Petek, 7. 3. 2008, 12.24
7 let, 3 mesece
Pravljična pokrajina ob reki Li
Ljudska republika Kitajska je z več kot 1,3 milijarde prebivalci najbolj naseljena država na svetu. Je največja država na področju vzhodne Azije in četrta največja na svetu. Kitajska civilizacija je najstarejša neprekinjena civilizacija, ki ima dolgo zgodovino pisave in več pomembnih odkritij kot so papir, kompas, smodnik in tisk.
Sporazumevanje je lahko zelo zabavno
Kako se bomo sporazumevali v odročnejših krajih, nas je pred odhodom še najbolj skrbelo. Redko kdo zna angleško, za nameček pa večinoma uporabljajo le svojo pisavo – pismenke. Le-teh povprečni Kitajski slovar našteva kakih deset tisoč, vendar vseh tudi sami ne uporabljajo. Povprečno izobraženi bi jih morali poznati okoli tri tisoč, toliko naj bi jih zadostovalo tudi za spremljanje časopisja. Mi smo uporabljali predvsem roke in noge, večkrat pa se je zgodilo, da je nekdo iz žepa potegnil mobilni telefon in poklical prijatelja, ki je znal nekaj angleških besed. Pripravljeni so narediti vse za minimalno korist, ki jim jo lahko nudi popotnik.
Kitajska je tako velika, da cele ni mogoče prepotovati v enem sklopu. Jugovzhodni del bo s svojo ponudbo zadovoljil tako ljubitelje naravnih čudes, kot tiste, ki se težko načudijo, kaj vse je zmožna narediti ''človeška roka''.
Če niste ljubitelj velemest kot so Hongkong, Macau, Shenzen in Guangzhou, ki ležijo ob južnem kitajskem morju, potem se z nočnim vlakom odpravite v Guilin, prikupno mesto sredi stožčastih hribčkov, ki je izhodišče za ogled mogočnih riževih teras na severu, hkrati pa je štartna točka za nepozaben izlet po reki Li do mesteca Yangshuo, ki je prav tako obdan z misterioznimi apnenčastimi vrhovi. Če so naravne lepote mesta dobra stran, so hiter ekonomski razvoj in razvoj turizma slaba, saj so vstopnine za ogled znamenitosti relativno visoke, mnogi turisti pa se pritožujejo tudi nad cenami v restavracijah.
Ljudje v tukajšnjih majhnih vasicah živijo preprosto življenje. V tradicionalnih lesenih domovih večino časa preživijo v kuhinji, ki ob mrzlih večerih služi tudi kot družabni prostor, kjer na sredi zakurijo ogenj okoli katerega se posedejo. Hrana na kitajskem je odlična, obvezna ''sestavina'' pa je vok v katerem pripravijo vse mogoče. Prav v eni od vasic na terasah, samo imeli priložnost prisostvovati pogrebni ceremoniji.
Sprva smo mislili, da gre za zabavo, saj je pokalo kot pri nas na silvestrovo. Ljudje so igrali na razne inštrumente, hrane in pijače pa je bilo na pretek. Šele krsta, ob njej pa bikova in prašičja glava, so nam dali vedeti kje smo se pravzaprav znašli.
Po napornih izletniških dneh se lahko sprostite v mestu Yangshuo, kjer je s številnimi restavracijami in nočnimi lokali poskrbljeno za staro in mlado. Vaše prevozno sredstvo naj bo kolo, s katerim se lahko odpeljete do vseh znamenitost v okolici, ''obvezen'' pa je tudi obisk tržnice, vendar tistim z nekoliko občutljivejšimi želodci svetujem, da ''živalski oddelek'' izpustijo.
Ker slika pove več kot tisoč besed, vas vabimo, da si ogledate fotogalerijo.