Petek,
3. 10. 2014,
13.35

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

beljakovine

Petek, 3. 10. 2014, 13.35

6 let, 7 mesecev

Kakšni so znaki, da ne jemo dovolj beljakovin?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Beljakovine so znane kot osnovni gradnik življenja, saj sodelujejo pri vseh biokemičnih procesih v celicah, zato jih je treba pojesti dovolj.

Beljakovine ali proteini so organske molekule, sestavljene iz manjših enot, to je aminokislin. Kot še pojasnjujejo na Inštitutu za nutricionistiko, je vsaka beljakovina sestavljena iz različnih aminokislin, zato obstaja ogromno vrst beljakovin.

"Iz njih so v človeškem telesu sestavljena tkiva in organi, pa tudi številne druge komponente, potrebne za normalno delovanje organizma. Naše telo samo proizvaja beljakovine, ki jih potrebuje za delovanje, vendar moramo gradnike teh beljakovin vnesti s hrano. Ko namreč zaužijemo neko beljakovinsko živilo, se beljakovine v procesu prebave razgradijo na aminokisline, ki jih lahko nato telo uporabi za sestavljanje beljakovin, ki jih potrebuje," še med drugim pojasnijo na omenjenem inštitutu.

Kje najdete beljakovine? Najboljši vir beljakovin so živila živalskega izvora, kot so meso, ribe, jajca, mleko in mlečni izdelki. Beljakovine rastlinskega izvora pa najdete v oreščkih, stročnicah, kot so fižol, grah, stročji fižol, čičerika, leča itd.

Priznana ameriška klinika Mayo za povprečno zdravo odraslo osebo priporoča 50 gramov beljakovin dnevno ali bolj natančno: beljakovine naj zavzemajo od deset do 35 odstotkov vnosa dnevnih kalorij. Na primer, če zaužijete dva tisoč kalorij na dan, naj od 200 do 700 kalorij prihaja iz beljakovin.

In kako veste, da niste zaužili dovolj beljakovin? Želja po sladkem Če imate nenehno željo po sladkem in nikoli niste povsem siti, potem vam lahko v prehrani primanjkuje beljakovin. Te namreč vzdržujejo raven sladkorja v krvi in ta pade, če jih ni dovolj, kar takoj vzbudi željo po hitri energiji, ki jo zagotovijo sladkarije.

Utrujenost Prav tako se lahko, če energijo v telo v glavnem vnašate z ogljikovimi hidrati, počutite utrujeni in imate manjšo sposobnost koncentracije. Ogljikovi hidrati namreč raven energije trenutno dvignejo, vendar pa se bo ta hitro znižala, kar bo povzročilo občutek šibkosti.

Zmanjšanje mišične mase Če vaše telo ne dobi dovolj beljakovin, jih vzame, kjer jih najde, torej v mišicah. Tako pomanjkanje beljakovin v prehrani lahko povzroči bolečine v mišicah in krče, kot tudi zmanjšanje mišične mase in moči.

Oslabljen imunski sistem Vaš imunski sistem potrebuje beljakovine za zaščito vašega telesa pred tujimi snovmi, kot so bakterije in virusi. Ko vaše telo nima dovolj beljakovin, se zmanjša število novih belih krvnih celic, kar posledično vodi v oslabljen imunski sistem.

Izpadanje las in krhki nohti Premalo beljakovin v telesu se kaže tudi na laseh in nohtih, ki so posledično slabše kakovosti. Telo namreč z njimi začne varčevati, zato jih med drugim ne troši več za obnovo in ohranjanje las ali nohtov. Lasje tako odpadajo, nohti pa so krhki in lomljivi.