Ponedeljek, 27. 3. 2017, 16.25
7 let, 1 mesec
Planica, dan potem #reportaža
Ko sta globusa oddana, točke podeljene, se njihovo delo šele začne #video
Nekaj več kot sto delavcev v Planici že od zgodnjega jutra pospešeno razstavlja in pospravlja začasno infrastrukturo, ki je bila nujno potrebna za izvedbo zadnjega dejanja sezone v smučarskih skokih. Sneg z doskočišča Letalnice bratov Gorišek bodo prepeljali v podzemno smučarsko tekaško dvorano, zip-line, paradni turistični konj Nordijskega centra, pa bodo znova namestili v čim krajšem času.
Potem ko so v dolini pod Poncami prejšnje dni vlogo glavnih protagonistov igrali smučarski skakalci, so vajeti danes prevzeli delavci z vseh vetrov in delovnih profilov. V zibelki smučarski skokov, kjer se je v zadnjih štirih dneh zvrstilo okrog 75 tisoč ljubiteljev smučarskih skokov in poletov, ki so dočakali tudi nov rekord planiške letalnice (Poljak Kamil Stoch je na ekipni preizkušnji poletel 251,5 metra), je bilo danes že od zgodnjega jutra živahno.
Video: Kaj se je danes dogajalo v Planici
Sodelavci Komunale Kranjska Gora so že od 5. ure zjutraj odstranjevali smeti, poldrugo uro pozneje so se jim na prizorišču finala v smučarskih skokih pridružili še delavci različnih podizvajalcev, ki bodo v čim krajšem času odstranili tribune, šotore, reklamne panoje, razstavili varovalne ograje …
Da to počnejo ekstremno hitro, dokazujejo naše fotografije, ki ob jutranjem svitu kažejo številne tribune, ...
... okrog poldneva pa jih je bilo na prizorišču samo še za vzorec.
Med delavci, ki so odstranjevali začasne objekte smo srečali tudi Jožeta Cuznarja, ki že več kot 30 let sodeluje pri pripravi naleta. Letos je bilo delo še posebej zahtevno, je priznal. Visoke temperature so zahtevale izredne prijeme. "Sonce je bilo že ob 8. ali 9. uri tako močno, da nam je sproti pobiralo sneg v smučini, zato smo se morali znajti po svoje. Po vsakem tekmovalcu smo na smučino polagali plošče stiropora, kar je vsaj malo preprečilo taljenje snega, pri senčenju pa so nam pomagali tudi pripadniki Slovenske vojske. Sicer imamo v tem delu tudi ponjavo, ki smučini zagotavlja senco, a dokler je sonce v določenem položaju, ta kaj dosti ni pomagala."
Aprila bodo prostovoljni delavci v Planici izvedli še čistilno akcijo, v kateri bodo, kot je povedal vodja Nordijskega centra Planica Jure Žerjav, prebrskali vsak grm in luknjo in odstranili vse smeti.
Sodelavci Komunale Kranjska Gora so bili vse dni planiškega praznika izredno dejavni. Po besedah Črtomirja Kosmača, tehničnega vodje kranjskogorske komunalne službe, so odpadke odstranjevali vsak dan sproti, takoj po prireditvi.
"V petek smo imeli na terenu okrog 50 ljudi, ki so morali krepko pljuniti v roke, da so do 22. ure pospravili smeti. Vsak dan smo morali do 5. ure zjutraj izprazniti zabojnike, saj so potem prizorišče pregledali policisti, ki so bili na preži za morebitnimi eksplozivnimi sredstvi," je povedal Kosmač.
Smetarji so na delu že od 5. ure zjutraj.
Čistilci so se jim pridružili nekoliko pozneje.
Novost, ki so jo uvedli letos, ekološki otoki, so se dobro obnesli. No, vsaj v sredo, četrtek, petek in nedeljo so jih obiskovalci spoštovali in upoštevali, v soboto pa je bilo na prizorišču "glede tega divje. Morda zaradi večjega števila ljudi," razmišlja sogovornik, ki opaža, da je Planica tudi v času tekmovanja vsako leto čistejša. "Ne vem, ali je to zato, ker imajo ljudje vsako leto manj denarja, ali so bolj osveščeni. Najbrž gre za prvo," ponudi odgovor kar sam.
Nekaj smeti je v ponedeljek zgodaj zjutraj še spominjalo na živahen konec tedna v dolini pod Poncami, a so jih delavci komunale hitro odstranili.
Vodja Nordijskega centra Planica Jure Žerjav zagotavlja, da bo center že v nekaj dneh pripravljen na poletno obratovanje. Kaj se bo v Planici dogajalo v prihodnjih dneh?
Nordijski center Planica živi vse leto, še posebej veliko vlogo v turističnem segmentu igra zip-line, zato bodo jeklenico, ki so jo sneli tik pred pripravo letalnice, skušali čim prej vrniti na staro mesto, torej nad letalnico.
Vodja Nordijskega centra Planica, nekdanji kranjskogorski župan Jure Žerjav, predvideva, da bodo spusti mogoči že drugi konec tedna v aprilu.
Ne prezrite:
- Komentar po koncu skakalne sezone: Čas je za spremembo
- Po novem manj skakalcev s takšnim privilegijem
- Stefan Kraft se je zlomil v Planici
V kratkem bo v podzemni garaži zrasla smučarsko-tekaška proga.
