Prve češnje so že tu. Rdeče in sočne kar kličejo, da jih užijemo in se prepustimo razvajanju. To vedo tudi prodajalci ob cestah, ki tekmujejo, kdo bo postavil višjo ceno.
Pa vendar jim posel dobro teče, sicer jih ne bi bilo vsako leto več. Češnje so zdaj najbolj vroče, z nekajtedenskim zamikom pa bodo tudi naša vrtna drevesa polna zrelih rdečih plodov.
Zdravje
Številne koristne snovi in zgodnje zorenje pred ostalimi sadjem postavlja češnje v sam vrh priljubljenosti. Polne mineralov, vitaminov in drugih zdravju koristnih snovi pomlajujejo, krepijo, čistijo in obnavljajo naše telo. Z vsakodnevnim uživanjem dobre mere svežih češenj bomo pomlajeni, kar bodo nedvomno opazili tudi drugi. In ker se približuje težko pričakovani dopustniški čas, so češnje naravnost idealne tudi za izgubljanje odvečnih kilogramov.
Sorte
Češnje delimo na zgodnje in pozne. Slednjim pravimo tudi hrustavke in so najbolj cenjene. Zgodnje sorte veljajo za manj kakovostne, niso pa črvive, saj zorijo pred pojavom škodljive češnjeve muhe. Poleg rdečih obstajajo tudi rumene sorte, ki so manj iskane zaradi rumene barve in rahlo grenkega okusa plodov, so pa dokaj odporne.
Črvivost plodov
Drobni belkasti črvički, ki jih najdemo v plodovih, nam lahko pokvarijo veselje ob uživanju češenj, zato smo nanje upravičeno jezni. Če se jih res hočemo najesti, je najbolje odmisliti, kaj bi se utegnilo nahajati v njihovi notranjosti. Na domačem vrtu, sploh če imamo večje drevo, je škropljenje cele krošnje težko izvedljivo. Zračni tokovi bi utegnili zanesti škropivo tudi na druge rastline, vrtne elemente in celo k sosedu, kar mu prav gotovo ne bi ugajalo. Kljub temu pa obstajajo tudi za manjše vrtove primernejši načini, kako vsaj omiliti nadlogo. Obešanje rumenih lepljivih plošč v času rumenenja češenj je mehanski način zmanjševanja črvivosti. Namestimo jih na najbolj izpostavljene sončne veje, ki jih škodljive muhe tudi najraje obiskujejo, ne pa v sredo krošnje, kjer vabe ne bodo učinkovale. Lahko pa lepljive vabe kombiniramo z beljakovinskimi vabami, ki so tekoče in jih s škropilnico nanesemo na rumene plošče, na katere se bodo ujele škodljive muhe. V nasadih kombinirajo tudi ustrezne insekticide in beljakovinske vabe, z mešanico pa poškropijo samo nekaj najbolj izpostavljenih vej, tako da je večina plodov neškropljenih.
Oskrba
Gnojenje je zelo pomembno. Češnje so v primerjavi z ostalimi sadnimi vrstami nekoliko posebne, saj zahtevajo tudi večje odmerke dušika. Tega dodajamo samega ali kombiniranega z drugimi hranilnimi elementi vsako leto v začetku rasti in po cvetenju. Po obiranju lahko drevesa tudi porežemo.
Odstranimo predvsem poškodovane in neprimerno rasle veje, močnejšo rez pa izvajamo na vsake 4 leta. V deževnih letih so problematične nekatere glivične bolezni, s katerimi imamo lahko nemalo težav, sploh na slabših legah.
Naj so rdeče ali rumene, češnje so prava poslastica. Vložene v kompote ali zamrznjene pa nam bodo pričarale pomlad tudi v najhladnejših mesecih.