Ponedeljek, 26. 10. 2015, 16.26
7 let, 1 mesec
Podjetje Lego zavrnilo uporabo svojih kock za "politično sporočilo"
V zadnjih dneh že komunikacija med kitajskim umetnikom in aktivistom Ai Weiweijem ter danskim podjetjem Lego, povezana z umetnikovim novim projektom v Avstraliji, dobiva širše družbene oz. politične razsežnosti. S svojimi donacijami v obliki legokock se, potem ko je Lego zavrnil umetnikovo naročilo večjega števila kock, v imenu tega, da bo projekt kljub vsemu lahko izveden, v dogajanje vpletajo posamezniki in posameznice z različnih koncev sveta.
Projekt je tako že pred nastankom sprožil vrsto vprašanj in odzivov. Umetnik je potrdil, da bo sprejel ponudbe posameznikov in posameznic za donacijo legokock. Kot je včeraj tvitnil: "Da, našel bom način, da jih sprejmem."
Umetnik, znan po projektih z močno politično konotacijo, pa je pri naročilu predvsem otroških igrač naletel na oviro. Dansko podjetje je namreč pred dnevi zavrnilo povpraševanje njegovega studia po nakupu večjega števila legokock. Zavrnitev so pospremili z besedami, da ne morejo "odobriti uporabe legokock v političnem delu".
@aiww use mine, more than happy to make it. pic.twitter.com/ouC66A6CwZ
— Wu Tun 吴吞 (@wu_tun) October 25, 2015
Za britanski časnik Guardian je predstavnik podjetja Lego za odnose z javnostmi podal še dodatno obrazložitev. Pojasnil je, da razumejo svobodo izražanja in da nikoli niso prepovedovali projektov, ki so nastali brez neposrednega sodelovanja znamke, vendar projektov s politično konotacijo aktivno in neposredno ne podpirajo, niti v obliki obsežne prodaje ne.
"Zavedamo se, da legokocke danes po vsem svetu kot orodje izražanja na različne načine uporablja na milijone navdušencev, odraslih, otrok in umetnikov, vendar gre za projekte, ki jih podjetje Lego ne podpira. Sami smo namreč zavezani temu, da s svojim izdelkom otrokom prinašamo ustvarjalno igralno izkušnjo. Na globalni ravni zavračamo kakršnokoli aktivno sodelovanje ali podpiranje uporabe legokock v projektih in kontekstih s političnimi pomeni. To načelo ni novo," so v podjetju še zapisali v svoji izjavi.
.@LEGO_Group this is about 10% of our #Lego collection. We won't be buying more. @aiww you're welcome to borrow it. pic.twitter.com/6mcq8RwXu3
— Dave Hall (@skwashd) October 25, 2015
V delu Trace, ki je bilo del velike lanske razstave v Alcatrazu, nekdanjem najbolj varovanem ameriškem zaporu, s katero je ustvarjalec nagovoril vprašanje človekovih pravic, svobode in svobode izražanja, je z legokockami portretiral 176 političnih zapornikov in zapornikov vesti. Od Nelsona Mandele, Edwarda Snowdna do Nobelovega nagrajenca, kitajskega disidenta Liu Xiaoboja in drugih.
O odločitvi podjetja Lego je Ai Weiwei javnost prek družabnih omrežij obvestil v petek, na zadnji dan obiska kitajskega predsednika Xi Jinpinga v Veliki Britaniji, in ob novici, da bodo kmalu Legoland gradili tudi v Šanghaju. Nova tovarna na Kitajskem bo zaposlovala približno dva tisoč ljudi, odprli pa jo bodo leta 2017.