Ponedeljek, 26. 5. 2014, 15.11
8 let, 8 mesecev
Nasmehov je več vrst. Kaj pomenijo?
Že malo premaknjena obrv lahko bistveno spremeni pomen nasmeha, opozarja psiholog in komunikolog z Oxforda Peter Collet, ki glede na položaj ust, obrvi in glave razlikuje šest vrst nasmehov.
Dvignjene obrvi sugerirajo zadržanost in podredljivost, s spuščenimi obrvmi pa oseba, ki se smeji, deluje močnejše, dominantnejše in bolj samozavestno. Takšen nasmeh lahko predstavlja vir uspeha v poslovnih pogajanjih, pojasnjuje Collet.
Širok nasmeh, poimenovan tudi Duchenneov po avtorju pionirske raziskave o obraznih mišicah v povezavi z emocionalnimi stanji, izraža iskrenost. Takšen nasmeh lahko sploh v prvem stiku z osebo vliva občutek zaupanja. Široka odprta usta v nasmeh pričajo o naših pozitivnih občutkih, lahko tudi o navdušenju nad določenim predlogom.
Da ni močnejšega orožja od nasmeha, s katerim lahko veliko dosežemo, veliko prej tudi na primer, da nam bo kdo naredil določeno uslugo, je pokazala britanska raziskava na vzorcu 2000 ljudi. Z nasmehom na obrazu lahko vplivamo na prijetno vzdušje, pri ljudeh pa spodbudimo optimizem. Z nasmehom lahko pridobimo spoštovanje, s tem, da je treba paziti, da pri tem kljub vsemu ne pretiravamo.
Veliko bolj je na primer profesionalno, poudarja Coller, da v delovni prostor vstopite z bolj ali manj nevtralnim izrazom, pri tem zastanemo za trenutek, nasmehnemo pa se šele nekoliko pozneje, in to na način, da ob tem jasno v oči pogledamo osebo, ki jo bomo nagovorili. Če boste v prostor vstopili hihitajoče ali se na nasmehnili na hitro, boste lahko pustili občutek, da je nasmešek premišljen in da ste si ga preračunljivo nadeli, pravi komunikolog.