Gregor Pavšič

Sreda,
13. 6. 2018,
16.05

Osveženo pred

6 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,19

Natisni članek

Natisni članek

Hyundai Renault

Sreda, 13. 6. 2018, 16.05

6 let, 5 mesecev

Hyundai i30 N ali renault megane RS?

Dva vroča avta za Slovence, kateri nudi več?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,19
Renault megane RS | Foto Renault

Foto: Renault

Dve vroči, hitri in nadvse dinamični novosti na slovenskih cestah sta hyundai i30 N in renault megane RS. Ta je navidezno cenejši, a nabor primerljive opreme oba športna avtomobila cenovno izenači. Odloča torej predvsem imidž avtomobila in tudi znamke. Oba avtomobila s priporočljivo opremo staneta okrog 33 tisoč evrov.

Na slovenske ceste je ta teden zapeljal novi renault megane RS. | Foto: Renault Na slovenske ceste je ta teden zapeljal novi renault megane RS. Foto: Renault Na slovenske ceste številni novi športni avtomobili

Športni avtomobili niso namenjeni doseganju rekordnih prodajnih številk, temveč skrbijo predvsem za dvigovanje ugleda posamezne znamke. Športne različice privlačijo tudi Slovence. Letos je na slovenske ceste zapeljal novi hyundai i30 N, zdaj tudi novi renault megane RS, prihodnji teden pričakujemo novo ford fiesto ST in prenovljenega ford mustanga. Toyotini navdušenci ne bodo mogli več do športnega yarisa, med letošnjimi novostmi omenimo še novega volkswagen pola GTI. Fordov focus RS s štirikolesnim pogonom in ceno krepko nad 40 tisoč evri iz te ponudbe že precej izstopa.

Avtomoto Renault megane RS - nor avto zadnjič brez elektrike? #video

Megane RS tehnološko boljši, modernejši, a manj oster …

Če izvzamemo že nekoliko ostarela volkswagen golfa GTI in seat leona cupro, sta prav omenjena hitra hyundai i30 in renault megane dve najpomembnejši novosti leta pri tako imenovanih "hot hatchih".

Novo generacijo Renaultovega športnika smo že pred meseci vozili na in v okolici dirkališča v španskem Jerezu. Megane je postal tehnološko boljši avtomobil, ki je šel v korak s časom in ponuja tudi petvratno karoserijsko izvedbo in samodejni menjalnik. Izgubil je nekaj prvinske surovosti, a to poskuša nadoknaditi na drugih področjih.

Pri Renaultu pravijo, da je to najbrž zadnji megane RS brez dodatka elektrifikacije. Nekaj ostrine bosta v prihodnosti prinesla različica Cup in morda tudi sodelovanje s slovenskim Akrapovičem.

Katerega?

  • Renault megane RS
    43,52 %
    225 glasov
  • Hyundai i30 N
    38,49 %
    199 glasov
  • Drug avtomobil tega razreda
    17,99 %
    93 glasov
Oddanih 517 glasov

Renault megane RS ima štirikolesno krmiljenje 4control, a je zato treba doplačati varnostni sistem proti naletu. | Foto: Renault Renault megane RS ima štirikolesno krmiljenje 4control, a je zato treba doplačati varnostni sistem proti naletu. Foto: Renault

Hyundai ponuja štartni program tudi z ročnim menjalnikom, na voljo pa zanj ni radarski tempomat. | Foto: Gašper Pirman Hyundai ponuja štartni program tudi z ročnim menjalnikom, na voljo pa zanj ni radarski tempomat. Foto: Gašper Pirman

Korejci že v prvo navdušili, pomagajo jim tudi strastne zmage Thierryja Neuvilla

Hyundaijev avtomobil je njihov prvi izdelek takega športnega avtomobila in je odličen. Pobalinsko poka iz izpušne cevi (bolj kot pri meganu RS), oba pa sta vozniško zelo zabavna. Spuščen plin sredi ovinka pri obeh lahko povzroči zelo predvidljiv zdrs zadka. Megane ima dvolitrski, i30 pa 1,8-litrski motor. Kljub temu ima francoski avto več moči in tudi več navora.

