Petek,
15. 1. 2016,
13.20

Osveženo pred

1 leto, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

recept vikend kosilo sladica piškoti

Petek, 15. 1. 2016, 13.20

1 leto, 9 mesecev

En mandljev piškot na dan prežene depresijo stran

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Naj bodo alžirski ali trogirski, piškoti z mandljevim nadevom so vedno balzam za dušo.

Bilo je pred mnogimi leti med enim od brezciljnih pohajkovanj po Parizu. Na ulici, ki sem jo našla po čistem naključju, je bila alžirska slaščičarna, raj piškotov in slaščic, odišavljenih z rožno vodo in vonjem pomarančnih cvetov, buhtečih od sladkobe datljev in mandljev.

Med vsemi čudežnimi piškoti so bili tudi gazelji rogovi, kot luna zaviti piškoti z mandljevo sredico, odeti v sladkor, odišavljen z vodo pomarančnih cvetov. Ti piškoti, v arabščini imenovani čerek m'saker, so menda slavni že stoletja, njihov recept je zapisan v srednjeveški andaluzijski kuharski knjigi, saj so bili obvezna slaščica na mizah mavrskih kalifov. Piškoti so sloveli po vsem muslimanskem svetu, celo tako, da je o njih bagdadski pesnik Abu Talib al-Mamauni napisal nekaj sonetov. Popolnoma razumljivo, saj so ti piškoti vrhunski. Če ste ravno v Parizu: vedno jih imajo tudi v restavraciji zraven stare pariške mošeje.

Rafioli, sladki dalmatinski ravioli Ne glede na to, kako odlični so ti piškoti, sem na njih skoraj pozabila. Dokler niso v kuharski oddaji Sladka kuharica na hrvaški nacionalni televiziji predstavili trogirskih rafiolov, podobnih piškotov z mandljevim nadevom. Le da zadnji niso bili odišavljeni z vodo pomarančnih cvetov, temveč kar s pomarančno lupino in seveda z maraskinom. In tudi ti piškoti so legendarni, pravzaprav legenda pravi, da so nastali, ko jih je v eni od trogirskih trdnjav za svojega zaročenca pekla gospodična Rafiola, ki je bila tam zaprta v stolpu. Čeprav je verjetno večja verjetnost, da so rafioli le sladka oblika raviolov.

Kakorkoli: podoba enih piškotov je obudila spomin na druge in že naslednji hip smo po kuhinji iskali sestavine za trogirske rafiole, ki se zdijo malce lažji za pripravo v majhni kuhinji. Bili so odlični, dišeči, omamni in zelo zelo sredozemski. Kot nalašč za celinsko zimo.

Trogirski rafioli

testo: 50 dag moke 2 vrečki vanilin sladkorja 5 dag sladkorja 10 dag masti 6 rumenjakov 25 ml ruma 50 ml mleka 50 ml olja sol 1 dcl vode

nadev: 50 dag mandljev 10 dag masti 6 beljakov lupina ene pomaranče in ene limone 2 vrečki vanilin sladkorja 25 dag sladkorja sok ene pomaranče in polovice limone nekaj kapljic maraskina kapljica rožne vode sladkor v prahu

V skledi zmešajte moko, sol, sladkor, vanilin sladkor, rumenjake, rum, olje in mleko, nato dodajte stopljeno mast in vodo ter vse skupaj dobro zgnetite. Testo ni trdo, temveč precej mehko. Pustite, da malo počiva. Medtem zmešajte nadev. Polovico mandljev popražite, drugo poparite in jih olupite. Nato jih zmeljite. Dodajte jim sladkor, vanilin sladkor, naribano lupino pomaranče in limone, stopljeno mast, sok pomaranče in limone, maraskino in rožno vodo. Ne pretiravajte z rožno vodo, ker ima močan okus. Premešajte, nato previdno vmešajte še šest stepenih beljakov.

Testo razvaljajte karseda tanko. S kozarcem ali modelom za krofe naredite kroge. Na sredino dajte žlico nadeva, nato kroge prepognite, robove namažite z vodo in zalepite tako, da jih dobro pritisnete z vilico. Pecite okoli 20 minut na temperaturi 150 stopinj Celzija. Ko se piškoti ohladijo, jih premažite z vodo, v katero lahko vmešate malo maraskina in jih povaljajte v sladkorju v prahu.