Ponedeljek, 12. 2. 2018, 12.51
6 let, 8 mesecev
Slovensko oblikovanje med vizijo in realnostjo #foto
V četrtek bodo v Cankarjevem domu odprli bienalno razstavo Društva oblikovalcev Slovenije z izborom oblikovalskih del, ki so nastala v zadnjih dveh letih na področju oblikovanja vidnih sporočil, produktnega in unikatnega oblikovanja.
Razstavljena dela članov društva kažejo tako dvoletni prerez delovanja društva kot tudi položaj v širšem kontekstu slovenskega oblikovanja. "V tem času se je društvu priključilo več novih članov, predvsem ustvarjalcev na področju unikatnega oblikovanja. Vsak avtor je prikazan z delom, ki se najbolj dotika območja med vizijo in realnostjo v oblikovanju," so pojasnili v Društvu oblikovalcev Slovenije (DOS).
Cankar v stripu, oblikovanje knjižne zbirke (knjige: Moj lajf, Hlapec Jernej in pasja pravica, Hlapci - ko angeli omagajo), 2017, naročnik: Zavod Škrateljc, soavtorji / ilustracije: Tanja Komadina, Igor Šinkovec, Damjan Stepančič
Na letošnji razstavi, ki nosi ime O … oblikovanje! Med vizijo in realnostjo, so izpostavljeni nekateri na novo zasnovani izdelki notranje opreme, celostne vizualne rešitve za različne blagovne znamke, plakati za gledališča v manjših serijah in izdelki unikatnega oblikovanja. Širši koncept razstave je zasnovan kot vmesno polje med oblikovalsko vizijo in njeno realnostjo, ki ju kot posamezniki ali kot stroka doživljamo v današnjem prostoru in času – med posameznikom in oblikovalsko politiko ali, drugače, nekje na razpotju med vizijo in realnostjo.
Danijela Grgić, Utopija, 2016, naročnik: SNG Drama Ljubljana, fotografija: Nina Vojvoda
"Prikazujemo jo z drugega zornega kota, saj menimo, da je oblikovanje, če bi ga uporabljali drugače, tisti osnovni cilj, ki ustvarja kakovostno človekovo okolje z namenom izboljšanja vseh ravni našega bivanja. Koncept postavitve skuša prikazati razmerje med oblikovalci in odločevalci. V dobi vsesplošnega in hitrega napredka je zelo očitno, da se omenjeno razmerje ne razvija sorazmerno z razvojem družbe," so pojasnili v DOS.
Martina Lončar, Materni jezik, Čeljust, uhani, 2017, fotografija: Olga Makarova
Izzivalna postavitev horizontalne dvodimenzionalne ploskve, ki se izteka v prostorsko tridimenzionalno poudarjeno očišče, nagovarja zelo neposredno. Večno paradigmo dvojnosti konkretizira z na eni strani periferno, nepoudarjeno, črno-belo, a vsebinsko močno horizontalno površino ter na drugi s prostorsko in barvno dominantnim kubusom povedne vsebine. Kot metafora materialnega + kontinuiranega in nematerialnega + instantnega.
Katjuša Kranjc in Rok Kuhar, CIRCULUM, 2017, naročnik: PIKKA, fotografija: Žiga Lovšin, Rok Kuhar
Društvo oblikovalcev Slovenije odpira premisleke o sedanji vlogi in pomenu oblikovanja v našem prostoru z namenom spodbujanja kritične refleksije njenega vrednotenja in umeščanja v sodobno družbo. Razstava prikazuje razpon variacij in način, kako nanjo vplivajo spremembe v družbi. Sestavljanka, v kateri posamezen košček ne predstavlja veliko, vendar ko se vsi delčki prilegajo, omogoča, da naposled vidite zgodbo o oblikovanju takšno, kot je.
Jožica Curk & Mateja Panter, PNEUMATIK FASHION, 2017, Fotografija: Nika Curk
Marjan Žitnik, The Project Series (reinterpretacija stola 4455), 2017, naročnik: Rex Kralj d.o.o.