Iga Swiatek Qinwen Zheng Donna Vekić Pariz 2024 Pariz 2024 olimpijske igre tenis

Sobota, 3. 8. 2024, 18.46

11 minut

Olimpijske igre, teniški turnir, 7. dan

Sanjski teden zlate Kitajke v Parizu. Po prvi favoritinji premagala še Hrvatico.

Tenis Pariz 2024 | Qinwen Zheng je poskrbela za presenečenje na ženskem olimpijskem turnirju, saj je šla do konca in osvojila zlato medaljo. Drugo mesto je osvojila Donna Vekić, tretje pa Iga Swiatek. | Foto Reuters

Olimpijska prvakinja v tenisu je Kitajka Qinwen Zheng. V finalu je v dveh nizih ugnala Hrvatico Donno Vekić (6:2 in 6:3) ter osvojila zlato medaljo. Bron je že v petek osvojila Poljakinja Iga Swiatek, sicer prva igralka sveta, ki jo je v polfinalu senzacionalno premagala prav Kitajka. V moških dvojicah sta postala najboljša Avstralca Matthew Ebden in John Peers.

V finalu olimpijskega teniškega turnirja je Kitajka Zheng Qinwen s 6:2 in 6:3 premagala Hrvatico Donno Vekić. S tem je postala prva kitajska igralka, ki je osvojila posamično zlato na olimpijskih igrah v tenisu. Sedma igralka sveta se je v finale prebila po senzaciji v polfinalu, ko je premagala prvo igralko sveta Poljakinjo Igo Swiatek.

Zheng je prva kitajska, Vekić pa prva hrvaška igralka, ki sta se uvrstili v finale olimpijskih teniških turnirjev med posameznicami za svoji državi.

Zheng Qinwen je postala prva Kitajka, ki je osvojila zlato olimpijsko medaljo med posameznicami. | Foto: Reuters Zheng Qinwen je postala prva Kitajka, ki je osvojila zlato olimpijsko medaljo med posameznicami. Foto: Reuters

Enaindvajsetletna Zheng je dosegla drugo teniško zlato za Kitajsko. Za prvo sta na igrah v Atenah leta 2004 poskrbeli Li Ting in Sun Tiantian v ženskih dvojicah.

Zheng je na olimpijski turnir prišla v odlični formi. V preteklih dneh je zmagala v dveh zaporednih triurnih dvobojih, in sicer nad Američanko Emmo Navarro in Angelique Kerber, v polfinalu pa je premagala še Swiatkovo, kraljico Roland Garrosa, ki je prizorišče teniških dvobojev na letošnjih igrah.

Donna Vekić je morala v finalu priznati premoč razigrani Kitajki, proti kateri je osvojila le pet iger. | Foto: Reuters Donna Vekić je morala v finalu priznati premoč razigrani Kitajki, proti kateri je osvojila le pet iger. Foto: Reuters

Vekićeva, ki je letos v izjemni formi, kar je dokazala tudi z uvrstitvijo v polfinale Wimbledona, je v polfinalu premagala Slovakinjo Anno-Karolino Schmiedlovo s 6:1 in 6:1, na poti do finala pa je presenetila drugopostavljeno Američanko Coco Gauff.

Avstralca Matthew Ebden in John Peers sta Avstraliji priigrala drugo odličje zlatega leska v moških dvojicah, na olimpijskih igrah v Atlanti 1996 sta slavila Todd Woodbridge in Mark Woodforde.

Matthew Ebden in John Peers | Foto: Guliverimage Foto: Guliverimage

Peers je v francoski prestolnici osvojil drugo olimpijsko kolajno, pred tremi leti v Tokiu je z Ashleigh Barty osvojil bronasto v mešanih dvojicah.

Ameriška teniška naveza Taylor Fritz/Tommy Paul je bila v obračunu za bronasto kolajno, ki se je začel po finalnem, boljša od češke teniške kombinacije Tomaš Machač/Adam Pavlasek s 6:3 in 6:4.

Katerina Siniakova in Tomaš Machač
Sportal Siniakova in Machač tudi po osvojenem zlatu skrivnostna glede zasebnosti