Torek, 20. 10. 2009, 22.25
8 let, 9 mesecev
Razpoloženje tekačic kot vreme na Dachsteinu
V vasici Ramsau pod ledenikom na avstrijskem Štajerskem so se slovenski sedmi sili še zadnjič skupaj pred novo sezono pokazali vsi, ki v slovenskem smučarskem teku kaj pomenijo. Na čelu četice je tandem Petra Majdič – Ivan Hudač, že tretjič v zadnjih mesecih prisoten na tradicionalnem prizorišču prvih snežnih priprav pred vsako sezono. "Ne zgleda vsak dan tako kot tale," je pripomnila najuspešnejša slovenska tekačica na smučeh, katera zaključuje druge letošnje 12-dnevne priprave na Dachsteinu. Pravzaprav so tekači v zadnjih dneh vseskozi trenirali kar v sami vasi ob vznožju najbolj vzhodnega tritisočaka v Alpah, kajti sneg v Avstriji ni pobelil le gora, pač ga je nekaj zapadlo tudi nižje, tudi vremenske razmere na ledeniku pa v zadnjih dneh niso zagotavljale kvalitetnega treninga. Poleg Majdičeve in Hudača so v Ramsauu prisotne tudi ostale reprezentantke Vesna Fabjan, Katja Višnar in Barbara Jezeršek, katere vadijo pod vodstvom drugega trenerja Vladimirja Korolkjeviča, v ekipi pa tokrat ne manjkajo niti serviserja Gianluca Marcolini in Štefan Lihon ter kineziofizioterapevt Jaro Gajdoš.
Petra svari pred pretiranim optimizmom
Ledeniške priprave se počasi zaključujejo, najprej bo v petek kovčke pospravil Hudačev del ekipe vključno s serviserjema in Gajdošem, še nekaj dni kasneje pa se bodo v domovino odpravili ostali. Približuje se namreč začetek novembra, to pa je čas, ko se daleč na severu Evrope ponavadi začnejo še zadnje priprave naših tekačic pred novo sezono. Tokrat bodo te potekale v norveškem kraju Sjusjoen. Do sedaj je bilo po besedah budnih opazovalcev narejeno prav vse, kar je bilo za ta čas v načrtih. "Delo s kineziofiziologom se je obrestovalo, kajti letos sem v prostem slogu dlje časa sposobna teči na višjem nivoju. Ampak treningi še nič ne povedo, vse to moram pokazati tudi na tekmi," je enega svojih napredkov pred novo sezono razkrila previdna Majdičeva. Še ne 30-letna Brinjčanka se kljub uspelim pripravam zaveda, da bo minulo sezono svetovnega pokala, v kateri je dosegla kar 9 zmag, težko ponoviti. "Le še Norvežanki Bente Skari in Marit Björgen sta v eni sezoni doslej dosegli v eni sezoni več zmag kot jaz. Moj mejnik bo težko izboljšati," je Petra posvarila pred pretiranim optimizmom. Sicer v središču pozornosti drugouvrščene v skupnem seštevku minule sezone svetovnega pokala ne bo omenjeno tekmovanje, pač pa, razumljivo, olimpijske igre, ki bodo februarja prihodnje leto potekale v Vancouvru in njegovi okolici. "Po petih tekmah svetovnega pokala bomo videli, kje smo in koliko se bomo osredotočili na skupni seštevek tega tekmovanja. Sicer bomo na vsaki tekmi skušali napraviti kar največ, na Rogli pa si še posebej želimo navdušiti domače navijače. Osrednji cilj pa bodo seveda olimpijske igre," je o načrtih kar se tiče tekmovanj na kratko spregovoril glavni trener Ivan Hudač.
Za Barbaro se bo kar kadilo
Poleg Majdičeve od nastopov v svetovnem pokalu in ostalih tekmovanjih dosti pričakujejo tudi ostale tri tekmovalke, katerih priprave so potekale po pričakovanjih. "Delali smo podobno kot lani, le da smo v priprave vključili tudi nekaj novosti. Testi, katere smo opravili na fakulteti za šport, so pri vseh pokazali večjo odpornost na obremenitve," je zadovoljen tudi drugi trener Vladimir Korolkjevič, ki prav od vseh svojih varovank pričakuje izboljšanje rezultatov. Tudi dekleta se ne pritožujejo. Višnarjeva je med drugim spoznala način dela Norvežanov, kajti dvakrat se je na pripravah pridružila svojemu fantu, slovitemu tekaču Oli Vigenu Hattestadu, dvakratnemu svetovnemu prvaku iz Liberca. Fabjanova je imela nekaj težav s poškodbo rame, a so njeni treningi potekali po načrtu, Jezerškova, edina od omenjene trojice, kateri so ljubše daljše preizkušnje, pa je spremenila nekatere poglede na tekmovalni šport. "Boste videli, kako se bo kadilo za mano," je navdušeno pripomnila Kranjčanka.
Celotna slovenska tekaška odprava bo na začetku novembra torej odpotovala na sever Evrope – razen v primeru, ko bi v Sloveniji zapadlo dovolj snega in bi bile 14-dnevne priprave mogoče opraviti tudi v domovini –, tam pa bo ostala vse do prvih tekem svetovnega pokala, ki se začne čez mesec dni v norveškem Beitostolnu.