Pljučnica predstavlja največji delež akutnih hospitalizacij v pulmologiji. Med obolelimi odraslimi, ki so v letih 1999-2008 obiskali zdravnika, jih je bilo kar 40 odstotkov starejših od 65 let.
Med ljudmi nad 65 let pa je tudi sicer višja umrljivost zaradi pljučnice, so sporočili iz Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj.
Zaradi pljučnice hospitaliziranih 5000 oseb letno
Epidemiološki podatki za Slovenijo v letih 1999-2008 so pokazali, da so pljučnico ugotovili pri odstotku odraslih, ki so obiskali zdravnika na primarnem nivoju. 40 odstotkov obolelih s pljučnico pa je bilo starejših od 65 let. V istem obdobju je bilo zaradi pljučnice hospitaliziranih 5000 oseb letno, v veliki večini (60 do 70 odstotkov) so bolnišnično zdravljenje potrebovali predvsem starejši od 65 let.
Osolnik: Pljučnica pri starejših tudi posledica oslabljenega imunskega sistema
Pljučnica je po besedah specialistke pnevmologinje in interne medicine Katarine Osolnik iz bolnišnice Golnik bistveno bolj pogosta pri starejših skupinah zaradi prisotnosti več kroničnih bolezni, ki spremljajo starost. Gre za pljučne, srčno-žilne, nevrološke in ledvične bolezni, jetrne okvare in sladkorno bolezen, starejši pa imajo pogosto tudi oslabljen imunski sistem.
Pljučnice glede na povzročitelja sicer delimo predvsem na bakterijske in virusne. Glede na mesto, kjer je bolnik zbolel, pa bolezen delimo na pljučnice domačega okolja, bolnišnične pljučnice ali pljučnice v domovih starejših občanov. V Sloveniji je najpogostejši povzročitelj zunajbolnišničnih pljučnic pnevmokok. Do metra daleč se prenaša s kužnimi kapljicami, preko onesnaženih predmetov pa lahko okužijo tudi druge osebe. Bakterijo lahko prenašajo tudi bacilonosci.
Nevarnost tudi za najmlajše
Pnevmokokne okužbe najbolj ogrožajo otroke, stare od pol leta do štirih let in starejše od 65 let. Pnevmokoki sicer postajajo tudi vse bolj odporni na antibiotike, vendar je v boju proti pnevmokoknim okužbam na voljo varno in učinkovito cepljenje. Z njim lahko v zdravstvu pokrijejo 85 do 90 odstotkov serotipov, ki povzročajo invazivno okužbo pri odraslih, pojasnjujejo na Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj.
Umrljivost za pljučnico je v Sloveniji 10-odstotna
Zdravniki cepljenje priporočajo otrokom, kroničnim bolnikom in starejšim nad 65 let. Umrljivost bolnikov s pljučnico je bila namreč po epidemioloških podatkih za Slovenijo v povprečju 10-odstotna, pri starejših in kroničnih bolnikih pa še višja. Najvišja, 30-odstotna, pa je bila pri starejših iz domov za starejše občane.