Martin Čater Klemen Kosi Miha Hrobat Boštjan Kline Aksel Lund Svindal Val Gardena smuk

Sobota, 15. 12. 2018, 13.12

Val Gardena, smuk (moški)

Grozljiv padec Marca Gisina na smuku v Val Gardeni okrnil veselje Kildeja

1

Aleksander Aamodt Kilde | Norvežan Aleksander Aamodt Kilde je zmagovalec smuka v Val Gardeni. | Foto Getty Images

Norvežan Aleksander Aamodt Kilde je zmagovalec smuka v Val Gardeni.

V italijanskem smučarskem središču Val Gardena so po včerajšnjem superveleslalomu danes izpeljali še tretji moški smuk v tej sezoni. Tekma je bila zaradi grozljivega padca Švicarja Marca Gisina, ki so ga s helikopterjem odpeljali na nadaljnje preiskave v bolnišnico, za skoraj pol ure prekinjena. Grdo je padel tudi Avstrijec Matthias Mayer, a ga je pred hujšimi poškodbami obvarovala zračna blazina v njegovem kombinezonu. Z veliko prednostjo 86 stotink sekunde je konkurenco ugnal Norvežan Aleksander Aamodt Kilde, najboljši Slovenec je bil s 25. mestom Martin Čater.

Izjemno predstavo je na eni najtežjih smukaških preizkušenj v svetovnem pokalu prikazal Norvežan Aleksander Aamodt Kilde, ki je bil od drugouvrščenega Avstrijca Maxa Franza hitrejši za 86 stotink sekunde. Tretje mesto je osvojil Švicar Beat Feuz (+0,92).

Max Franz je na smuku v Val Gardeni zasedel drugo mesto. Z novo bero točk je prevzel prvo mesto v skupnem seštevku svetovnega pokala.   | Foto: Getty Images Max Franz je na smuku v Val Gardeni zasedel drugo mesto. Z novo bero točk je prevzel prvo mesto v skupnem seštevku svetovnega pokala. Foto: Getty Images

Pred zelo težko nalogo se je znašel Norvežan Aksel Lund Svindal, lanski zmagovalec smuka v Val Gardeni in najhitrejši na petkovem superveleslalomu. Na progo se je podal po skoraj polurni prekinitvi tekme zaradi hudega padca Marca Gisina, ki so ga morali s helikopterjem odpeljati na zdravljenje v bolnišnico v Bolzano. Z zaostankom sekunde in osmih stotnik je Svindal pristal na 7. mestu.

Švicar Beat Feuz je zaokrožil zmagovalno trojico Val Gardene.  | Foto: Getty Images Švicar Beat Feuz je zaokrožil zmagovalno trojico Val Gardene. Foto: Getty Images

Kakšno je zdravstveno stanje 30-letnega Švicarja, ki v svojem dresu ni imel zračne blazine - ta bi vsaj nekoliko ublažila njegov padec in preprečila hujše poškodbe -, uradno še ni znano, je pa njegova sestra Michelle, prav tako uspešna smučarka, sporočila, da je njen brat pri zavesti in da je njegovo stanje stabilno.

Nastopili so tudi štirje Slovenci, a vidnejšega rezultata niso dosegli. Najbolje se je znašel Martin Čater, ki je z zaostankom +2,14 osvojil 25. mesto in bo danes med dobitniki (šestih) točk. To so prve slovenske smukaške točke v Gal Gardeni po letu 2013.

Švicarja Marca Gisina so po hudem padcu v zgornjem delu proge s helikopterjem prepeljali v bolnišnico v Bolcano. Po informacijah njegove sestre Michelle je Marc pri zavesti, njegovo stanje pa je stabilno. | Foto: Sportida Švicarja Marca Gisina so po hudem padcu v zgornjem delu proge s helikopterjem prepeljali v bolnišnico v Bolcano. Po informacijah njegove sestre Michelle je Marc pri zavesti, njegovo stanje pa je stabilno. Foto: Sportida

Miha Hrobat je dosegel 36. čas (+2,69), Klemen Kosi je bil z zaostankom +3,05 45., Boštjan Kline pa mesto 47. (+3,07).

Franz je z današnjim dosežkom prevzel vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala, v posebni superveleslalomski razvrstitvi pa si prvo mesto deli s Svindalom.