Četrtek,
21. 12. 2017,
4.04

Osveženo pred

6 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,53

Natisni članek

Natisni članek

biatlon Jakov Fak Jakov Fak

Četrtek, 21. 12. 2017, 4.04

6 let, 11 mesecev

Jakov Fak po prvi tretjini sezone svetovnega pokala

Jakov Fak, kdaj nova zmaga? "Malo mi še manjka, a bo tudi to prišlo."

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,53
Jakov Fak | Foto Sportida

Foto: Sportida

Najboljši slovenski biatlonec Jakov Fak ima v tej sezoni veliko razlogov za dobro voljo. Po prvi tretjini svetovnega pokala je na tretjem mestu, ob tem pa poudarja, da sploh še ni pokazal vsega potenciala. "Malo še manjka. Tako pri teku kot pri streljanju," pravi.

Jakov Fak letos spet spominja na šampionsko različico iz obdobja 2012–2015, v katerem je osvojil dva naslova svetovnega prvaka in še šestkrat zmagal na tekmah svetovnega pokala. V tem je svojo do zdaj najuspešnejšo sezono (2014/15) sklenil na tretjem mestu v skupnem seštevku.



Malo še manjka

Pred sezono si ni upal napovedovati veliko.
 | Foto: Urban Urbanc/Sportida Pred sezono si ni upal napovedovati veliko. Foto: Urban Urbanc/Sportida Tudi trenutno, po prvi tretjini aktualne sezone, je tretji biatlonec sveta. Po dveh letih težav z zdravjem se je tako vrnil med najboljše. Odleglo je tako navijačem kot vodstvu reprezentance, predvsem pa njemu samemu. Zdaj spet lahko razmišlja o zmagah: "Če sem zdrav, sem sposoben dosegati tudi stopničke. Malo še manjka, tako pri teku kot streljanju, da bi lahko rekel, da sem sposoben zmagati. A mislim, da bo tudi to prišlo."

Po treh postajah v letošnji zimi, je svojo statistiko obogatil z dvema drugima mestoma in enim tretjim, na nobeni tekmi pa ni bil slabši kot 13. "Moram biti zadovoljen," pravi o poteku sezone, a dodaja: "Ta zadnji svetovni pokal v Franciji je bil zame težak. Nisem našel pravih občutkov, še posebej na strelišču, kar me je oddaljilo od boljših uvrstitev. Po prvih treh svetovnih pokalih pa lahko rečem, da ni razloga, da ne bi bili optimistični."

Samozavestni trener je imel prav

Pred sezono si ni upal napovedovati veliko, je pa o Fakovi odlični pripravljenosti veliko bolj glasno govoril njegov trener Uroš Velepec, s katerim sta po dveletnem premoru obnovila sodelovanje, pa čeprav se je moral zato med pripravami pridružiti ukrajinski ženski reprezentanci. Velepec je pred začetkom tekmovanj napovedal Fakovo vrnitev med najboljše.

Uroš Velepec je imel prav, Fak je odlično pripravljen vstopil v sezono 2017/18. | Foto: Urban Urbanc/Sportida Uroš Velepec je imel prav, Fak je odlično pripravljen vstopil v sezono 2017/18. Foto: Urban Urbanc/Sportida "Treba je povedati, da trener vedno ocenjuje tudi svoje delo, zato je v napovedih vselej pozitivno naravnan, a šele rezultati tekmovalca pokažejo, kako uspešna sta bila v pripravah," Fak pojasnjuje trenerjevo navdušenje, o svoji previdnosti pa doda: "Pred začetkom sezone sem bil skromen in sem razmišljal o tem, da bi prvo triado končal nekje na 15. mestu v skupnem seštevku, se pravi, da bi se redno uvrščal na tekme s skupinskim štartom. To bi bilo nekako na varni razdalji od tistih, ki izpadejo iz tega bobna. Uroš je imel prav, bil pa sem skeptičen, ker sem bil jaz tisti, ki je bil bolan. Eno je napisati načrt, drugo pa ga je izvršiti."

Prvič v življenju čutil tremo

Pred uvodnimi tekmami sezone v Östersundu na Švedskem je čutil tudi nekaj treme. "Moram priznati, da sem prvič v življenju začutil strah pred tekmami svetovnega pokala. Obenem pa sem bil tudi izjemno vesel, da sem se vrnil, da lahko spet tekmujem. To dvoje se je nekako izničilo in ko se je tekma enkrat začela, sem bil čisto sproščen. Na prvi tekmi sem ustrelil štiri ničle in to mi je dalo še dodaten zagon, v nadaljevanju sezone pa zato pred štartom nisem imel več nobenih slabih občutkov, samo optimizem. Mislim pa, da mi včasih malo zmanjka agresivnega pristopa na tekmah, upam, da se bo tudi ta po še nekaj tekmah vrnil."



