Rok Plestenjak

Ponedeljek,
5. 9. 2016,
11.24

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,43

Natisni članek

Srečko Katanec slovenska nogometna reprezentanca Matjaž Kek Branko Oblak Zdenko Verdenik Litva kvalifikacije za SP 2018

Ponedeljek, 5. 9. 2016, 11.24

6 let, 7 mesecev

Preobrati na tekmah slovenske nogometne reprezentance

Na kaj podobnega je Slovenija čakala 19 let

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,43
Srečko Katanec | Foto Vid Ponikvar

Foto: Vid Ponikvar

Slovenska nogometna reprezentanca je v kvalifikacijski ciklus za SP 2018 vstopila z remijem v Litvi (2:2). Po prvem polčasu je zaostajala z 0:2, a nato v izdihljajih srečanja izenačila na 2:2 in osvojila točko. Slovenska izbrana vrsta je nazadnje tako visok zaostanek nadoknadila leta 1997, potem pa kar šestkrat omenjeno zadovoljstvo dovolila tekmecem.

Navijači slovenske reprezentance so se v tem stoletju nagledali tekem, na katerih so nogometaši, katerih drese krasi podoba Triglava, iz rok izpustili prednost (vsaj) dveh zadetkov in na koncu ostali brez zmage. Tisti z občutljivim srcem so težko sprejeli zamujene priložnosti, ki so zelo bolele. Nazadnje je slovenska izbrana vrsta lepo prednost zapravila lani v Baslu, ko je vodila z 2:0, a nato prejela tri zadetke (2:3).

Se bo ponovila zgodovina?

Slovenski nogometaši so na SP 2010 proti ZDA zapravili prednost dveh zadetkov. | Foto: Vid Ponikvar Slovenski nogometaši so na SP 2010 proti ZDA zapravili prednost dveh zadetkov. Foto: Vid Ponikvar Pred šestimi leti je na svetovnem prvenstvu na jugu Afrike dobila prvi polčas proti ZDA z 2:0. Nasmihalo se ji je senzacionalno napredovanje med 16 najboljših, a se je mreža Kekove čete nato zatresla dvakrat, tako da je izostala slovenska zmaga (2:2).

Ponovil se je scenarij iz leta 2000, ko je Katančeva četa na prvi kvalifikacijski tekmi po zgodovinskem nastopu na Euru zgolj remizirala pri Fercih. Ferski otoki so zaostajali z 0:2, nato pa dobesedno v zadnjih sekundah izenačili na 2:2.

O podobnosti srečanja z nedeljskim v Vilni je pred televizijskimi kamerami razpredal tudi selektor Srečko Katanec in spomnil, da se ponavlja zgodovina. Če bi se nadaljevala tradicija, na katero prisegajo vraževerni ljubitelji nogometa, bi to pomenilo nekaj najlepšega, kar lahko doleti slovenski nogomet, saj bi se reprezentanca uvrstila na SP 2018. Tako je bilo še vedno, ko je Slovenija odprla kvalifikacije z remijem v gosteh, kar ni ušlo niti 53-letnemu Ljubljančanu.

Slovenija na zgodovinski tekmi zapravila vodstvo s 3:0

Razočaranje dvakratnega strelca Zlatka Zahovića po dramatičnem remiju z ZR Jugoslavijo (3:3). | Foto: Guliverimage/Getty Images Razočaranje dvakratnega strelca Zlatka Zahovića po dramatičnem remiju z ZR Jugoslavijo (3:3). Foto: Guliverimage/Getty Images Poleg Basla in Toftirja je Katanec v vlogi selektorja prednost dveh zadetkov zapravil tudi na prijateljskem srečanju v Parizu, kjer je Slovenija namučila Francijo, bodočo evropsko prvakinjo (2000). V prvem polčasu je šokirala galske peteline in sredi polnega Stade de Francea povedla z 2:0. V drugem delu je ostala praznih rok, saj so gostitelji dosegli tri zadetke (3:2).

Še večji preobrat, žal ne v slovensko korist, se je zgodil na evropskem prvenstvu v Belgiji in na Nizozemskem. Slovenija se je v krstni tekmi na velikem tekmovanju z ZR Jugoslavijo (3:3) razšla brez zmagovalca, dvoboj pa je romal v zgodovino kot eden največjih preobratov v zgodovini Eurov. Slovenija je v Charleroiju vodila že s 3:0, nato pa so nekdanji bratje iz Srbije in Črne gore v pičlih devetih minutah, čeprav so imeli na igrišču nogometaša manj, izenačili na 3:3. To je bila tekma, v kateri je Slovenija zapravila največjo prednost in ostala brez zmage, najtežje pa so zapravljeno priložnost sprejeli srčni bolniki.

Kdaj je Slovenija izpustila (vsaj) dva gola prednosti in ostala brez zmage?