Pohiteti morajo tudi z odvozi snega v podzemno garažo. Trenutno ga hranijo na dveh deponijah na tekaški progi ob muzeju Nordijskega centra, nekaj ga bodo s teptalcem narinili v izteku letalnice, nekaj pa ga bodo pripeljali s smučišča v Podkorenu.
"Visoke temperature nam nikakor ne gredo na roko in zalog snega imamo precej manj kot lani," je pojasnil Žerjav. "Treba bo pohiteti, da bomo lahko do maja vzpostavili smučarsko tekaško progo, ki bo obratovala do decembra."
Za potrebe izvedbe tekmovanja so organizatorji izdelali od 12 do 14 tisoč kubičnih metrov kompaktnega snega.
Za ureditev dvoranske tekaške proge potrebujejo med 1.500 in dva tisoč kubičnih metrov snega, kar zadostuje za približno 30- centimetrsko snežno podlago na 600 metrov dolgi tekaški stezi, ki je prejšnje dni imela vlogo VIP-prostorov. "Garažo smo že začeli hladiti in jo pripravljamo za zimske razmere," je povedal Žerjav.
S teptalcem so iz doskočišča letalnice narinili sneg, ki ga bodo odpeljali v podzemn garažo za pripravo proge za tek s smučmi.
Dve večji gmoti snega ta čas čakata na nogometnem igrišču. Tudi ta sneg bodo odpeljali v podzemno dvorano.
Plastika mora biti nared do maja
Kmalu, že aprila, se bodo v Planici lotili tudi priprave skakalnic za izvedbo poletnih treningov. To pomeni, da bo treba odstraniti varovalne mreže, ki so pozimi preprečevale zdrs snega, umakniti hladilne naprave z zaletišč in skakalnice pripraviti za trening na plastiki.
"Ti se praviloma začenjajo 1. maja. Glede na to, da so skakalnice že kopne, s tem ne bi smelo biti težav," je optimističen Žerjav.
"Organizatorji, ki so od nas prevzeli očiščeno stavbo (zdaj so bili v njej prostori za VIP), morajo očiščeno stavbo vrniti. V njej bomo spet vzpostavili muzej, trgovina pa je že v času tekmovanja normalno obratovala. Center bo v prihodnjih dneh pripravljen na poletno obratovanje," je napovedal.
V trgovini v osrednji stavbi Nordijskega centra je bilo v času tekmovanja največ povpraševanja po kapah, zastavah in navijaških rekvizitih. Namesto ragelj so na voljo plastične trobente.
Letalnica bo vse do prihodnje zime, glede na to, da po pravilih FIS treningi na njej niso dovoljeni, v skakalnem smislu samevala. "Letalnica je namenjena samo tekmovanju enkrat letno, zato bo treba čim prej vzpostaviti zip-line," je povedal Žerjav.
Plačevanje še vedno krivo za zamašek
Tudi za Primoža Finžgarja, generalnega sekretarja organizacijskega komiteja Planica, delo z izvedbo tekmovanja še zdaleč ni končano.
"Pred nami je pospravljanje začasnih objektov in odstranjevanje odpadkov, ki so jih pustili obiskovalci, sledijo plačilo računov, analize … Aprila bomo izvedli še čistilno akcijo in do konca aprila bo Planica takšna, kot smo jo dobili," je napovedal.
Izpostavil je tudi del, s katerim organizatorji letos niso bili najbolj zadovoljni. "Plačevanje z brezstičnimi karticami se ni obneslo tako, kot smo si želeli. Ljudje še vedno veliko uporabljajo gotovino, to pa precej upočasni plačevanje za točilnim pultom," je poudaril Finžgar.
"Zavedamo se, da navad ljudi ni mogoče kar čez noč spremeniti, verjamem pa, da bomo z leti prišli do cilja, to pa je, da bo v Planici čim manj plačevanja z gotovino."
Pri izvedbi tekmovanja je sodelovalo okrog dva tisoč ljudi, od varnostnikov, gorskih reševalcev, reševalnega osebja do vojske in hostes, dan po tekmovanju pa jih je pri odstranjevanju začasnih objektov sodelovalo nekaj več kot sto.
Precej bolj so bili zadovoljni s praznjenjem parkirišč. "Prometna ureditev je bila letos izpeljana idealno," je ocenil Finžgar. "Krožni avtobusni prevozi so se odlično obnesli, parkirišče se je hitro praznilo, je pa res, da je bilo letos v Planici kar nekaj deset tisoč manj obiskovalcev kot lani."
Kaj vas moti? Javite.
Ker si želijo povratne informacije obiskovalcev, bodo tudi letos izvedli anketo. Obiskovalce so prosili za elektronske naslove, kamor jim bodo posredovali vprašalnik, njihove pripombe in želje pa bodo skušali prihodnje leto čim bolj upoštevati.
A velikih sprememb ne bo, v isti sapi poudarja Finžgar. "Prireditev je že zdaj na taki ravni, da revolucionarnih sprememb ne bo. Se pa hkrati zavedamo, da je vsako stvar mogoče izboljšati in da je prireditev mogoče izpeljati še bolje, kot smo jo letos."