Večerja je pogosto družaben obrok, med katerim se zlahka spozabimo, saj se ukvarjamo z drugimi rečmi, kot je hrana. Pa vendar je lahko večerja zdrav obrok, če ne delamo nekaterih napak.
Večerja je največji obrok
Ne glede na to, koliko ste pojedli čez dan, večerja ne sme biti največji in najbolj kaloričen obrok. Če upoštevate pravilo, da ženskam zadostuje od 1.800 do 2.300 kalorij na dan, moškim pa od 2.000 do 2.500, ima vaša večerja lahko do 600 kalorij, zato naj bo lahek in majhen obrok, ki ne bo obremenil metabolizma. Pretiravanje vodi v razvoj debelosti in diabetesa.
Skleda na mizi
Preden hrano postavite na mizo, jo razdelite na krožnike, saj boste tako pojedli manj. Zajemanje hrane iz sklede ali celo posode spodbuja prenajedanje, saj nam polna skleda daje občutek, da še nismo dovolj pojedli.
Večerja pred televizijo
Ko gledamo televizijo ali uporabljamo internet, izgubimo občutek za hrano in takrat se lahko začne brezumno prenažiranje, saj sitosti sploh ne čutimo. Ravno tako kot večerja pred televizijo so nevarni prigrizki, po katerih radi segamo, to so čips, smokiji, krekerji, piškoti ...
Preveč soli
Če imamo sol na dosegu roke, si bomo hrano skoraj zagotovo solili, sol pa zadržuje vodo v telesu in povzroča dehidracijo. Odstranimo solnico z mize in hrano oplemenitimo z začimbami.
Večerja v restavraciji
Hrana, ki jo pripravljajo v restavracijah, pogosto vsebuje skrite maščobe, soli in sladkorje, zato je bolj kalorična kot hrana, pripravljena doma. Hitra hrana je prepovedana, ostanite pri solati ali zelenjavni juhi.
Sladica
Če ste navajeni obrok končati s sladkim, naj to ne velja za večerjo, saj sladkor dodatno obremeni telo in moti spanec. Nekateri strokovnjaki za prehrano menijo, da je najboljši čas za sladko v dopoldanskih urah.