Ponedeljek, 31. 10. 2016, 11.28
7 let, 1 mesec
Nasvet(i)
Pretekel sem (pol)maraton. Kaj pa zdaj?
V dneh po ljubljanskem maraton je vsekakor aktualno vprašanje, kako delovati, da bo regeneracija čim hitrejša in uspešnejša. Med drugim se izogibajte ogljikovim hidratom.
Če ste bili med odstotkom Slovencev, ki se je udeležil 21. Ljubljanskega maratona, danes zasluženo počivate in urejate fotografije na mobilniku. Kako dolgo naj traja počitek in kako ga narediti aktivnega? Kaj je primerno jesti po težjih obremenitvah, kot sta maraton in polmaraton? Na ta in še druga vprašanja nam je pomagal odgovoriti nekdanji atlet Boštjan Buč, čigar nasvete smo povzeli v tri točke.
Ne prezrite:
- Reportaža: ljubljanski maraton s kozmetično napako #video
- Ljubljanski maraton s kozmetično napako #video
- XXL galerija ljubljanskega maratona
- Rezultati in izjave z 21. Ljubljanskega maratona
- Po zmedi na ljubljanskem maratonu. Nagrajeni bodo tudi tekači, ki so zavili v napačno smer.
1. Počitek
Priporočljiv je aktivni počitek, lahno gibanje, kot je na primer sprehod, s pomočjo katerega se razgradi mlečna kislina v mišicah.
Zelo koristna je tudi vadba za trebušne, hrbtne in druge mišice. Tako bo telo bolj stabilizirano, možnost poškodb pa manjša. Po približno mesecu naj bi bili že vsi, tako bolje kot slabše pripravljeni tekači, spet na treningu.
2. Prehrana
Bolje se je izogniti sadju, ki ima veliko sladkorja, recimo grozdju ali jabolkom. Proteine zagotavljajo na primer skuta ali sirotkine beljakovine.
Pomemben element prehrane pa so tudi začimbe – cimet, poper, kurkuma, čili –, ki zavirajo vnetja, priporoča Boštjan Buč. Primer kakovostnega zajtrka je mešanica skute, malin in začimb.
3. Masaža
Za to ni treba v masažni salon, učinkovito pomagalo so na primer masažni valjčki. Z njihovo uporabo hranilne snovi hitreje pridejo do mišic.
1