Rok Viškovič

Nedelja,
10. 3. 2019,
4.00

Osveženo pred

5 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Orange 7,74

3

Natisni članek

Nicolas Sarkozy Zahia Dehar Karim Benzema Nicolas Anelka Thierry Henry Patrice Evra Raymond Domenech skok v športno preteklost

Nedelja, 10. 3. 2019, 4.00

5 let, 1 mesec

Skok v športno preteklost

Največja sramota v zgodovini francoskega nogometa

Rok Viškovič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Orange 7,74

3

Patrice Evra | Predsednik francoske nogometne zveze Jean-Pierre Escalettes je predstavljal eno stran, kapetan reprezentance Patrice Evra pa drugo stran v aferi, ki je močno odjeknila v nogometnem svetu leta 2010 in se je Francozi z jezo spominjajo še danes. | Foto Reuters

Predsednik francoske nogometne zveze Jean-Pierre Escalettes je predstavljal eno stran, kapetan reprezentance Patrice Evra pa drugo stran v aferi, ki je močno odjeknila v nogometnem svetu leta 2010 in se je Francozi z jezo spominjajo še danes.

Foto: Reuters

Francozi, dvakratni svetovni prvaki, so v obdobju med naslovoma iz let 1998 in 2018 poskrbeli za leto, ki se ga sramujejo še danes. To je bilo leto 2010 in z njim meseci, v katerih so francoski nogomet zaznamovale številne afere. Najprej spolni škandal, potem nekaj javnih nesporazumov in širjenje medkulturne nestrpnosti, za konec pa spor in stavka sredi svetovnega prvenstva, v katera je posegel kar sam vrh francoske politike. Vse to so dogodki, ki so jih številni označili za največjo sramoto v zgodovini francoskega nogometa.

Da bi bilo leto 2010 za francoski nogomet lahko tisto, ki se ga ne bodo radi spominjali, je lahko marsikdo zaslutil že v začetku tistega leta, ki se je z razburljivo južnoafriško zgodbo Matjaža Keka Slovencem tako lepo zapisalo v spomin.

Takrat so se na naslovnicah vseh francoskih časopisov in v napovednikih vseh televizijskih in radijskih postaj znašli trije zvezdniki francoskega nogometa. Franck Ribery, Karim Benzema in Sidney Govou. Trije nogometni milijonarji, člani Bayerna Münchna, Real Madrida in Lyona, so postali glavni akterji velikega spolnega škandala.

Franck Ribery in Karim Benzema sta se zaradi vpletenosti v spolni škandal pred svetovnim prvenstvom 2010 znašla v središču francoske in tudi svetovne javnosti. | Foto: Reuters Franck Ribery in Karim Benzema sta se zaradi vpletenosti v spolni škandal pred svetovnim prvenstvom 2010 znašla v središču francoske in tudi svetovne javnosti. Foto: Reuters

Ob razbijanju ene izmed francoskih kriminalnih družb, ki se je ukvarjala s prostitucijo, so namreč preiskovalci prišli do zanimivih razkritij. Zahia Dehar, takrat že 18-letna neznana lepotica, se je namreč pohvalila, da so bili med njenimi strankami tudi omenjeni trije nogometaši, in to tudi dokazala.

Prostitucija v Franciji sicer ni prepovedana, a to velja zgolj za polnoletne osebe, kar lepa priseljenka iz Alžirije, ki je v Francijo prišla z desetimi leti, ob druženju z omenjenimi nogometaši ni bila. Nastal je velik škandal, nogometašem je grozila huda kazen. Finančna jih ob vseh milijonih, ki jih služijo, seveda ni skrbela. Povsem drugače je bilo s triletno zaporno kaznijo, ki bi jih lahko doletela.

Govou, najmanj zvezdniški od treh nogometašev, je bil hitro oproščen. Medtem sta se morala Benzema, takrat novopečeni zvezdnik Reala, pri katerem se je na začetku morda tudi zaradi tega precej mučil, in Ribery, ki je bil takrat že eden od glavnih obrazov nemškega velikana Bayerna, s sodišči, sojenjem in vsem pritiskom, ki ga je prinesel v svetu zelo odmeven primer, ubadati še nekaj časa.

