Sobota, 17. 2. 2024, 15.10
10 mesecev, 2 tedna
SP v biatlonu, Nove mesto, štafeta (Ž)
Prvič zlato za Francozinje, ne le Slovenke, grešile tudi Norvežanke
Predzadnji dan svetovnega prvenstva v biatlonu sta na sporedu obe štafeti, najprej so s tekmovanjem opravile biatlonke. Sploh prvič so v tej disciplini zlato kolajno osvojile Francozinje, za Julio Simon je to četrta zlata v Novem mestu. Veter je krojil razplet tekme na strelišču, Slovenija je s štirimi kazenskimi krogi končala na 13. mestu. Tekma se je povsem ponesrečila tudi Norvežankam, ki so bile desete (pet kazenskih krogov).
Biatlonsko svetovno prvenstvo na Moravskem na Češkem vsak dan spremlja nekaj 10.000 ljudi. Po polovici tekme so kar nekoliko presenetljivo vodile Estonke, 19 sekund pred Norvežankami in 23 pred Švedinjami in Nemkami, Slovenija je bila po nastopu Lene Repinc (tri poprave) in Polone Klemenčič (dve popravi) na 14. mestu. V drugi polovici tekme so favoritke stvari postavile na svoje mesto, predvsem Francija. Do zmage je torej prišla francoska četverica, ki je bila v cilju 38 sekund pred Švedsko in minuto ter 41 sekund pred tretjo Nemčijo. Estonke so nazadovale na četrto mesto.
Razplet tekme je krojil tudi veter. Prava katastrofa se je zgodila tudi eni od favoriziranih ekip. Norveška četverica je s petimi kazenskimi krogi (16 poprav) zaostala tri minute in 42 sekund in bila samo 10. Podobno se je drugi del tekme razpletal tudi za Slovenijo. Najprej je morala v en kazenski krog Živa Klemenčič (tri poprave), nato pa v kar dva Anamarija Lampič (štiri poprave). Slednja je bila v zadnjem krogu najhitrejša na progi, a je skozi cilj prišla na 13. mestu, z zaostankom petih minut in 36 sekund.
"Streljanje leže mi res ni uspelo, ne vem točno, kaj je bilo, morda veter. Nanj sem sicer odreagirala, pa morda premalo. Več bomo vedeli po analizi s trenerjem, je pa res škoda," je bila po svojem nastopu razočarana najmlajša članica slovenske štafete Lena Repinc, Živi Klemenčič, ki je imela glede na potek sezone že v izhodišču nekoliko nižja pričakovanja, pa je bilo žal predvsem tistega kazenskega kroga: "Večino tekme sem uživala, razen na drugem streljanju. To sicer ni bilo tako slabo, ampak bi morala zadeti tisti zadnji dodatni strel, da bi se izognila kazenskemu krogu."
Anamarija Lampič je upala, da bo prvenstvo sklenila z najboljšo predstavo, pa ji to ni uspelo. Tekmovanja v Novem Mestu so bila zanjo predvsem neizprosna šola, pravi, a dodaja, da je to ne bo potrlo. "Ves čas se zavedam, da če se trudim, bo enkrat prišel tudi uspeh. Tudi če zaostajam je tekma zame lahko zares dober trening. Nikoli ne smeš obupati in enkrat se nam bo 'poklopilo'. Smo še dokaj mlada ekipa, nimamo še pravih izkušenj, ampak enkrat bo. Moje streljanje leže je bilo danes spet boljše, stoje pa … Vsaka tekma je zame še vedno učenje, pridobivam izkušnje. Prvenstvo bi vsekakor lahko bilo boljše, kazala sem že boljše predstave skozi zimo, nihče pa ni mogel predvideti, da bo prav to prvenstvo zame najslabše, ampak, kot že rečeno, odnesla sem ogromno novih izkušenj." Spet je tekla izjemno hitro in v zadnjem krogu proti Belgijki nadoknadila minuto zaostanka.
V nedeljo bodo biatlonke tekmovale še na tekmi s skupinskim štartom.
1. Francija 1:15:00,8 (2+11)
(Lou Jeanmonnot, Sophie Chauveau, Justine Braisaz-Bouchet, Julia Simon)
2. Švedska +38,3 (1+12)
(Anna Magnusson, Linn Persson, Hanna Öberg, Elvira Öberg)
3. Nemčija +1:14,2 (0+9)
(Janina Hettich-Walz, Selina Grotian, Vanessa Voigt, Sophia Schneider)
4. Estonija +1:40,1 (0+11)
5. Ukrajina +2:08,8 (0+10)
6. Poljska +2:14,8 (0+3)
7. Češka +2:22,7 (2+12)
8. Avstrija +2:34,4 (2+9)
9. Švica +3:29,3 (3+6)
10. Norveška +3:42,8 (5+16)
...
13. Slovenija +5:36,4 (3+12)
(Lena Repinc, Polona Klemenčič, Živa Klemenčič, Anamarija Lampič)