Torek,
22. 11. 2022,
13.30

Osveženo pred

1 leto, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,45

Natisni članek

Iran

Torek, 22. 11. 2022, 13.30

1 leto, 5 mesecev

Kaj čaka iranske nogometaše? Bodo ostali še brez vratarja?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,45
Alireza Beiranvand Katar 2022 | Prvi vratar Alireza Beirenvand je zaradi poškodbe na tekmi proti Angliji že končal nastope na svetovnem prvenstvu. | Foto Guliverimage

Prvi vratar Alireza Beirenvand je zaradi poškodbe na tekmi proti Angliji že končal nastope na svetovnem prvenstvu.

Foto: Guliverimage

Nogometaši iranske reprezentance, ki so z bojkotom državne himne pred tekmo z Anglijo izrazili nestrinjanje z islamskim režimom v domovini ter izrazili podporo protestnikom, ki se že več kot dva meseca borijo za pravice žensk in svobodo, bi v nadaljevanju prvenstva lahko ostali brez prvega vratarja Alireze Beiranvanda, poroča iranski medij Khabaronline. 

Iran SP
Sportal Iranski nogometaši niso peli himne, v domovini prekinili prenos #video

Vratar Alireza Beiranvanda se je na ponedeljkovi tekmi proti Angliji ob trčenju v soigralca huje poškodoval, zvečer pa je iranski medij Khabaronline napovedal, da na prvenstvu ne bo več igral.

30-letni Iranec je sicer lastnik rekorda za najdaljši met žoge na svetu. To mu je uspelo leta 2016, ko je na tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo proti Južni Koreji žogo zalučal kar 61 metrov in 26 milimetrov daleč in se vpisal v Guinnessovo knjigo rekordov. 

Alireza Beiranvand Katar 2022 | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Svetovno prvenstvo je za nogometaše Irana izjemno pomembno. Ne samo po športni plati, saj gre za največji nogometni spektakel na svetu, ampak tudi po politični, saj nogometni stadion na taki ravni tekmovanju predstavlja največji mogoči oder za naslavljanje političnih stališč.

Nogometaši Irana so svoje nestrinjanje z režimom v domovini izkazali s tem, da so med predvajanjem iranske državne himne pred tekmo z Anglijo molčali, kapetan reprezentance Ehsan Hajsafi pa je že na novinarski konferenci pred tekmo izrazil podporo protestnikom v domovini, ki se že vse od sredine septembra z množičnimi protesti borijo za pravice žensk in svobodo.

Ehsan Hadžsafi
Sportal Iranski kapetan: Rad bi izrazil sožalje vsem žalujočim družinam

"Rad bi izrazil sožalje vsem užaloščenim družinam v Iranu. Z vami smo in sočustvujemo z vami. Vsi skupaj moramo razumeti, da razmere v naši državi niso dobre, ljudje niso srečni in morali bi vedeti, da jih reprezentanca Irana podpira pri vseh njihovih zahtevah," je dejal 32-letni Hajsafi, sicer branilec grškega AEK.  

Iranski nogometaši po tekmi niso dajali izjav ne tujim ne domačim poročevalcem. 

Protesti v Iranu so se začeli 16. septembra po smrti 22-letne Kurdinje Mashe Amini, ki je umrla v policijskem pridržanju. Aminijevo je iranska verska policija priprla zaradi nespoštovanja pravil o nošenju hidžaba, tradicionalnega muslimanskega pokrivala. Protestniki njeno smrt pripisujejo režimu. 

SP 2022 Iran : Anglija | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

O dogajanju v Iranu smo se pred kratkim pogovarjali z iransko plezalko, ki je postala glas zatiranih iranskih žensk:

Nasim Eshqi
Sportal Iranska plezalka, ki je postala glas zatiranih žensk v Iranu, za Siol.net: Pripravljeni smo umreti, saj tako ali tako nismo živeli #video

Potezo nogometašev so podprli tudi nekateri navijači, ki so izžvižgali iransko himno, mnogi so v znak podpore protestnikom držali transparente z napisom Ženske, življenje, svoboda.

Iranski selektor Carlos Queiroz je pred tekmo izjavil, da imajo nogometaši proste roke glede izražanja svojih stališč, po visokem porazu z 2:6 pa potožil, da je politično opredeljevanje med nogometaši terjalo svoj davek.

Selektor: Ne morete si predstavljati, kaj doživljajo

"Sploh si ne morete predstavljati, kaj so ti fantje doživeli v zadnjih dneh, in to samo zato, ker se želijo izraziti kot igralci. Ne glede na to, kaj bodo naredili ali izjavili, jim bo nekdo želel smrt. Pustimo jim, da predstavljajo svojo državo in igrajo za ljudi," je pozval selektor Queiroz, navijačem pa zažugal: "Navijači iz Irana, ki niso tukaj zato, da bi podprli reprezentanco, naj ostanejo doma. Tukaj jih ne potrebujemo. Vsi Iranci so na stadionu dobrodošli. Imajo vso pravico, da kritizirajo ekipo, vendar pa tisti, ki so tukaj zato, da v ekipo vnašajo nemir, niso dobrodošli."

Iran, ki je po prvem krogu na dnu lestvice skupine B, naslednja tekma za obstoj čaka v petek, 25. 11., proti Walesu, ki je v ponedeljek remiziral z ZDA (1:1), v torek, 29. novembra, pa Irance čaka izbrana vrsta ZDA.

Preberite še:

SP 2022: ZDA : Wales
Sportal Bale Valižanom, ki so čakali 64 let, priskrbel točko!