Na sodbo so čakali štiri leta, Zahia Dehar je medtem postala slavna

Tako je Zahia Dehar videti danes. | Foto: Getty Images Tako je Zahia Dehar videti danes. Foto: Getty Images Zahia Dehar je po škandalu postala precej slavna in to svojo prepoznavnost izkoristila, da se je sprva podala v manekenske, pozneje pa tudi v oblikovalske vode. Danes je precej priznana oblikovalka spodnjega perila, ki je sodelovala tudi z nedavno umrlo modno ikono, Nemcem Karlom Lagerfeldom. O njej so posneli tudi precej odmeven dokumentarec "Zahia. Od Z do A".

Od vsega začetka je svoji dve slavni stranki iz nogometnih vod, Riberyja, ki je bil v času "druženja" z njo poročen, in Benzemaja na sojenju, ki ga je bilo konec šele v začetku leta 2014, branila in govorila, da sta bila do nje zelo prijazna, predvsem pa, da nista vedela, koliko je stara. O svoji starosti naj bi jima lagala.

"Kar je bilo, je bilo. Danes sem drug človek, ki na nekatera svoja dejanja iz preteklosti ni ponosen," je Deharjeva povedala v enem izmed intervjuju po končni sodbi, ki se je izšla v prid obeh nogometašev.

Začelo se je s kontroverznim golom za odhod na SP

V takšnem vzdušju je moral Raymond Domenech, ki je leta 2006 Francijo popeljal do naslova svetovne podprvakinje, pripravljati načrte, kako dosežek izpred štirih let z mundiala v Nemčiji vsaj ponoviti. Francoski selektor, ki je bil že tako na udaru francoske javnosti, saj je s Francijo pogorel na evropskem prvenstvu 2008, na katerem je izpadel že po skupinskem delu, potem pa vse prej kot navdušil tudi v kvalifikacijah za največje nogometno tekmovanje, ki je bilo pred njim.

Francozi so se na SP uvrstili po kontroverznem golu. | Foto: Reuters Francozi so se na SP uvrstili po kontroverznem golu. Foto: Reuters Francija je po zmagi z 1:0 v Dublinu na prvi tekmi dodatnih kvalifikacij za svetovno prvenstvo doma zaostajala z 0:1, potem pa v Parizu po zelo kontroverzni sodniški odločitvi v podaljških prišla do gola za izenačenje in pot v Južnoafriško republiko. Gol so Francozi dosegli, potem ko je William Gallas zadel po podaji Thierryja Henryja. Ta pa je, preden je podal, očitno igral z roko, a je švedski sodnik Martin Hansson to spregledal.

Francozi so bili zaradi tega označeni kot prevaranti, podpora med domačo javnostjo pa je bila tako nizka, kot ni bila še nikoli. Če bi VAR poznali že takrat, Francije poleti ne bi bilo na mundialu. Glede na to, kaj se je zgodilo pozneje, bi bili Francozi tega verjetno celo zelo veseli …

Rekorder Francije je selektorja postavil na laž

Najprej je precej prahu dvignil izbor Domenecha, ki med potnike za svetovno prvenstvo ni uvrstil enega od najbolj cenjenih francoskih nogometašev Benzemaja. Številni so prepričani, da predvsem zaradi spolnega škandala, ki je še vedno polnil medijski prostor, a selektor je trdil, da zaradi njegove ne najboljše forme.

Najboljši strelec v zgodovini Francije Thierry Henry se je sprijaznil z obrobno vlogo, a je selektorja spravil v neprijeten položaj. | Foto: Reuters Najboljši strelec v zgodovini Francije Thierry Henry se je sprijaznil z obrobno vlogo, a je selektorja spravil v neprijeten položaj. Foto: Reuters

Potem je bil Domenech v središču pozornosti še zaradi domnevnega sestanka s Henryjem, pred tem vrsto let enim od glavnih igralcev Francije. Zvezdnika Barcelone je namreč obvestil, da ga na vrhuncu leta v Afriki ne vidi v začetni postavi, in se z njim dogovoril, da bo tekme začenjal na klopi. Ko je zgodba prišla v javnost, je selektor besede o kakršnemkoli sestanku zanikal, a ga je pozneje na laž postavil Henry.

"Da, res je. Selektor me je obiskal in mi dejal, da na svetovnem prvenstvu tekem ne bom začenjal v prvi postavi, a s tem nimam težav. Žrtvoval se bom za ekipo. Pomembna je samo Francija," je teden dni pred začetkom prvenstva povedal z 51 goli najboljši strelec v zgodovini Francije in selektorja postavil v neugoden položaj.

