Petek, 9. 8. 2024, 15.21

3 minute

Pariz 2024, jadranje, formula kite, finale

Toni Vodišek osvojil srebrno medaljo na olimpijskih igrah

Toni Vodišek Pariz 2024 | Toni Vodišek je osvojil olimpijsko srebro. | Foto Reuters

Toni Vodišek je osvojil olimpijsko srebro.

Oči ljubiteljev slovenskega športa so bile zopet uprte v Marseille, kjer je potekal finale jadralnega razreda formula kite, ki bi ga morali izpeljati že v četrtek, a jim ni uspelo. Toni Vodišek je v petek osvojil srebro, olimpijski prvak pa je postal Avstrijec Valentin Bontus, ki je dobil vse tri finalne regate, tako četrtkovo kot obe petkovi. Vodišek je osvojil jubilejno, 30. medaljo in 10. srebrno medaljo na poletnih OI za Slovenijo.

Pariz 2024 kajtanje Toni Vodišek
Sportal Kondicijski trener Tonija Vodiška: Sem kar obležal od stresa, še Toni je shujšal

Koprčan Toni Vodišek je finale jadralnega razreda formula kite začel s prvega mesta z dvema zmagama. Po eno sta imela pred petkovim nadaljevanjem Singapurec Maximilian Maeder in Avstrijec Valentin Bontus.  Zadnji si jo je priboril v četrtkovem edinem finalnem plovu.

Prvi petkov plov je pripadel Bontusu, Vodišek je bil drugi, Maeder pa tretji. V drugem plovu, skupno tretjem, pa se je Vodišku primerila napaka in po padcu je bil četrti. Bontus se je vse do tretje boje boril z Italijanom Riccardom Pianosijem, nato pa se mu je odpeljal in s tretjo zmago v treh finalnih plovih osvojil olimpijsko zlato. Bron je pripadel Maederju.

"Vsega je konec, trdo delo celotnega življenja, še posebej zadnjih štirih let, je prineslo drugo mesto na OI. To ni enostavno, potrebnega je bilo veliko truda in odrekanja. Sedaj smo pokazali, da se lahko majhna Slovenija enakovredno meri z večjimi in močnejšimi državami, ki so bile danes tukaj," je za Val 202 v prvi izjavi po tekmi povedal Vodišek.

Dan se je začel s čakanjem in kaznima za Vodiška

Prvi petkov plov je bil predviden malo po 12. uri, a pred jadralci je bilo novo čakanje zaradi vetrovnih razmer. Čeprav so bili tekmovalci takrat še na suhem, je Vodišek po poročanju Val 202 prejel 0,6 točke kazni, saj njegove čelade ni bilo v prostoru, kjer sodniki pregledujejo opremo, pač pa je bila v sosednjem šotoru. Vodiška nato ni bilo niti na preverjanju opreme, tako da je bil kaznovan tudi za to z 0,5 točke, kar je skupaj zneslo 1,1 točke. Če bi Vodišek zmagal v prvi regati, še ne bi postal olimpijski prvak. Kazen se mu je nato po prvem plovu zbrisala.

V ženski konkurenci so že v četrtek uspeli izpeljati obe finalni regati, kjer je dvakrat zmagala Britanka Eleanor Aldridge in se veselila premiernega olimpijskega naslova v debitantski olimpijski disciplini.

OI Pariz 2024, Toni Vodišek
Sportal Toni Vodišek neposredno v finale: Kolajna je že skoraj naša, gremo po zlato