Četrtek, 15. 12. 2011, 8.32
8 let, 8 mesecev
"Kaj pomeni štefan pa šentjanževec?"
Nedavno je izšla vaša knjiga Zdravi in lepi z Danico Lovenjak. Kaj vas je spodbudilo k pisanju, kdo je vaša ciljna skupina? Kaj vam je pri pisanju povzročalo največ težav?
K pisanju knjige so me spodbudili gledalci. Mnogo ljudi mi je namreč pisalo in spraševalo, kje bi lahko dobili moje nasvete. Večkrat sem tudi slišala, da so si moji zvesti gledalci zapisovali recepte za pripravo določenih zdravil. Knjiga Zdravi in lepi z Danico Lovenjak je namenjena najširšemu krogu ljudi, ki se zanimajo za zdravo življenje, več možnosti zdravljenja najrazličnejših bolezni in vzdrževanje lepote. V prvem delu se sprehodim skozi vse mesece v letu, seznanim z izvorom imen posameznih mesecev, nanizam najzanimivejše pregovore in se ustavim pri nekaterih godovnikih. Torej, od pregovorov oziroma nekih ustaljenih rekov, za katere smo že zdavnaj pozabili ali sploh nikoli nismo vedeli, od kod izvirajo. Na primer, zakaj rečemo blažev žegen, pa nejeverni Tomaž? Ali veste, kaj pomeni štefan pa šentjanževec? Osrednji del knjige je namenjen zdravju in lepoti. V njem v sliki in besedi nanizam 148 rastlin – od sadja, zelenjave, zdravilnih rastlin, zelišč, pijač do zdravilnih učinkov gline. Govorim o zdravilnih vsebnostih, o uporabi, načinu priprave, vselej pa v besedilo vpletam drobne zanimivosti iz zgodovine, izročila ali vsakdanjega življenja. Pri pisanju pa sem imela največ težav prav s tem, kako vse te zdravilne rastline razvrstiti.
Kakšna literatura vas sicer najbolj pritegne? So to knjige, revialni tisk?
Vse revije rada pogledam, ko imam čas, pa z veseljem preberem kakšno knjigo. Trenutno so na sporedu študijske knjige, ki govorijo o diplomaciji, politiki, mednarodnih odnosih in marketingu.
Katero knjigo ste nazadnje prebrali in kakšen vtis je napravila na vas?
Pred kratkim sem znova prebrala Alkimista od Paula Coelha. Nasploh mi je Coelho eden najljubših pisateljev, Alkimist pa me vedno znova prevzame. Eno od sporočil, ki ga najdemo v knjigi, pravi, da bi morali večkrat odpreti oči za okolico in pogledati, kaj nas narava poskuša naučiti.
Ali pogosteje zahajate v gledališče ali kino? Zakaj vam je eno bolj všeč kot drugo?
Oboje imam zelo rada. Poleti, ko se odvija Festival Ljubljana, sem včasih v enem tednu tudi trikrat na predstavi, operi, baletu ... Večkrat me lahko vidite tudi v Cankarjevem domu. Obožujem kulturne dogodke. In prav zaradi tega, ker lahko kulturne dogodke gledaš neposredno, v živo, so mi bolj všeč.
Kateri je vaš najljubši film in zakaj?
Woody Allen, brata Coen in Pedro Almodovar so režiserji, po katerih še posebej rada posegam. Težko bi izbrala najljubši film, če pa že moram, potem bi izbrala Vicky Cristina Barcelona od Woodyja Allena, saj me vsakič, ko ga gledam, znova gane.
Če bi vas tujci prosili za nasvet, kateri slovenski film bi jim predlagali, katero knjigo slovenskega avtorja in kateri domači glasbeni album?
Film Petelinji zajtrk, knjiga Na klancu, album Namesto koga roža cveti od Vlada Kreslina.
Kaj mora človek imeti, da mu uspe pri nas? Nadarjenost, pravi priimek, dobro socialno omrežje, srečo ali kaj povsem tretjega?
Vsepovsod, tako doma kot v tujini, je v prvi vrsti pomembna karizma.
Katerega domačega umetnika najbolj cenite in zakaj?
Cenim več slovenskih umetnikov: Roka Goloba, Anžeta GaLLusa Petelina, Ferija Lainščka ... Cenim seveda tudi umetnike na področju oblikovalstva, kot so Nina Šušnjara, Marjeta Grošelj in Rudolf Lopatec. Umetnost je izražanje kreativnosti in vsak od teh je v takšnem ali drugačnem smislu veliko naredil za Slovence. Vesela sem, da jih poznam in da sem lahko v družbi tako kreativnih ljudi.