Preplačani milijonarji, ki jim je zažugal celo minister

Pred odhodom na prvenstvo je Domenech ekipo hotel umakniti pred pritiskom javnosti, zato se je z njo pripravljal najprej v Tignesu v Alpah, pa potem še v Tuniziji in na otoku Reunion, a je v domovino kljub temu prihajalo veliko takšnih in drugačnih informacij, ki niso napovedovale nič dobrega. Od bizarnih želodčnih težav Lassane Diarraja, zaradi katerih je vezist Reala zapustil reprezentanco. Do poškodbe Gallasa ob padcu s štirikolesnikom, tudi padca Nicolasa Anelkaja ob vožnji z gorskim kolesom. Aktivnosti, s katero je želel Domenech krepiti timski duh.

Francoski reprezentanti med kolesarjenjem na pripravah v Tignesu | Foto: Reuters Francoski reprezentanti med kolesarjenjem na pripravah v Tignesu Foto: Reuters

Očitno ni bil najbolj uspešen, v 65-milijonski Franciji, v kateri je vladala vse večja medkulturna nestrpnost, so na reprezentanco, ki so jo v dveh tretjinah sestavljali nogometaši afriških korenin, gledali precej postrani. Da so preplačani milijonarji, ki ne pojejo himne in mislijo samo nase, so govorili tisti najbolj radikalni že pred odhodom na prvenstvo. Po njem so jih za takšne verjetno označili skorajda vsi.

"Ob tem, za kakšne jih označuje marsikdo, si s tem niso naredili usluge. Lahko bi bili malce bolj skromni," je olja na ogenj še pred prvenstvom prilil takratni francoski minister za šport Rama Yade in francoski nogometni zvezi očital razmetavanje denarja za razvajanje svojih najboljših nogometašev. Med prvenstvom so bili namreč nastanjeni v super luksuznem hotelu v svoji bazi v Knysni, v katerem so imeli na voljo prav vse. Tudi člane svojih družin, ki so, prav tako na račun francoske zveze, tja prileteli z zasebnimi letali, kar je stalo skoraj četrt milijona evrov.

Ob porazu z Mehiko je ob polčasu počilo

V takšnem vzdušju in ob vse glasnejših očitkih o tem, da ekipi vladajo nogometaši nefrancoskih korenin, se je začelo odštevanje do uvodne tekme z Urugvajem, ki je v skupini A Francoze čakala v Cape Townu. Potem se je začelo. Po prvi tekmi sicer še ne. Urugvaj in Francija sta remizirala z 0:0, kar je bil za Francoze na koncu celo dober rezultat. Henry je na tej tekmi igral v zadnjih 20 minutah in sodeloval pri praktično edini akciji na tekmi, po kateri je bila Francija blizu zadetka.

Po porazu z Mehiko z 0:2 v drugem krogu skupine A so se Francozi znašli na robu izpada. | Foto: Reuters Po porazu z Mehiko z 0:2 v drugem krogu skupine A so se Francozi znašli na robu izpada. Foto: Reuters

Šest dni pozneje so Francozi v Polokwaneju igrali proti Mehiki in izgubili z 0:2, s tem pa prišli do roba šokantnega predčasnega izpada s prvenstva. Toda po tekmi se kljub hudemu rezultatskemu spodrsljaju o tem, kaj se je dogajalo na igrišču, ni pogovarjal nihče. Vsi pa so vedeli vse o tem, kaj se je v Cape Townu zgodilo ob polčasu.

Anelka, takratni zvezdnik Chelseaja, ki naj bi bil med glavnimi kritiki nekaterih selektorjevih taktičnih odločitev, je po nemoči v prvih 45 minutah, čeprav je bil rezultat še vedno 0:0, izgubil živce. Med polčasom tekme, v kateri Henry ni odigral niti minute, je selektorja ozmerjal s kurbinim sinom in se ga skoraj lotil tudi s pestmi, zato ga v drugem delu igre ni bilo več na igrišču.

Po tekmi, ko je vse skupaj prišlo v javnost, se je Domenech odzval precej medlo in kontroverznemu zvezdniku sporočil, da se mora le opravičiti in bo še naprej igral. To se ni zgodilo in Anelka se je po navodilih vodstva francoske nogometne zveze poslovil od prvenstva. Takrat se je vse skupaj šele začelo. Z njegovo izključitvijo se namreč niso strinjali številni soigralci.

