Edinstvena mednarodna raziskava, v kateri so sodelovali tudi slovenski znanstveniki, je pokazala, da na učenje številk vplivajo slovnične značilnosti jezika, s katerim otroci odraščajo.
Študija znanstvenikov Univerze v Novi Gorici, Univerze kralja Savda, Univerzitetnega kolidža v Londonu, Univerze Kalifornija v San Diegu in Inštituta za tehnologijo v Massachusettsu kaže, da obstoj dvojine v slovenščini in savdski arabščini otrokom olajša zgodnje učenje številk, saj se slovensko in savdskoarabsko govoreči otroci, stari od dveh do petih let, številk ena in dve naučijo hitreje kot angleško govoreči otroci. Ugotovitve poudarjajo pomen otroških izkušenj z razumevanjem pomena števil v materinem jeziku, torej mimo učenja rutinskega štetja, s katerim otroke pogosto seznanjamo s številkami.
Kaj še vpliva na usvajanje številk?
Kot nam je pojasnil jezikoslovec Franc Marušič iz novogoriške univerze, ki je poleg kolega Roka Žaucerja sodeloval pri omenjeni mednarodni raziskavi, pa na hitrost usvajanja številk seveda ne vpliva le slovnica, temveč tudi kultura, v kateri otroci odraščajo. "Angleško govoreči vrstniki iz San Diega izhajajo iz okolja, kjer dajo več prednosti učenju številk na pamet oziroma recitiranju številk, ne da bi otroci zares vedeli, kaj te pravzaprav pomenijo, vendar pa jim ravno to omogoča tudi hitrejše napredovanje iz dvovednikov, to je oseb, ki razumejo številki ena in dve, v trovednike in naprej. Medtem ko ostanejo slovensko in savdskoarabsko govoreči otroci dlje časa na stopnji dvovednika," pojasni Marušič.
Raziskava je potekala od januarja leta 2012, in sicer v vrtcih v Ljubljani, San Diegu in Riadu. Vanjo pa je bilo vključenih prek 200 otrok.
Po njegovih besedah je zanimivo, da sta najprej obstajali dve skupini znanstvenikov, ki sta skoraj časovno vzporedno preučevali vpliv tega tako posebnega vidika slovnice na učenje številk. Še bolj neverjetno pa je, da so se ugotovitve ameriških in slovenskih znanstvenikov tako prepričljivo ujemale z rezultati kolegov iz Savdske Arabije.
Zakaj so se pravzaprav lotili tovrstne študije?
Raziskava pa, kot pravi, pravzaprav pomeni nadaljevanje oziroma preverjanje ene izmed hipotez, ki je do zdaj obstajala v teoriji, ki razlaga usvajanje številk. "Ta pravi, da na učenje usvajanja številk vpliva tudi slovnično število. Zagovarjali so jo z ugotovitvami raziskave, ki je ob primerjavi ruskih in angleških otrok z japonskimi in kitajskimi pokazala, da se prvi prej naučijo številke ena kot drugi. Menijo, da zato, ker v japonščini in kitajščini ni slovničnih številk, v ruščini in angleščini pa obstaja razlika med ednino in množino. Vendar je bilo pri omenjeni raziskavi kar nekaj težav, zato iz nje sklepa, ali je res slovnično število tisto, ki je odločilno, ni bilo mogoče jasno določiti," pojasni Marušič. Znanstveniki najnovejše omenjene mednarodne študije so torej preverjali, kaj se zgodi pri jezikih, ki imajo dvojino, če je slovnično število res tako odločilno.
Marušič nam je tudi povedal, da nameravajo študijo nadaljevati, saj želijo ugotoviti, ali bi bile kakšne razlike med narečji znotraj Slovenije, saj imajo narečja ob italijanski in hrvaški meji "manj dvojine".