Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Sobota,
5. 6. 2010,
10.51

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 5. 6. 2010, 10.51

9 let, 2 meseca

Nemanja Vidić: najbolj priljubljen Srb na Otoku

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Odkar je na Old Traffordu, je obramba ''rdečih vragov'' pregovorno čvrsta. Obrambni steber Manchestra United in srbske reprezentance bo kmalu po SP 2010 v JAR razmišljal tudi o slovenskih napadalcih.

Svetovno prvenstvo zaenkrat Nemanji Vidiću še ni prineslo razlogov za pretirane užitke. Čar mundiala mu je iz rok tik pred zdajci spolzel pred štirimi leti, čeprav je v Nemčijo pripotoval kot član ''nepozabne četverice'' branilcev Srbije in Črne gore, ki so v kvalifikacijah za SP 2006 na desetih tekmah prejeli le en zadetek (znameniti kvartet so sestavljali še Goran Gavrančić, Ivica Dragutinović in Mladen Krstajić) ter postavili nov mejnik v zgodovini nogometa. Na zaključnem turnirju je bilo nekoliko drugače. Vidić je prvo tekmo zaradi rdečega kartona, ki ga je prejel na odločilnem srečanju za zagotovitev nemške vize – zmago nad Bosno in Hercegovino z 1:0 -, preskočil. Ko naj bi po tesnem porazu z Nizozemci (0:1) pomagal soigralcem proti močni Argentini, mu je načrte na treningu prekrižala poškodba levega kolena. Smola samozavestnega branilca je pahnila takratno druščino Srbije in Črne gore (čeprav je bil med potniki na SP le eden Črnogorec), to je bilo tudi zadnje uradno tekmovanje omenjene države s tem imenom, na dno ''lestvice smrti''. ''Gavči'' so združene južne slovanske brate zmleli s 6:0, v zadnji tekmi, ki ni več odločala o potnikih v drugi krog, pa si je potolčeno četo SČG privoščila še Slonokoščena obala. In to po ogromnem zaostanku z 0:2 zgolj po desetih minutah. Obrambni vrsti je še kako manjkal osrednji člen, kar je v prihodnjih letih dokazal tudi z nadpovprečnimi predstavami na Otoku. Lovorike Manchester Uniteda so se množile, ''Vida'' je postal v slačilnici najbolj spoštovan soigralec, za zvestobo in nazoren primer, kako se bori za barve oboževanega kluba, pa so ga nagradili tudi navijači.

Tandem Ferdinand - Vidić

Manchester United je tudi srbskemu branilcu ponudil priložnost, da iz ''povprečja'' poleti visoko v vrh. Ko je Vidić pred dobrimi štirimi leti (začetek januarja 2006) prestopil iz moskovskega Spartaka med ''rdeče vrage'', so številni zmajevali z glavo. Se bo nekdanji kapetan Crvene zvezde, rojen 21. oktobra 1981 v (takratnih Titovih) Užicah, privadil otoškemu načinu nogometnega razmišljanja? Po začetnem prilagajanju, zahteval je kar nekaj mesecev, se je začela plesti izjemna zgodba o neizprosnem branilcu, trdnem kot skala, ravno pravšnjem stebru velekluba iz Manchestra. Praznina, ki je nastala ob odhodu Jaapa Stama, je bila v trenutku pozabljena. Pridobljen pa je bil še bonus. Ob Vidiću, ki je bil kasneje kar tri leta uvrščen v najboljšo enajsterico angleškega prvenstva, je napredoval še Rio Ferdinand. Angleški kapetan, ki se po prihodu na južnoafriška tla sooča z neprijetno poškodbo, je združil moči in odgovornost pred vrati Edwina van der Sarja s srčnim Srbom, dvojec Ferdinand – Vidić pa je kmalu postal eden najbolj nevšečnih preprek za napadalce.

