Četrtek,
5. 8. 2021,
7.11

Osveženo pred

3 leta, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,81

4

Natisni članek

Natisni članek

Tokio 2020 Špela Ponomarenko Janić Anja Osterman

Četrtek, 5. 8. 2021, 7.11

3 leta, 3 mesece

OI Tokio, kajak in kanu na mirnih vodah

Slovenski osmoljenki sklenili nastope v Tokiu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,81

4

Anja Osterman | Slovenski kajakašici Anja Osterman in Špela Ponomarenko Janić sta v enojcu na 500 metrov osvojili 17. oziroma 20. mesto. | Foto Guliverimage

Slovenski kajakašici Anja Osterman in Špela Ponomarenko Janić sta v enojcu na 500 metrov osvojili 17. oziroma 20. mesto.

Foto: Guliverimage

Slovenski kajakašici Anja Osterman in Špela Ponomarenko Janić sta na olimpijskih igrah v Tokiu ostali brez boja za najvišja mesta v disciplini sprint v enojcu na 500 metrov. Nastopili sta v finalu C in končali tekmovanje na 17. oziroma 20. mestu. Tokio zapuščamo žalostni, saj sva prepričani, da sva bili odlično pripravljeni in sposobni vzeti kolajno," je še vedno razočarana 39-letna Ponomarenko Janićeva, Ostermanova pa dodala, kako v enojcu po vsem tem, kar se je dogajalo, ni mogla doseči več.

Na koncu je za najboljšo slovensko uvrstitev poskrbela Anja Osterman. S časom 1:55,051 je bila najhitrejša v finalu C, Špela Ponomarenko Janić pa četrta s 1,015 sekunde zaostanka. Obe sta pred tem v današnjem polfinalu ostali brez boja za najvišja mesta, dobili pa sta priložnost za nastop v finalu C za razvrstitve od 17. do 24. mesta.

Ostermanova se je v današnji polfinalni nastop uvrstila v sredo neposredno, s prvim mestom v svoji kvalifikacijski skupini, Ponomarenko Janićeva pa je vanj prišla po popravnem izpitu v četrtfinalu. 28-letna Ostermanova je nato v svoji polfinalni skupini za las zgrešila četrto mesto, 39-letna Ponomarenko Janićeva pa je bila v svoji šesta.

Anja Osterman: Ne samo, da me bolijo mišice, bolele so me tudi oči

Anja Osterman je veslala zbrano, v zadnjih 30 metrih pa se je telo vdalo. | Foto: Reuters Anja Osterman je veslala zbrano, v zadnjih 30 metrih pa se je telo vdalo. Foto: Reuters Mlajša tekmovalka je bila bližje osvojitvi cilja, uvrstitvi v finale A. V polfinalu se je bila dolgo časa v dobrem položaju, se borila celo za mesti, ki vodijo v finale A, a kot je sama dejala, ji je nato povsem zmanjkalo moči. V finalu C je nato še enkrat ponovila dobro vožnjo, tudi v njem je na koncu začela popuščati, a je vseeno zadržala prvo mesto, tako da se lahko pohvali, da je tekmovanje v enojcu začela (kvalifikacijska skupina) in končala z zmago.

"To mi ne pomeni kaj dosti, bolje bi bilo, če bi zmagala tisto srednjo vožnjo. Sedemnajsto mesto nikakor ni to, po kar sem v Tokio prišla, vemo, kako visoke cilje sva imeli s Špelo v dvojcu. V enojcu pa po vsem tem, kar se je dogajalo, nisem mogla več. Ne samo, da me bolijo mišice, bolele so me tudi oči. Imela sem povsem rdeče in ni bilo make-upa, ki bi mi to lahko skril. V takem stanju sem težko dosegla kaj več, čeprav daleč od finala vendarle nisem bila. Veslala sem tako, kot sem si zamislila, zbrano, dobila sem občutek, da lahko pridem do drugega mesta, a zadnjih 30 metrov se je telo vdalo, enostavno je imelo v teh dneh preveč dela," je dejala Ostermanova.

Ponomarenko Janićeva: Zdaj nisem z glavo pri stvari

Špela Ponomarenko Janić doživlja nekaj podobnega kot najboljša telovadka sveta Simone Biles. | Foto: Reuters Špela Ponomarenko Janić doživlja nekaj podobnega kot najboljša telovadka sveta Simone Biles. Foto: Reuters Po smoli v dvojcu se je bilo še težje postaviti na start izkušeni in z uspehi bogati Ponomarenko Janićevi. Počutila se je sicer bolje kot dan prej, toda to ji ni pomagalo, da bi lahko prišla do odmevnejšega rezultata.

"Polfinale sem začela malo prehitro, pobralo mi je malo moči, ampak najbrž v vsakem primeru ne bi bilo dovolj za prvi dve mesti, ki sta vodili v finale A. Za finale B in C pa mi je bilo povsem vseeno. To je nujno zlo, ki sem ga morala opraviti, da imam vsaj uvrstitev. Vsekakor eno 20. mesto in eno plavanje ni tisto, po kar smo prišli. Tokio zapuščamo žalostni, saj sva prepričani, da sva bili odlično pripravljeni in sposobni vzeti kolajno," je še vedno razočarana 39-letna tekmovalka.

