne lastnosti
V osnovi so vozne lastnosti bencinske osemstosedmice enake dizlu, je pa bencinska različica za 30 KM bolj "dinamična". Podvozje je dovolj zmogljivo in z lahkoto prenaša ta dodatek moči, uglašeno pa je na udobje, pač zaradi osnovnega namena vozila. To pomeni, da je vožnja prijetna, ni pa po francosko plavajoča. Če je voznik bolj razposajene sorte, potniki spoznajo, da naslonjala sedežev zagotavljajo dober oprijem. Podvozje namreč dovoljuje kar hitro vijuganje, lega na cesti je za ta segment na visoki ravni (čeprav ne gre brez nagibanja karoserije). Med vožnjo v naselju oziroma pri parkiranju smo z veseljem prisluhnili piskajoči pomoči, ki se z neprekinjenim zvokom oglaša na razdalji pod 20 cm od ovire. Zadevo je treba kar drago doplačat, 120.000 SIT, ampak se zdi skoraj obvezna. Pravzaprav bi morali imeti vsi enoprostorci senzorje tudi spredaj ...
Zmogljivost, poraba
Skoraj 160 konjskih moči zadošča za pospeševanje do 100 km/h pod dvanajstimi sekundami, kar pomeni, da se z velikim Peugeotovim enoprostorcem lahko vozimo zelo hitro. Pri vožnji v klanec navzgor peta prestava ni tako vztrajna kot pri HDi-ju, zato pa bencinska moč prav pride, kadar se je treba v prehitrem ovinku reševati s plinom. S porabo goriva je pa tako: če se odločite za bencinski enoprostorec, vam bo pri dinamični vožnji potovalni računalnik zaračunaval tam okoli 14 litrov za 100 kilometrov poti, če boste zadevo "gnali", pa tudi več. Srednjo porabo, ki jo navaja proizvajalec lahko dosežejo le tisti, ki se znajo voziti "po trepalnicah". V pomislek: testna poraba pri dizlu (8,5) je odstopala precej manj kot pri bencinarju (12,1).
Cena, tekmeci
K mnenju o dizelskem 807 dodamo, da je opisani peugeot 807 HDi zelo resen in upoštevanja vreden tekmec peugeotu 807 2,2 z bencinskim motorjem. Najnižji nivo opreme SR pri 2,2-litrski različici ni na voljo, to pomeni, da gre pri ST-ju za zelo bogato opremo, pa vendar ostane kakšna pomembnost za doplačilo (že omenjena parkirna pomoč, kakšen usnjen dodatek, naprimer volan, ksenonski žarometi ...). Pri kupčkanju za ali proti je treba upoštevat dvolitrskega espaca, ki je ob podobnih zmogljivostih malo bolj varčen, pri dizelskem motorju (dCi) pa bolj požrešen. In še svež podatek, zaradi katerega je 807 še malo bolj konkurenčen - ta peugeot si je kot prvi v svojem segmentu prikaramboliral oceno petih zvezdic po Euro NCAP.