Petek,
2. 8. 2019,
20.32

Osveženo pred

5 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,77

Natisni članek

Natisni članek

noad smučarski skoki Marjan Pečar

Petek, 2. 8. 2019, 20.32

5 let, 4 mesece

Umrl nekdanji skakalec Marjan Pečar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,77

V Bistrici pri Tržiču je v 79. letu starosti umrl nekdanji slovenski skakalec in olimpijec Marjan Pečar. Nastopil je na OI leta 1968, kariero pa tudi zaradi posledic poškodbe končal že naslednje leto v Planici.

Umrl je Marjan Pečar, nekdanji jugoslovanski reprezentant in olimpijec v smučarskih skokih. | Foto: Thomas Hilmes/Wikimedia Commons Umrl je Marjan Pečar, nekdanji jugoslovanski reprezentant in olimpijec v smučarskih skokih. Foto: Thomas Hilmes/Wikimedia Commons Pečar, nekdanji jugoslovanski reprezentant in olimpijec v smučarskih skokih, je leta 1959 v Gstaadu kot drugi slovenski mladinec za Blejcem Božom Jemcem osvojil pokal Kongsberg.

Že naslednjo zimo je na tem tedaj prestižnem tekmovanju združenja smučarskih zvez alpskih držav na Galetovem v Ljubljani požel še zmagoslavje v članski konkurenci; na nekdaj sloviti ljubljanski (Bloudkovi) skakalnici je premagal vso skakalno elito iz alpskih držav.

Mojster "ribjega sloga"

Ob koncu zime 1959/60 se je izkazal z nekaj imenitnimi nastopi na poletih v Planici. Še zlasti odlično je letel prvi dan poletov, ko se je edini iz močne mednarodne konkurence uspešno kosal z olimpijskim šampionom Helmutom Recknaglom.

Pečar se je med drugim kot prvi Slovenec v mednarodni konkurenci uveljavil s sodobnim "ribjim" slogom z rokami zadaj ob telesu. Sezona 1959/60 pa je bila njegova najboljša v karieri.

Pri dokaj nedolžnem padcu kompliciran zlom noge

Leta 1962 je namreč moral na služenje vojaškega roka v Kolašin v Črni gori namesto v športno četo v Beograd, pozneje pa je, ko se je ob koncu vojaščine le udeležil poletnih skupnih priprav skakalne reprezentance, na plazu pod Prisojnikom doživel nesrečo.

Ker ni imel smuči s takrat že široko uporabljanimi varnostnimi vezmi, si je pri dokaj nedolžnem padcu komplicirano zlomil nogo in čakala ga je dolga rehabilitacija.

Pozneje je sicer nastopil tudi na OI v Grenoblu, kjer je bil 46. na manjši napravi in 39. na večji, kariero pa je leta 1969 končal s poleti na novi velikanki v Planici.

Sportal Zakaj smo Slovenci tako nori na skoke? Kriva je Planica. (video)