Zahvalil se je največjim

Tudi pot Uniteda do lovorik se je kmalu zazdela lahkotno preprosta. Ob pomoči vsemogočnega Cristiana Ronalda je Vidić trikrat zapored stopil na angleški prestol, postal pa je tudi evropski in svetovni klubski prvak. V sezoni 2008/09 je predstavljal levji delež pri presežku, ko je Manchester ostal brez prejetega gola kar na 14 zaporednih tekmah, Vidić pa izbran za najboljšega posameznika angleške premierlige. Prilastil si je status, ki ga je pred leti na Old Traffordu nosil nepozabni branilec Steve Bruce. Obljubil je zvestobo Siru Alexu Fergusonu, ki ga je poltretje leto opazoval v dresu Spartaka, nato pa v ''napetem'' dvoboju s Fiorentino izkoristil dejstvo, da so se ''vijoličasti'' preveč obotavljali, saj so imeli že zapolnjeno kvoto igralcev, ki ne prihajajo z območja Evropske unije. Ob mencanju Italijanov je vskočil otoški velikan in za okrog 7,5 milijonov funtov pripeljal obetavnega Srba in ga postopno uvedel do nezamenljivega članstva v začetni postavi. Vidić vrača izkušenemu Škotu hvaležnost s tem, da se je doslej še vedno zahvalil ponudbam drugih klubov, med njimi so bile tudi takšne, ki so prispele z naslova Barcelone, Real Madrida in Milana. Na tekmi lige prvakov s kijevskim Dinamom si je nadel tudi kapetanski trak Fergusonove čete.

Rdeči kartoni z ''rdečimi''

Da pa je tudi ''Vida'' le človek, ki na igrišču napravi tudi kakšno napako, dokazuje nemoč na dvobojih z Liverpoolom. Petindvajsetega oktobra 2009 (poraz z 0:2) je bil znova izključen proti ''rdečim'', največjim rivalom Manchestra United na Otoku. Že kar tretjič zapored. Španski napadalec Fernando Torres ga je neredko osmešil s smelimi preigravanji, a je bil v strogi manjšini. Le redkim uspe več kot enkrat prelisičiti borbenega Srba. V prvih nastopih za Manchester sta bila z njim neusmiljena tudi Didier Drogba in Emmanuel Adebayor, ko pa se je nekoliko bolj privadil na otoški nogomet, je bilo za tekmece šale konec. Odličen v zraku, že pregovorno borben in čvrst, je orisal pot do prototipa modernega branilca.

Vrhunec dosegel v Beogradu

Prestop v vrste Manchestra pa ne doživlja kot klubski vrhunec kariere. Vedno znova rad izpostavi, da je otroške sanje izpolnil že v mladosti, ko mu je bil kapetanski trak Crvene zvezde zaupan še pred 20. dopolnjenim letom, kot kapetan pa je v beograjskem derbiju za nameček zatresel še mrežo Partizana.

In tako izpolnil svojo največjo željo. Sicer ni rad v središču pozornosti. Intervjujev ne daje rad, raje govori na igrišču. V enih izmed redkih je priznal, da je bila njegova največja življenjska šola selitev iz Užic, ko se je s 15 leti brez spremstva družine podal v Beograd in se skušal dokazati med ''rdeče-belimi''. Na Marakani je preživel sedem prekrasnih let, ki jih je dopolnila donosna ponudba ruskega kluba (4 milijoni evrov). Po prihodu v Moskvo pa je kmalu postal zanimiv tudi največjim ...

Kmalu s Kekovo četo

V kvalifikacijah za evropsko prvenstvo leta 2012 se bodo v dvoboj z njim podali Kekovi izbranci. Slovenija bo z nekdanjimi brati iz ranjke Jugoslavije odigrala dve tekmi. Prvo že 7. septembra v Beogradu, sklepno dejanje skupine pa bo sklenjeno prihodnje leto v Mariboru. Trikratni srbski nogometaš leta tvori skupaj z Branislavom Ivanovićem (Chelsea), Aleksandrom Kolarovom (Lazio) in Nevenom Subotićem (Borussia Dortmund), velja pridodati še poškdovanega Dragutinovića, eno najbolj posrečenih branilskih vrst na svetu. Kako težko jo bo prebiti, bo sprva razodelo svetovno prvenstvo. Pred zahtevno preizkušnjo se bodo znašle Avstralija, Gana in Nemčija, le nekaj mesecev kasneje pa se bo pred srbskim izzivom znašla še Kekova četa.

Ne spreglejte