Joel Embiid Stephen Curry LeBron James ameriška košarkarska reprezentanca Pariz 2024 Pariz 2024 olimpijske igre Nikola Jokić

Četrtek, 8. 8. 2024, 22.48

25 minut

Olimpijske igre, Pariz 2024, košarkarski turnir, polfinale

Srbi 30 minut izvrstni, Američani za finale do preobrata v zadnji četrtini

Pariz 2024 košarka ZDA LeBron James Stephen Curry | LeBron James in Steph Curry sta poskrbela, da so se ZDA vendarle uvrstile v veliki finale. | Foto Reuters

LeBron James in Steph Curry sta poskrbela, da so se ZDA vendarle uvrstile v veliki finale.

Finalistki moškega košarkarskega turnirja v Parizu sta reprezentanci Francije in ZDA. Gostitelji so v prvem polfinalu po preobratu s 73:69 premagali aktualne svetovne prvake Nemce. Še bolj dramatičen je bil težko pričakovani obračun med ZDA in Srbijo. Po prvem polčasu so Srbi z izvrstno igro vodili s 54:43. Zadeli so kar 10 trojk, Američani pa devet. Pred zadnjo četrtino so imeli Srbi plus 13, nakar so stvari v svoje roke vzeli LeBron James (16 točk, 12 skokov, 10 asistenc), Joel Embiid (19 točk) in Stephen Curry (36 točk, osem skokov). Američani so zadnjo četrtino dobili z 32:15 in dvoboj s 95:91.

Košarkarski olimpijski turnir, polfinale, 8. avgust:

Aleksa Avramović
Sportal Srbske solze ob pisanju zgodovine: "Zlomil sem se"

Navdušenje Američanov po seriji trojk Stepha Curryja. | Foto: Reuters Navdušenje Američanov po seriji trojk Stepha Curryja. Foto: Reuters Začetek druge polfinalne tekme med ZDA in Srbijo je bil kar nekoliko nor, saj so trojke padale ena za drugo. ZDA so povedle s 15:13, potem ko je bil Stephen Curry že pri 14 točkah. Sredi četrtine sta bili obe ekipi pri petih trojkah, Srbija pa je prišla do prednosti s 23:18. Ko je Curry zadel svojo peto trojko, je v deveti minuti znižal na 23:27. Srbi so po prvi četrtini vodili z 31:23, z odlično ekipno igro pa nadaljevali tudi v drugi. Po delnem izidu 8:2 so prednost povišali na 39:25.

Bogdan Bogdanović in Nikola Jokić | Foto: Reuters Bogdan Bogdanović in Nikola Jokić Foto: Reuters Sredi druge četrtine so Srbi vodili že za 17 točk (42:25), ameriški selektor Steve Kerr je bil ne klopi nemočen, sploh ni več vedel, koga naj pošlje v igro, da bi lahko ustavili leteče Srbe. Bogdan Bogdanović je s svojo drugo trojko, bil je pri 12 točkah, v 17. minuti zadel za 47:35. Do konca polčasa so Američani vzpostavili ravnotežje, a samo to, po šesti trojki Curryja (20 točk) so se uspeli približati samo na 43:54. ZDA so v prvem polčasu zadele devet trojk, Srbija pa 10.

Bogdanović (15 točk) in Nikola Jokić (11 točk, devet asistenc) nista bila edina vroča v napadu in zato je Srbija držala lepo prednost tudi v tretji četrtini. Aleksa Avramović je bil že pri 15 točkah, Ognjen Dobrić pa je po drugi zaporedni trojki sredi tretje četrtine poskrbel za vodstvo s 65:53. Američani so se dvakrat sicer približali na šest točk, a je bilo po 30 minutah na semaforju znova plus 13 za Srbe (76:63).

Srbija je bila v prvem polčasu neustavljiva v napadu. | Foto: Reuters Srbija je bila v prvem polčasu neustavljiva v napadu. Foto: Reuters V zadnji četrtini je tekma postala še bolj zanimiva, ko so ZDA v treh minutah naredile delni izid 10:2 in se približale na 73:78. Američani so bili vse bolj agresivni v obrambi, LeBron James je prevzel pokrivanje Jokića, ki je bil že pri dvojnem dvojčku. V napadu je s serijo košev Joel Embiid štiri minute do konca znižal na 82:84. Bil je pri 19 točkah. Po novi dobri obrambni akciji pa je James s svojo 14 točko rezultat poravnal na 84:84. Z deveto trojko Curryja (34 točk) so Američani dobri dve minuti pred zadnjo sireno vendarle povedli s 87:86. Nato je James zadel za 89:86, kar je bila sploh najvišja prednost ZDA na tekmi. V zadnji minuti je Curry še uspešno zadeval proste mete in zmaga je bila ameriška (95:91).

Curry je tekmo končal s 36 točkami, Bogdanović jih je dal 20, Embiid 19, Jokić je dosegel dvojnega dvojčka s 17 točkami in 11 skoki, James pa trojnega dvojčka s 16 točkami, 12 skoki in 10 asistencami. Obe reprezentanci sta zadeli po 16 trojk.

Finale bo v soboto zvečer ob 21. uri.

Francozi po preobratu prvi finalisti

Victor Wembanyama in soigralci so premagali aktualne svetovne prvake. | Foto: Reuters Victor Wembanyama in soigralci so premagali aktualne svetovne prvake. Foto: Reuters

Andreas Obst in soigralci so prvo četrtino dobili s 25:18. | Foto: Reuters Andreas Obst in soigralci so prvo četrtino dobili s 25:18. Foto: Reuters Po veliki zmagi nad Kanado so se francoski košarkarji v polfinalu v Parizu pomerili z aktualnimi svetovnimi prvaki Nemci, ki so v četrtfinalu preskočili Grčijo na čelu z Giannisom Antetokounmpom. Dvoboj so precej bolje začeli Nemci (12:2) in po prvi četrtini vodili s 25:18. A so z izvrstno obrambo v obrambi Francozi tekmo spreobrnili že v drugi četrtini, ko so nasprotniku dovolili samo osem točk. Ob polčasu je bilo tako 33:33. Isaia Cordinier je bil z 11 točkami najboljši strelec.

Rudy Gobert in Victor Wembanyama. | Foto: Reuters Rudy Gobert in Victor Wembanyama. Foto: Reuters Drugi polčas je bil zelo izenačen, Francozi pa so v obrambi in napadu kazali precej več želje, več energije. Tekmo so tako dobili s 73:69. Dennis Schröder je bil z 18 točkami sicer prvi strelec tekme, a Francozi so imeli več igralcev, ki so izstopali: Guerschon Yabusele je dal 17 točk, Cordinier 17, Victor Wembanyama pa 11, vsi trije so imeli po sedem skokov.

Francija in Nemčija sta se srečali drugič na teh olimpijskih igrah. V predtekmovanju so slavili aktualni svetovni prvaki s 85:71. Francozi bodo drugič zapored igrali v finalu olimpijskih iger oziroma četrtič v zgodovini. Prav vse tri finale so igrali proti ZDA in vse izgubili.

Kevin Durant
Sportal Američani zmleli tekmeca, rekord Duranta. Jokić junak drame, Francozi se veselijo.