Japonska Aleksander Sekulić Luka Dončić Luka Dončić Slovenska košarkarska reprezentanca olimpijske igre Tokio 2020

Slovenci visoko odpravili Japonce, za prvo mesto se bodo udarili s Španci

19

Luka Dončić | Luka Dončić je bil s 25 točkami najboljši strelec Slovenije. | Foto FIBA

Luka Dončić je bil s 25 točkami najboljši strelec Slovenije.

Slovenska košarkarska reprezentanca je zanesljivo dobila tudi svojo drugo tekmo na olimpijskih igrah. Slovenci so na drugem srečanju s 116:81 ugnali gostitelje Japonce, s tem pa so si že zagotovili tudi nastop v četrtfinalu. Na drugi tekmi skupine C so Španci z 81:71 premagali Argentino, ostali neporaženi in se uvrstili v četrtfinale. O prvem mestu v skupini bo odločala nedeljska tekma med Slovenijo in Španijo (10.20).

Slovenija - Japonska
Sportal Novo dejanje razkazovanja slovenskih mišic

Nov dan, nova odlična predstava slovenske košarkarske reprezentance. Po visoki zmagi nad Argentino v prvem krogu (118:100) so Slovenci strli še odpor trdožive gostiteljice Japonske (116:81) in si že zagotovili nastop v četrtfinalu. Dvanajstič v zgodovini je slovenska izbrana vrsta presegla mejo 110 doseženih točk (rekord slovenske reprezentance je 122 iz leta 1993). Končna uvrstitev Slovenije v skupini bo znana po zadnji tekmi predtekmovanja v nedeljo ob 10.20 proti Španiji.

Slovenija je svojo drugo tekmo na olimpijskih igrah začela z enako peterko kot prvo. Japonskim košarkarjem so se zoperstavili Luka Dončić, Jaka Blažič, Zoran Dragić, Vlatko Čančar in Mike Tobey. Slovenci so bili v prvi četrtini znova izjemno napadalno razpoloženi, unovčili so kar 73 odstotkov metov iz igre (9/9 za 2, 2/6 za 3), a jim v prvem delu kljub temu ni uspelo priigrati višje prednosti. V prvih desetih minutah so vodili z največ osmimi točkami naskoka, ob koncu prvih desetih minut pa so vodili z 29:23.

Zoran Dragić je pokazal odlično predstavo, tekmo je končal pri 24 točkah. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Zoran Dragić je pokazal odlično predstavo, tekmo je končal pri 24 točkah. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Tudi v drugi četrtini je četa Aleksandra Sekulića držala prednost, ki se je ves čas gibala okoli desetih točk, največ so Slovenci vodili s +13. Slovenski košarkarji so bili nekajkrat v naletu, kjer bi prednost lahko še narasla, a so Japonci vedno znova odgovorili. V drugih desetih minutah je sicer Sekulić več igralnega časa namenil tudi košarkarjem s klopi, ki so svoje delo dobro opravili. Odstotek slovenskega meta v drugem delu je sicer upadel na 54 odstotkov (17/22, 4/17 za 3), so pa Slovenci v drugem delu zbrali kar osem napadalnih skokov.

12 košarkarjev, 12 strelcev

Slovenski košarkarji so v podobnem ritmu začeli tudi tretjo četrtino, v kateri je nekaj več počitka dobil Dončić. Po zaporednih trojkah Blažiča, Dragića in Čančarja je prednost narasla na 16 točk (64:48), dobre štiri minute pred koncem tretjega dela pa je prednost Slovenije po košu Dragića prvič na tekmi znašala 20 točk (72:52). Slovenci so po treh četrtinah vodili z 80:64. Slovenska četa je v zadnjem delu dokončno zlomila odpor Japoncev, slabe štiri minute in pol pred koncem srečanja so po trojki Čančarja že dosegli novo stotico (100:73). Na koncu so slavili s 116:81, Slovenci so skok dobili s kar 54:33, prav tako so zbrali 12 asistenc več od nasprotnika (27:15).

Rui Hačimura (desno) je dosegel 34 točk. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Rui Hačimura (desno) je dosegel 34 točk. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Na tekmi z Japonsko se je prav vseh 12 slovenskih reprezentantov vpisalo med strelce, Dončić je tekmo končal pri 25 točkah, sedmih skokih in prav toliko asistencah, točko manj je vknjižil Dragić, Čančar jih je prispeval 16.

Slovenija in Japonska sta sicer doslej odigrali le eno medsebojno tekmo. Na pripravljalni tekmi 26. junija leta 2004 v Slovenskih Konjicah je bil #mojtim uspešnejši s 84:68.

Na drugi tekmi skupine so Španci z 81:71 premagali Argentino in tako kot Slovenci ostali neporaženi. O zmagovalcu skupinskega dela bo odločala nedeljska medsebojna tekma. Začela se bo ob 10.20.

Slovenija : Japonska, foto: Guliverimage:

1 / 20
V skupini A košarkarskega turnirja igrajo Iran, ZDA, Francija in Češka, v skupini B pa Avstralija, Nigerija, Nemčija in Italija. V četrtfinale se bodo uvrstile najboljši dve reprezentanci iz vsake skupine ter dve najboljši tretjeuvrščeni ekipi.

Četrtfinalni tekmec Slovenije bo znan po žrebu. Prvouvrščene ekipe iz vseh treh skupin in najboljša drugouvrščena bodo v enem bobnu, preostale štiri, torej dve drugouvrščeni ter dve najboljši tretjeuvrščeni, pa gredo v drugega. Četrtfinalni obračuni bodo na sporedu 3. avgusta, polfinalni 5. avgusta, tekmi za medalje pa 7. avgusta.