Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
5. 4. 2011,
15.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 5. 4. 2011, 15.24

8 let, 7 mesecev

S čemažem nad spomladansko utrujenost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Čemaž je znanilec prebujajoče pomladi. Z njim pa lahko iz zimskega spanja prebudimo tudi svoje telo in si privoščimo očiščevalno kuro.

Čemaž, ki mu rečemo tudi medvedji česen ali divji česen, raste od marca do junija, cveti pa od aprila do maja. Najdemo ga skoraj povsod po Sloveniji na gozdnih jasah predvsem v bukovih in gabrovih gozdovih. Čemaž ima rad senčno in vlažno lego, zato najpogosteje raste na bregovih rek ali potokov. Če ga pazljivo izpulimo s čebulico vred, pa ga lahko posadimo kar na domačem vrtu, ali celo v posodah za rože na balkonu ali terasi.

Zdravilni učinki čemaža

Čemaž si radi privoščijo medvedje, ko se zbudijo po dolgem zimskem spanju, saj je znan po tem, da očisti kri in prebavila. Odtod tudi ime medvedji česen. Poleg zdravilnih učinkov na prebavila ima čemaž še vrsto pozitivnih lastnosti: - znižuje raven slabega holesterola v krvi, krvni tlak in vročino, - odvaja odvečno vodo iz telesa, - čisti dihala, kožo, ledvica in mehur, - ima antiseptične in antibiotične lastnosti, - poživlja splošno počutje in s tem pomaga v boju s spomladansko utrujenostjo, - pomaga pri zdravljenju kožnih bolezni, njegov sok pa celi površinske rane (npr. po britju), - je dobro sredstvo proti glistam v črevesju.

Zdravilne učinke lahko opazimo po treh tednih rednega jemanja čemaža, ki ga priporočajo sicer v manjših količinah – približno pet svežih listov na dan ali zvrhana čajna žlička čemaževega pesta.

Kako ga pripravimo

Pri čemažu je užitna cela rastlina, ne samo listi. Tudi čebulico lahko narežemo, ali jo shranimo v olju za zimo. Čemaž uporabljamo namesto česna, najboljši je svež, nasekljan na solati, lahko ga dodamo k juham in špinači (ga ne kuhamo), omaki za testenine, krompir ali riž. Zelo okusen je zmešan s skuto na kruhu. Če želimo v njegovem okusu uživati še, ko se svežega ne dobi več, pripravimo čemažev pesto.

Recept za čemažev pesto: Sestavine (za dva 300 g kozarčka): 150 g čemaževih listov 7 g soli 150 g olivnega olja

Sveže nabrane liste čemaža operemo in jih posušimo. V mešalniku jih na drobno nasekljamo, dodamo sol in olje ter premešamo. Po želji lahko dodamo nariban parmezan in v možnarju zdrobljene pinjole, mleta sončnična semena ali pistacije. Mešanico napolnimo v majhne kozarčke ter zalijemo z olivnim oljem.

Ne spreglejte