Nicolas Anelka ob prihodu na pariško letališče po izključitvi s svetovnega prvenstva 2010. | Foto: Reuters Nicolas Anelka ob prihodu na pariško letališče po izključitvi s svetovnega prvenstva 2010. Foto: Reuters

Stavkati na očeh javnosti in bizarna izjava selektorja

Dan pozneje so francoski nogometni zvezdniki na odprtem treningu, na katerem se je poleg številnih medijev znašlo še nekaj sto navijačev, uprizorili pravcati šov. Najprej so nekaj minut podpisovali avtograme navijačem, potem pa zakorakali proti zelenici, a tistega treninga nikoli ni bilo. Patrice Evra, zvezdnik Manchester Uniteda in takratni kapetan Francije, se je po prihodu na igrišče sprl s kondicijskim trenerjem Robertom Duvernom in se z njim skorajda stepel, pozneje pa ekipo spravil z igrišča in jo odpeljal do avtobusa ter sporočil: "Trenirali ne bomo!"

Selektor Raymond Domenech pred avtobusom francoskih reprezentantov, ki so se odločili, da ne bodo trenirali. | Foto: Reuters Selektor Raymond Domenech pred avtobusom francoskih reprezentantov, ki so se odločili, da ne bodo trenirali. Foto: Reuters

Sledilo je Domenechovo bizarno branje izjave, ki so jo napisali očitno že vnaprej pripravljeni nogometaši. "Mi, vsi igralci brez izjeme, želimo sporočiti, da se ne strinjamo z odločitvijo francoske nogometne zveze. Na željo preostalega dela ekipe in željo samega igralca smo želeli dialog z vodstvom, a smo naleteli na gluha ušesa. Vodstvo je odločitev sprejelo, ne da bi se posvetovalo z ekipo," je z branjem besed nogometašev sam sebe poniževal selektor Francije, ki se je znašel med dvema ognjema.

Spor Patrica Evraja na treningu in branje izjave Raymonda Domenecha:

Do nove tekme, obračuna z gostiteljico Južnoafriško republiko, je bilo le še pet dni, Francozi pa so na očeh svetovne javnosti, ki je dogajanje z zanimanjem spremljala, grozili, da na prvenstvu ne bodo več trenirali in seveda niti ne igrali.

Bilo je celo tako hudo, da je posredoval francoski politični vrh. Takratni predsednik Nicolas Sarkozy je na jug Afrike poslal eno izmed svojih najzaupnejših ministric Roselyne Bachelot, ki je obiskala reprezentante in jih po dve uri trajajočem čustvenem sestanku, na katerem menda ni manjkalo niti solz, prepričala, da si premislijo.

V spor v nogometni reprezentanci je posegel celo takratni francoski predsednik Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters V spor v nogometni reprezentanci je posegel celo takratni francoski predsednik Nicolas Sarkozy. Foto: Reuters

To se je tudi zgodilo. Brez Anelke, a vseeno so se Francozi pojavili na igrišču štadiona v Bloemfonteinu, kjer so proti domačinki Južnoafriški republiki lovili zmago in napredovanje. Brez Anelke, seveda, in s še nekaj spremembami v postavi. Ni bilo niti Evraja in Abidala.

Izgubili so z 1:2, potem ko so že v prvem polčasu zaostajali z 0:2 in se osramočeni poslovili od prvenstva, doma pa se znašli na hudem udaru javnosti in tudi vseh, ki v Franciji kaj pomenijo.

Linčanje nogometašev, ki so osramotili Francijo

"Ne jočite in ne izgubljajte živcev, naj vam je vseeno. Tako kot je nogometašem," so dan po velikem neuspehu z naslovom milijone svojih bralcev pozdravili pri najbolj branem francoskem športnem dnevniku, slovitem L'Equipe. Podobno je bilo tudi z drugimi. Nogometaši, ki so za kazen domov leteli v ekonomskem razredu, so bili ožigosani in na hudem udaru javnosti.

Henryja, ki je na zadnji tekmi igral v drugem polčasu, so takoj po prihodu s svetovnega prvenstva na letališče prišli iskat kar s predsedniško limuzino in ga, kot najvidnejšega predstavnika francoskega nogometa, odpeljali na dolg pogovor s predsednikom Sarkozyjem.