Zdaj bo aktiviral rezerve

Ob 306 zbranih točkah v tej zimi pa 30-letni biatlonec iz Mrkopolja poudarja, da ima še rezerve. Kakšne in kako jih aktivirati, smo ga povprašali. "Rezerv se zavedam predvsem zaradi analitičnih rezultatov in včasih tudi občutka, da moj tek ni bil vedno optimalen. Ne spočiješ se vedno, kot bi si želel. In se zato na smučeh ne počutiš dovolj sveže. Tudi pri časih streljanja so še rezerve. Do zdaj sem streljal bolj previdno, to pa zato, ker za dobro streljanje potrebuješ samozavest, do katere prideš z zadetimi tarčami. Zdaj sem poskusil, kako deluje, če streljam počasneje. Bilo je precej uspešno. 92 odstotkov zadetih tarč na tekmah je dokaj visoka raven. Na podlagi tega lahko zdaj začnem streljati hitreje."

Po prvi tretjini sezone namerava prestaviti v višjo prestavo. | Foto: Sportida Po prvi tretjini sezone namerava prestaviti v višjo prestavo. Foto: Sportida

Pretiravanje v pripravah je lahko težava

Sezone se je torej lotil sistematično, zdaj bo dvigoval tudi tekaško formo: "V pripravljalnem obdobju, ko smo gradili temelje, sem del treninga moči izpuščal, zdaj se bom temu posvetili malo bolj in verjamem, da se bodo moji tekaški časi izboljšali." Izpuščanje nekaterih obremenitev je bilo premišljeno, še pojasnjuje: "Pred sezono se lahko naredi toliko intervalnih treningov, da tekmovanje začneš povsem utrujen in preprosto ne deluješ najbolje."

"Z olimpijskimi igrami nisem obremenjen, si pa želim olimpijske kolajne, seveda." | Foto: Vid Ponikvar "Z olimpijskimi igrami nisem obremenjen, si pa želim olimpijske kolajne, seveda." Foto: Vid Ponikvar "Če na primer pogledamo češko ekipo, V zadnjih sezonah so se v prvi triadi vsaj po trije uvrščali na tekme s skupinskim štartom, letos v moški konkurenci ni bilo niti enega takega. Ne verjamem, da so tako slabo delali pred sezono, verjetno so samo pretiravali s treningom, hoteli priti v sezono v vrhunski formi, pa se jim ni izšlo. Verjamem, da večina trenerjev raje naredi malo manj intervalnih treningov in pride v sezono v nekoliko slabši formi – govorimo o tekaški – pa nato s tekmami dviguje raven pripravljenosti. Ko se namreč sezona enkrat začne, je čas samo za tekme, potovanja in počitek, kar je neke vrste intervalni trening."

Na olimpijske igre po kolajno. Seveda.

Fak postaja eden od olimpijskih favoritov, a za zdaj februarske igre v Pjongčangu zanj še niso glavna tema: "S tem nisem obremenjen, si pa želim olimpijske kolajne, seveda. Upam, da do takrat ostanem zdrav in da bom s treningom še napredoval, tako, da bom imel že na začetku več možnosti za to kolajno."

Ob tem pa navija tudi za reprezentančne kolege: "Želim pa si, da se moji kolegi izboljšajo svoje rezultate, da dosežemo kvalifikacijo kot ekipa. Zdaj bomo imeli v januarju dve priložnosti, dve štafetni tekmi in želim si, da bi že na prvi postaji izpolnili olimpijski normo in potem predvsem bolj sproščeno tekmovali naprej. Zdi se mi, da so fantje in punce za zdaj na ravni, kot si jo želijo tudi sami, ampak jaz vem, kako je, ko si zelo želiš biti dober in ti na treningih gre, na tekmah pa se zadeve polomijo. Verjamem vanje, vem, da potencial imajo in zanesljivo jim bo kmalu uspelo."

Lahko Boe konča Fourcadovo serijo zmagoslavij?

Boe ali Fourcade? | Foto: Sportida Boe ali Fourcade? Foto: Sportida V svetovnem pokalu sta pred Fakom trenutno le dva biatlonska mojstra. Letos izjemni Norvežan Johannes Thingnes Boe (v tej sezoni ima že šest zmag) in skupni zmagovalec svetovnega pokala v zadnjih šestih sezonah, Francoz Martin Fourcade. Lahko Boe letos preseneti in konča Fourcadovo neverjetno serijo?

"Mislim, da je Boe dovolj močan, da s tem pristopom, ki ga ima zdaj, Fourcada premaguje na posamičnih tekmah, ne verjamem pa, da bo zdržal. Fourcade je v vseh teh letih pokazal izjemno psihično stabilnost in pokal na koncu se bo vendarle odvil v njegov prid. Johannes je dober, predvsem tekaško je v tem trenutku res neverjeten, vseeno pa mislim, da je Martin dolgoročno v prednosti," meni Fak.