Gregor Pavšič

Četrtek,
25. 7. 2013,
6.59

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Citroen

Četrtek, 25. 7. 2013, 6.59

8 let, 8 mesecev

Citroën C-elysee WTCC: nizkocenovna limuzina za globalni dirkaški pohod

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Citroën je ob napovedi vstopa v svetovno prvenstvo WTCC predstavil svoj dirkalnik, ki ga bodo naredili na osnovi nizkocenovnega C-elyseeja.

Po desetletju uspehov v reliju zdaj proti izzivu na dirkališčih

Po desetih naslovih svetovnega prvaka med vozniki in osmih med proizvajalci Citroën ob koncu letošnjega leta s tovarniško ekipo zapušča svetovno prvenstvo v reliju. Citroën si ga je skupaj s svojim šampionom Sebastienom Loebom v zadnjem desetletju podredil, a zdaj je napočil čas za nove izzive. Citroën odhaja na dirkališča, kjer se bo pridružil svetovnemu prvenstvu WTCC. Njihov dirkalnik bo spet vozil Loeb, ki pa ne bo več sedel v DS3-ju WRC, temveč dirkalniku na osnovi nizkocenovne limuzine C-elysee.

Odločitev za C-elysee ni presenetljiva: WTCC vozi tam, kjer so ključni trgi avtomobila

Izbira avtomobila, ki v nasprotju z drugimi modeli ne poudarja športnosti, temveč avtomobilsko racionalnost, ni presenetljiva. Tehnična pravila za WTCC bodo prihodnje leto omogočila znatno predelavo vozila, dodatne aerodinamične pakete, predvsem pa Citroën stavi na koledar. Dirke WTCC-ja so izpeljane v Južni Ameriki, Maroku, Kitajski in Rusiji, ki so vsi ciljni trgi C-elyseeja.

V svoji dirkaški različici bo ta daljši 15 centimetrov, širši 20 centimetrov, za slabih pet centimetrov so mu podaljšali tudi medosno razdaljo. Skupaj z dirkačem masa ne bo smela biti manjša kot 1.100 kilogramov.

Enak motor kot v specialki za reli, le moči bo več

Glavni inženir dirkalnika bo Xavier Mastelan-Pinon, ki je zaslužen tudi za tehnično brezhibnost DS3-ja WRC v reliju. Mastelan-Pinon poudarja aerodinamične prednosti limuzine, v katero so sicer vgradili enak 1,6-litrski turbomotor z neposrednim vbrizgom goriva, kot ga najdemo tudi v DS3-ju WRC za reli. Zaradi pravil mednarodne organizacije FIA bodo lahko povečali učinek turbopuhala, zato bo imel motor okrog 380 "konj" pri 6.000 vrtljajih na minuto in 400 njutonmetrov navora.

Moč se bo prek Sadevovega šeststopenjskega sekvenčnega menjalnika prenašala na sprednji par koles, kjer bo za razporeditev navora skrbela še mehanska zapora diferenciala.

Citroën bo zdaj začel program razvojnega testiranja na različnih dirkališčih. Uradna predstavitev avtomobila bo septembra na avtomobilskem salonu v Frankfurtu.