"Nogometaši, ki so se sredi prvenstva odločili za stavko, so osramotili Francijo!" so bili prepričani mnogi. | Foto: Reuters "Nogometaši, ki so se sredi prvenstva odločili za stavko, so osramotili Francijo!" so bili prepričani mnogi. Foto: Reuters

Nekateri nikoli več niso zaigrali za Francijo

Anelkaja so nemudoma suspendirali in sporočili, da za Francijo ne bo več igral. "Nič hudega in nič šokantnega. Sem vas prehitel. Za odhod v reprezentančni pokoj sem se odločil že sam," je ob tem posmehljivo sporočil zvezdniški napadalec in se po 69 nastopih (14 golov) pri 31 letih poslovil od reprezentance.

Že med prvenstvom je s svojega položaja odstopil direktor francoske nogometne zveze Jean-Louis Valentin, po prihodu iz Afrike je to storil tudi njen predsednik. "To, kar se je zgodilo letos poleti, je največja sramota v zgodovini francoskega nogometa. Osramotili ste Francijo pred vsem svetom," je v odstopni izjavi dejal Jean-Pierre Escalettes.

"Upam in prosim, da bodo vsi nogometaši, ki so sodelovali pri tem, hudo kaznovani. Patrice Evra pa nikoli več ne sme obleči dresa s francoskim grbom! Ko si kapetan Francije, imaš v rokah veliko odgovornost. Spoštovati moraš dres in ljudi, za katere igraš," je brez dlake na jeziku udaril tudi Lilian Thuram, s 131 nastopi za Francijo rekorder po številu nastopov v njenem dresu, in s prstom žugal Anelkaju, Riberyju, Abidalu, Jeremyju Toulalanu, Henryju in predvsem Evraju, ki naj bi bili glavni akterji puča v Afriki.

Tekme Francije na SP 2010:

Urugvaj : Francija 0:0

11. junij 2010, štadion Cape Town Stadium v Cape Townu, 64.100 gledalcev. Sodnik: Juiči Nišimura (Japonska).

Postava Francije: Lloris; Sagna, Gallas, Abidal, Evra; Toulalan, Gourcuff (od 75. Malouda), Diaby; Govou (od 85. Gignac), Anelka (od 72. Henry), Ribery.

Francija : Mehika 0:2 (0:0)

17. junij 2010, štadion Petra Mokabeja v Polokwaneju, 35.370 gledalcev. Sodnik: Khalil Al Ghamdi (Savdska Arabija).

Strelca: 0:1 Hernandez 64., Blanco 79./11m

Postava Francije: Lloris; Evra, Abidal, Gallas, Sagna; Malouda, Diaby, Toulalan, Govou (od 69. Valbuena), Ribery; Anelka (od 46. Gignac).

Francija : Južnoafriška republika 1:2 (0:2)

22. junij 2010, štadion Free State Stadium v Bloemfonteinu, 39.415 gledalcev. Sodnik: Oscar Ruiz (Kolumbija)

Strelci: 0:1 Khumalo 20., 0:2 Mphela 37., 1:2 Malouda 70.

Postava Francije: Lloris; Clichy, Squillaci, Gallas, Sagna; Ribery, Diaby, Gourcuff, Diarra, Gignac; Cisse.

Številne spremembe po prihodu iz Afrike

V vodstvu francoske nogometne zveze so po zaslišanju vseh akterjev hitro poskrbeli za kazni. Na prvi tekmi po neuspehu na svetovnem prvenstvu, avgustovski prijateljski tekmi proti Norveški, za Francijo ni igral niti eden izmed nogometašev s svetovnega prvenstva. Je pa, zanimivo, nastopil Benzema.

Anelka je bil kaznovan z 18 tekmami prepovedi, Evra, ki je seveda izgubil kapetanski trak, s petimi, Ribery s tremi in Toulalan z eno. Abidal jo je odnesel brez prepovedi, Henry, čigar glavni greh naj bi bil, da kot eden od glavnih in najbolj izkušenih ni udaril po mizi in se je držal v ozadju, prav tako.