Hyundai nima samodejnega menjalnika, meganova prednost pa je med drugim tudi štirikolesno krmiljenje. Medtem ko Renault v svetovnem reliju s svojim moštvom ni prisoten, Hyundai prav letos za zdaj vozi proti naslovu svetovnega prvaka v reliju. Zmage kot jo je spisal njihov prvi dirkač Thierry Neuville na Sardiniji, so prav gotovo pospeševale prodaje tovrstnih vozil za dobrih 30 tisoč evrov.

Tehnične razlike med njimi so namreč dokaj majhne, enako velja za opremo. Razlike so, a niso odločilne. Pomembnejša se nam zdi diferenciacija glede trdnosti znamke, ugleda in osebno povezljivostjo s športnimi uspehi.

Avtomoto Sedem asov: Avto, ki je tekmecem vrgel rokavico #video
Megane RS proti i30 N – kakšne so razlike?

Čeprav Hyundai nudi tudi cenejši vstopni model, smo primerjali renault megana RS in hyundaija i30 N s paketom Performance. Ta paket oba skoraj izenači po moči motorja, Hyundaijevemu avtomobilu pa prinaša še vrsto skoraj nepogrešljivih dodatkov. Tak i30 je sicer od klasičnega dražji za pet tisoč evrov, a upamo si trditi, da bo avto brez dodatkov Performance ne bo tisti pravi.

Megane je, sodeč po osnovni ceni, precej ugodnejši od hyundaia, a pogled na primerljivo opremljena avtomobila pokaže drugačno sliko. Korejski športnik ima namreč že serijsko vgrajene številne pomembne varnostne sisteme, medtem ko je treba za večino teh pri renaultu doplačati. Vsi varnostni paketi pri meganu ceno dvignejo za dva tisočaka. Doplačljiv je tudi sistem za samodejno zaviranje v sili, ki je pri i30 N serijski. Hyundai ima prav tako serijsko 19-palčna, renault pa 18-palčna kolesa. Za večja kolesa bo treba pri meganu doplačati še tisočaka.

Tako opremljen megane RS bo še vedno za okrog 500 evrov cenejši od i30 N. Taka razlika v ceni pa še enkrat potrjuje izhodišče, da sta oba avtomobila po zmogljivostih in ceni zelo izenačena. Odločajo malenkosti – i30 N na primer ponuja štartni program tudi v kombinaciji z ročnim menjalnikom, megane RS pa le s samodejnim menjalnikom. Ta ceno avtomobila poviša za 1.700 evrov. Hyundai nima možnosti radarskega tempomata, megane RS pač.

 

 

Renault megane RS

Hyundai i30 N Performance

Prostornina motorja:

1.798 cm3

1.998 cm3

Motor:

205 kW (280 »KM«)

202 kW (275 »KM«)

Navor:

390 Nm

353 Nm (do 378 Nm overboost)

Menjalnik:

Ročni/samodejni

Ročni, 6-st.

Pogon:

Spredaj

Spredaj

Cena:

29.390 EUR (samodejni menjalnik – 31.090 EUR)

32.990 EUR

Serijska oprema:

18'' kolesa

Žarometi LED

Zadnji odbijač z difuzorjem

Športni sedeži RS

Infozabavni sistem R-Link s 7'' zaslonom na dotik, športno podvozje sport, funkcija 'Lunch Control' in 'Multichange down' (obe le s samodejnim menjalnikom)

Sistem 4control

 

19'' kolesa

Žarometi LED

Sistem za prepoznavo prometnih znakov

Delna elektronska zapora diferenciala

Spremenljiva geometrija izpuha

8 '' zaslon na dotik

Vzvratna kamera

Samodejno zaviranje

Sistem za pomoč pri ohranjanju prometnega pasu

Sistem za nadzor voznikove zbranosti

 

Prtljažnik:

384-1.247 l

378-1.316 l

Masa praznega vozila:

1.407 kg

Do 1.584 kg

Pospešek do 100 km/h:

5,8 s

6,1 s

Najvišja hitrost:

255 km/h

250 km/h

Dolžina:

4.346 mm

4.335 mm

Medosna razdalja:

2.670 mm

2.650 mm

Obračalni krog:

10,3 m

11,6 m