ameriška košarkarska reprezentanca Pariz 2024 Pariz 2024 olimpijske igre Nikola Jokić

Četrtek, 8. 8. 2024, 20.55

13 minut

Olimpijske igre, Pariz 2024, košarkarski turnir, polfinale

V živo: Francozi čakajo, Jokić proti ZDA za finale

Pariz 2024 košarka polfinale Francija Nemčija  Victor Wembanyama | Francija je imela pet razpoloženih v napadu, med njimi je bil tudi Victor Wembanyama. | Foto Reuters

Francija je imela pet razpoloženih v napadu, med njimi je bil tudi Victor Wembanyama.

Na olimpijskih igrah se ta četrtek polfinale igra tudi na moškem košarkarskem turnirju. Gostitelji Francozi so v prvem polfinalu po preobratu s 73:69 premagali aktualne svetovne prvake Nemce. Ob 21. uri se je začel še težko pričakovani obračun med ZDA in Srbijo z Nikolo Jokićem. Rezultat lahko na Sportalu spremljate v živo.

Košarkarski olimpijski turnir, polfinale, 8. avgust:

Aleksa Avramović
Sportal Srbske solze ob pisanju zgodovine: "Zlomil sem se"

Andreas Obst in soigralci so prvo četrtino dobili s 25:18. | Foto: Reuters Andreas Obst in soigralci so prvo četrtino dobili s 25:18. Foto: Reuters Po veliki zmagi nad Kanado so se francoski košarkarji v polfinalu v Parizu pomerili z aktualnimi svetovnimi prvaki Nemci, ki so v četrtfinalu preskočili Grčijo na čelu z Giannisom Antetokounmpom. Dvoboj so precej bolje začeli Nemci (12:2) in po prvi četrtini vodili s 25:18. A so z izvrstno obrambo v obrambi Francozi tekmo spreobrnili že v drugi četrtini, ko so nasprotniku dovolili samo osem točk. Ob polčasu je bilo tako 33:33. Isaia Cordinier je bil z 11 točkami najboljši strelec.

Rudy Gobert in Victor Wembanyama. | Foto: Reuters Rudy Gobert in Victor Wembanyama. Foto: Reuters Drugi polčas je bil zelo izenačen, Francozi pa so v obrambi in napadu kazali precej več želje. Tekmo so dobili s 73:69. Dennis Schröder je bil z 18 točkami sicer prvi strelec tekme, a Francozi so imeli več igralcev, ki so izstopali: Guerschon Yabusele je dal 17 točk, Cordinier 17, Victor Wembanyama pa 11, vsi trije so imeli po sedem skokov.

Francija in Nemčija sta se srečali drugič na teh olimpijskih igrah. V predtekmovanju so slavili aktualni svetovni prvaki s 85:71. Francozi bodo drugič zapored igrali v finalu olimpijskih iger oziroma četrtič v zgodovini. Prav vse tri finale so igrali proti ZDA in vse izgubili.

ZDA proti Jokićevi Srbiji

Nikola Jokić straši tudi zvezdnike ZDA. | Foto: Reuters Nikola Jokić straši tudi zvezdnike ZDA. Foto: Reuters Drugi polfinalni obračun igrata zvezdniški reprezentanci Srbije in ZDA. Slednje so favoritinje, a njihov selektor Steve Kerr je pred tekmo opozoril: "Mislim, da bodo Srbi odigrali najboljšo tekmo na tem turnirju. Dvakrat smo jih premagali, a so dokazali, da so ena najboljših ekip na svetu." Američani so Srbe letos premagali na pripravljalni tekmi s 105:79, v skupinskem delu olimpijskih iger pa s 110:84. "Vemo, kaj na turnirjih pod okriljem Fibe prinaša za našo ekipo zmage. Biti dober v obrambi, skakati in ne izgubljati žog," je še dejal Kerr.

Kevin Durant
Sportal Američani zmleli tekmeca, rekord Duranta. Jokić junak drame, Francozi se veselijo.