Selektor je postal Laurent Blanc, kapetanski trak si je nadel vratar Lyona Hugo Lloris in počasi je bilo vse skupaj pozabljeno. Kaj se je zgodilo z uporniki? Anelka se v reprezentanco seveda ni vrnil, Ribery in Evra sta prvič po svetovnem prvenstvu za Francijo spet zaigrala marca 2011, Henry je končal reprezentančno pot in se pred vsem skupaj umaknil v ZDA, kjer je pri New Yorku nadaljeval bogato nogometno pot, Abidal se je vrnil takoj, medtem ko Toulalana v izbrani vrsti nismo videli več. Pri 26 letih in po 34 nastopih je končal reprezentančno pot.

Didier Deschamps je Francijo najprej popeljal do finala evropskega prvenstva, potem pa še do naslova svetovne prvakinje. | Foto: Reuters Didier Deschamps je Francijo najprej popeljal do finala evropskega prvenstva, potem pa še do naslova svetovne prvakinje. Foto: Reuters

Didier Deschamps je začel graditi na novo in postal svetovni prvak

Blanc je Francijo brez težav popeljal na evropsko prvenstvo 2012, na katerem so Francozi obstali v četrtfinalu. Potem se je preselil na klop PSG in vroč selektorski stolček prepustil še enemu članu zlatega rodu francoskega nogometa s preloma tisočletij, nekdanjemu kapetanu evropskih in svetovnih prvakov Didierju Deschampsu. Ta je močno prečistil garderobo trikolorov in začel pisati novo zgodbo, v kateri so glavne vloge igrali nekateri drugi nogometaši.

Na svetovnem prvenstvu 2014 so Francozi spet izpadli v četrtfinalu, na evropskem prvenstvu pred domačimi navijači dve leti pozneje so prišli do finala, v katerem so nesrečno, po podaljških izgubili s Portugalsko, lani pa v Rusiji šli do konca in poskrbeli, da je vodonoša, kot ga je posmehljivo nekoč poimenoval sloviti rojak Eric Cantona, danes ponaša z naslovom svetovnega prvaka tako v vlogi nogometaša kot trenerja.

Verjetno tudi zaradi tega, ker je od prvega dne močno udaril po mizi in razvajenim nogometnim milijonarjem sporočil, da sta možnosti le dve: "Ali po moje ali pa nikakor!" To je hitro spoznal tudi Benzema. Eden izmed najboljših evropskih napadalcev zadnjega desetletja, ki je z Realom štirikrat postal evropski prvak, zanj pa zabil več kot 200 golov, a za reprezentanco že od leta 2015 ne igra …

Zvezdnik Reala, na katerega se lepijo (spolni) škandali

Benzema za Francijo ne igra že štiri leta. | Foto: Reuters Benzema za Francijo ne igra že štiri leta. Foto: Reuters Benzema, ki se je na naslovnicah znašel v primeru afera Zahia, je precej kontroverzna osebnost, na katerega se lepijo takšne in drugačne afere. Leta 2015 se je znašel v središču spolnega škandala Mathieuja Valbuene. Sodeloval naj bi namreč pri izsiljevanju tega soigralca iz francoske reprezentance z videoposnetkom z žgečkljivo vsebino, s katero so od njega večjo vsoto denarja zahtevali nekateri Benzemajevi prijatelji.

Takrat se je selektor francoske reprezentance Didier Deschamps odločil, da ga bo za kazen za nekaj časa izločil iz izbrane vrste, na kar je Benzema odgovoril z odmevnim intervjujem, v katerem je Deschampsa označil za rasista. Zaradi tega kljub odličnim igram v majici Reala ni nastopil na domačem evropskem prvenstvu leta 2016, prav tako pa ga ni bilo zraven niti lani v Rusiji, kjer so Francozi šli do konca. Selektor je zvezdniku Reala sicer ponudil roko sprave. Dejal je, da bo računal nanj, če se bo Benzema javno opravičil za svoje besede, a se to ni zgodilo.

V reprezentanci, za katero je v 81 nastopih zabil 27 golov, tako ta 31-letni napadalec ni igral od oktobra 2015, ko je pri zmagi nad Armenijo s 4:0 zabil dva gola in pristavil dve asistenci. Nič ne kaže, da se bo to v prihodnosti spremenilo. "Nekateri ljudje izrečejo besede, ki jih ne moremo in ne smemo spregledati. Prestopil je mejo," se je o tem primeru Deschamps nazadnje izjasnil v začetku letošnjega leta in potrdil, da na Benzemaja še naprej ne bo računal.