Petek,
7. 11. 2014,
14.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

bolečine

Petek, 7. 11. 2014, 14.32

8 let, 7 mesecev

Kako si lahko pomagamo, ko čutimo bolečino v vratu?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Bolečina v vratu se pogosto razširi še na zatilje, ramena in med lopatici, povzroči pa lahko tudi glavobol, odrevenelost, mravljinčenje, togost, težave pri požiranju in tako dalje.

Omenjene bolečine se najpogosteje pojavijo zaradi dolgotrajnih nepravilnih obremenitev vratne hrbtenice ob nepravilni drži, prisilnih položajih pri delu in stalni mišični napetosti.

V večini primerov si pri bolečinah v vratu lahko pomagamo sami, na primer s hidroterapijo, masažo z eteričnim oljem sivke in ustrezno telovadbo.

Hidroterapija je zelo učinkovito domače sredstvo za lajšanje bolečin v vratu, ki jo preprosto izvedemo pod prho. Boleče območje vratu tri minute spiramo s toplo vodo, nato nanj za od 30 do 60 sekund usmerimo hladno vodo. Postopek ponavljamo po želji.

Z vročo vodo boste pospešili krvni obtok oziroma cirkulacijo in sprostili otrdele mišice, hladna voda pa vam bo v pomoč pri zmanjšanju vnetja.

Bolečine v vratu si lahko lajšate tudi z masažo z eteričnim oljem sivke, ki ga lahko razredčite s kokosovim ali olivnim oljem. Pred omenjeno desetminutno masažo se oprhajte ali si privoščite kopel, da nekoliko sprostite boleče mišice.

In ne nazadnje vam bo v veliko pomoč tudi telovadba, ki bo okrepila in stabilizirala tako vratne mišice kot tudi zgornji del hrbta. S spodnjimi najosnovnejšimi vrstami vaj si lahko pomagate tako na delovnem mestu kot tudi doma.

• Vrat počasi vrtite v krožnih gibih v smeri urinega kazalca, nato smer obrnite. • Vrat počasi premikajte čim globlje naprej in nazaj ter nato v levo in desno stran.

Vsako vajo ponovite petkrat, vaje pa izvajajte trikrat dnevno.