2015, Basel (kvalifikacije za EP 2016), Švica : Slovenija 3:2 – od 0:2 do 3:2
2010, Johannesburg (SP 2010), Slovenija : ZDA 2:2 – od 2:0 do 2:2
2003, Limassol (kvalifikacije za EP 2004), Ciper : Slovenija 2:2 – od 0:2 do 2:2
2000, Toftir (kvalifikacije za SP 2002), Ferski otoki : Slovenija 2:2 – od 0:2 do 2:2
2000, Charleroi (EP 2000), Slovenija : ZR Jugoslavija 3:3 – od 3:0 do 3:3
2000, Pariz (prijateljska tekma), Francija : Slovenija 3:2 – od 0:2 do 3:2

Ermin Šiljak in Bojan Prašnikar se dobro spominjata dvoboja na Cipru. | Foto: Vid Ponikvar Ermin Šiljak in Bojan Prašnikar se dobro spominjata dvoboja na Cipru. Foto: Vid Ponikvar Dva zadetka prednosti je poleg Katanca in Matjaža Keka (tekma SP 2010 proti ZDA) v vlogi selektorja zapravil tudi Bojan Prašnikar. Ko je leta 2003 vodil Slovenijo v kvalifikacijah za EP 2004 na Cipru, je prek razigranega Ermina Šiljaka vodil z 2:0, na koncu pa osvojil le točko (2:2).

Ko ga je na vročem stolčku nasledil Branko Oblak, Slovenija ni nikoli zapravila prednosti dveh zadetkov, je pa v Minsku dovolila Belorusiji pot do veličastnega preobrata.

Oblakova četa je vodila z 2:1, na koncu pa objokovala poraz z 2:4, ki je s selektorskega položaja odnesel nekdanjega zvezdnika Olimpije, Hajduka, Schalkeja in Bayerna.

Prvič po skoraj dveh desetletjih

Primož Gliha je pred 19 leti na splitskem Poljudu dosegel reprezentančni trojček in šokiral Hrvaško.
 | Foto: Bor Slana Primož Gliha je pred 19 leti na splitskem Poljudu dosegel reprezentančni trojček in šokiral Hrvaško. Foto: Bor Slana V tem tisočletju so se navijači slovenske nogometne reprezentance torej že navadili na tekme, na katerih so si njihovi ljubljenci po odličnih začetkih priigrali prednost, a jo nato do zadnjega sodnikovega piska tudi zapravili.

V tem pogledu je tekma v Vilni nekaj novega, saj je Slovenija prvič v 21. stoletju dokazala, da zmore tudi ujeti tekmeca. Litovci so si v deževni Vilni v treh minutah zagotovili nepričakovano visoko vodstvo z 2:0, nato pa sta Rene Krhin in kapetan Boštjan Cesar s streloma z glavo preprečila, da bi Katančevi izbranci v nov ciklus krenili brez osvojene točke.

Slovenija ni nadoknadila zaostanka dveh zadetkov že 19 let. Zadnja tekma, na kateri je priredila preobrat v svojo prid, je potekala 2. aprila 1997 v Splitu. Hrvaška, ki je leto pozneje na svetovnem prvenstvu zablestela v polnem sijaju in osvojila tretje mesto, je vodila z 2:0 in 3:1, a ni premagala žilavih sosedov. Primož Gliha je s hat-trickom poskrbel za eno največjih presenečenj v kvalifikacijskem ciklusu za SP 1998, žal pa je bila na koncu to tudi edina točka, ki jo je Slovenija osvojila v osmih tekmah.

Konec obdobja, v katerem je Slovenija jezila navijače in zapravljala vodstva?

Sašo Udovič je bil pred 21 leti junak slovenskega preobrata na srečanju z Ukrajino. | Foto: Sašo Udovič je bil pred 21 leti junak slovenskega preobrata na srečanju z Ukrajino. Slovenski nogometaši so znali v prejšnjem stoletju večkrat ujeti tekmeca. Na prijateljskem srečanju z ZAE so zaostajali z 0:2, a nato, podobno kot v nedeljo v Vilni, izenačili na 2:2.

Še večje veselje so navijačem priredili v kvalifikacijah za EP 1996, sploh prvih, v katerih je nastopila Slovenija.

Pod vodstvom dr. Zdenka Verdenika je Slovenija 11. oktobra 1996 za Bežigradom proti Ukrajini že zaostajala z 0:2, na koncu pa po drugem zadetku Saša Udoviča zmagala s 3:2 in dokazala, da je zmožna prirediti popoln preobrat.

Pozneje je to "ponovila" le še trikrat. Proti ZAE (1996), Hrvaški (1997) in pa Litvi (2016).

Kdaj je Slovenija nadoknadila zaostanek dveh golov in ni izgubila?

2016, Vilna (kvalifikacije za SP 2018), Litva : Slovenija 2:2 – od 2:0 do 2:2
1997, Split (kvalifikacije za SP 1998), Hrvaška : Slovenija 3:3 – od 2:0 in 3:1 do 3:3
1996, Ljubljana (prijateljska tekma), Slovenija : ZAE 2:2 – od 0:2 do 2:2
1995, Ljubljana (kvalifikacije za EP 1996), Slovenija : Ukrajina 3:2 – od 0:2 do 3:2

Je z remijem v Vilni napočilo obdobje, v katerem Slovenija ne bo več tako pogosto izpuščala prednosti, ampak jo znala zadržati? Zelo zanimiv je že oktobrski spored, v katerem se bo Slovenija v štirih dneh v Stožicah pomerila s Slovaško in Anglijo, največjima favoritoma za osvojitev najvišjih mest v skupini.