28. 2. 2008,
17.50

Četrtek, 28. 2. 2008, 17.50

Nykänen spet na najvišji stopnički

Legendarni finski smučarski skakalec Matti Nykänen je le dan po vrnitvi na tekme prvič zmagal.

Potem ko je na veteranskem tekmovanju v sredo zasedel peto mesto, je danes v Taivalkoskiju opravil z vsemi tekmeci v starostni skupini od 40 do 44 let. Štirikratni olimpijski prvak, ki je imel poleg številnih uspehov tudi veliko opravka s policijo zaradi alkoholnih in nasilnih izpadov, je ugnal Norvežana Jana Ingeskjervena na drugem in Rusa Fidela Terentjeva na tretjem mestu.

Tehta 66 kilogramov

Po sredinem petem mestu je Nykänen dejal, da se ne namerava vrnitvi med najboljše, a napovedal, da to ne bo le enodnevna zgodba, saj že razmišlja o naslednji sezoni. Finec, ki so ga nekoč poimenovali tudi finski George Best, je osvojil štiri zlate olimpijske kolajne, šestkrat je bil svetovni prvak, štirikrat pa zmagovalec svetovnega pokala. V tem letu načrtuje še 600 do 700 skokov, saj si želi biti konkurenčen v naslednji sezoni.

"Izgubil sem osem kilogramov in jih imam 66. Idealno bi bilo, če bi jih izgubil še šest in okrepil svoje trebušne mišice," pravi Nykänen, ki ga je alkoholizem prisilil v prodajo kolajn, striptiz, zaradi pomanjkanja sredstev pa je ustanovil celo glasbeno skupino Matti and the Samurais. Večkrat se je znašel tudi za zapahi, kar je ne nazadnje prikazano tudi v filmu Matti. Kljub vsem incidentom Nykänen ostaja zelo priljubljen v domovini.