Primorki imata letos še svetovno prvenstvo. Medtem ko je starejša veslačica prepričana, da tam morata nastopiti, potem pa se odločiti, kako naprej, mlajša o tem še ni prepričana: "Zdaj potrebujem vsaj teden odmora. Zdaj nisem z glavo pri stvari, doživljam nekaj podobnega kot najboljša telovadka sveta Simone Biles, ki je bila pripravljena za kolajne, a je zaradi stresa odpovedala svoj nastop. Po prigodi v dvojcu mi je biti tu muka in ko vidim kakšno sliko iz domačega Kopra, domače plaže, bi dala vse, da bi bila zdaj tam."

Špela Ponomarenko Janić in Anja Osterman po torkovem nastopu v dvojcu, ko sta se prevrnili. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Špela Ponomarenko Janić in Anja Osterman po torkovem nastopu v dvojcu, ko sta se prevrnili. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Nenavadna nesreča v dvojcu

Špela in Anja sta v kajaku dvosedu na 500-metrski razdalji sodili v najožji krog favoritinj, a se jima je pripetila nesreča. V polfinalu sta se le nekaj metrov pred ciljem prevrnili in ostali brez uvrstitve v svoji paradni disciplini.

"To je eden najhujših trenutkov moje kariere. Zgodil se je v najslabšem možnem času, na olimpijskih igrah se mi je pripetilo to, kar se mi ni v vsej karieri. Žalostna sem, težko bo to preboleti," je v solzah po nesrečnem nastopu v dvojcu dejala Ponomarenko Janićeva, ki se ne zaveda dobro, zakaj je prišlo do neljubega dogodka.

Lisa Carrington se veseli še tretje zlate kolajne v Tokiu. | Foto: Reuters Lisa Carrington se veseli še tretje zlate kolajne v Tokiu. Foto: Reuters

Carringtonova do tretjega zlata v Tokiu

Naslova olimpijske prvakinje se veseli Novozelandka Lisa Carrington, za katero je to že tretja zlata kolajna v Tokiu, v četvercu bo poskušala priti še do četrte. Ciljno črto je prečkala v času 1:51,216 minute, 0,639 sekunde pred srebrno Tamaro Csipes iz Madžarske. Na tretjem mestu je bila Danka Emma Aastrand, ki je v cilj priveslala s 1,557 sekunde zaostanka za zmagovalko.

Kajak/kanu na mirnih vodah, K-1, 500 m, ženske:
ZLATO:  Lisa Carrington (Nova Zelandija)
SREBRO: Tamara Csipes (Madžarska)
BRON:   Emma Aastrand (Danska)

Dramatičen boj po fotofinišu pripadel Madžaru

Madžarski kajakaš Sandor Totka je na olimpijskih igrah v Tokiu osvojil zlato medaljo v disciplini K-1 na 200 metrov. S časom 35,035 sekunde je bil 27-letni evropski prvak le za 0,045 sekunde hitrejši od Italijana Manfredija Rizze.

Sandor Totka je zadnji olimpijski prvak v kajaku na 200 metrov. | Foto: Reuters Sandor Totka je zadnji olimpijski prvak v kajaku na 200 metrov. Foto: Reuters

Britanec Liam Heath, ki je branil naslov prvaka iz Ria 2016 in je v sredo s časom 33,985 sekunde postavil olimpijski rekord, je bil tretji.

Totka je zadnji olimpijski prvak v tej disciplini, saj je na programu olimpijskih iger v Parizu leta 2024 ne bo več.

Kajak/kanu na mirnih vodah, K-1, 200 m, moški:
ZLATO:  Sandor Totka (Madžarska)
SREBRO: Manfredi Rizza (Italija)
BRON:   Liam Heath (Velika Britanija)

Američanki zlato na 200 metrov

Američanka Nevin Harrison je na olimpijskih igrah v Tokiu osvojila prvo zlato medaljo v novi disciplini kanu enojec. Komaj 19-letna favoritka je na 200-metrski preizkušnji slavila pred Kanadčanko Laurence Vincent-Lapointe, tretja je bila Ukrajinka Ljudmila Luzan.

Kajak/kanu na mirnih vodah, C-1, 200 m, ženske:
ZLATO:  Nevin Harrison (ZDA)
SREBRO: Laurence Vincent-Lapointe (Kanada)
BRON:   Ljudmila Luzan (Ukrajina)

Avstralca prvaka na 1000 metrov

Avstralski kajakaški dvojec na mirnih vodah Thomas Green in Jean van der Westhuyzen je na olimpijskih igrah v Tokiu v sprintu na 1000 metrov osvojil zlato medaljo. V tesnem boju v drugi polovici finala je v zaključku premagal nemški čoln. Tretje mesto je zasedla Češka.

V nemškem čolnu sta Max Hoff in Jacob Schoph večino druge polovice finala držala čoln Avstralcev, v ciljnem delu pa jima je zmanjkalo moči za prvo mesto.

uZLATO:  Avstralija
SREBRO: Nemčija
BRON:   Češka
Anja Osterman
Sportal Ostermanova in Ponomarenko Janićeva po smoli v dvojcu v polfinale v posamični konkurenci
Ponomarenko Osterman
Sportal Neverjetna prigoda Slovenk! Tik pred ciljem sta se prevrnili in ostali brez uvrstitve.