Kvalifikacije za SP 2018, 1. krog

Evropski prvaki so se opekli v Švici, Bosanci sprožili petardo

17

Portugalska Švica | Foto Reuters

Prvi krog kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2018 sta odigrala tudi oba finalista evropskega prvenstva. Prvaki Portugalci so klonili v Švici, Francozi pa remizirali z Belorusi. Reprezentanca Bosne in Hercegovine je Estoncem zabila pet zadetkov. Že v nedeljo so Slovenci igrali 2:2 z Litvo.

Evropski prvaki Portugalci so v sklopu novega kvalifikacijskega ciklusa doživel hladno prho v Švici, ki je njihovo mrežo v prvem polčasu zatresla dvakrat in se veselila velikih treh točk.

Podprvaki Francozi so operacijo Rusija začeli v Belorusiji, kjer so vknjižili le točko, saj nobena reprezentanca ni uspela zadeti. Nizozemci, največji dolžniki v kvalifikacijah za EP 2016, so na zahtevnem gostovanju na Švedskem, ki več ne računa na prvega zvezdnika Zlatana Ibrahimovića, remizirali. Do visoke zmage je na domačih tleh prišla reprezentanca Bosne in Hercegovine, ki je s 5:0 odpravil Estonijo.

Španci napolnili mrežo Liechtensteina

Hrvaška je že v ponedeljek remizirala s Turki. Na zaradi kazni praznem zagrebškem štadionu Maksimir je bilo 1:1. Španci so s kar 8:0, od tega so sedem golov dosegli v drugem polčasu, proslavljali najvišjo zmago kroga. Žrtev je bil Liechtenstein. Prvo uradno tekmo, prvi gol in prvo točko so dosegli nogometaši Kosova, in sicer na gostovanju pri Fincih.

Od 0:2 do 2:2

V nedeljo so bile na sporedu tekme v skupinah C, E in F, v kateri nastopa Slovenija. Katančeva četa je brez poškodovanega Jasmina Kurtića na umetni podlagi v Vilni, ki jo je namočil še dež, v prvem polčasu doživela pravi šok. Fiodor Černych je namreč v 32. minuti z evrogolom premagal Jana Oblaka, vratar madridskega Atletica pa je moral še drugič po žogo v svojo mrežo že tri minute pozneje, ko ga je premagal še Vykintas Slivka in postavil izid prvega polčasa.

Rene Krhin je Sloveniji v 77. minuti povrnil upanje. | Foto: Reuters Rene Krhin je Sloveniji v 77. minuti povrnil upanje. Foto: Reuters Slovenci so v drugem polčasu napadli na vso moč, tudi statistika je bila na njihovi strani, saj jo prevladali v posesti žoge in strelih na gol, a je izid uspel šele v 77. minuti z glavo znižati Rene Krhin in vliv nekaj upanja za preobrat. Vse je že kazalo, da rezultat do konca ostal nespremenjen, ko je prav v zadnji minuti z glavo zadel še kapetan Boštjan Cesar, ki vknjižil že 92. nastop za reprezentanco, in Sloveniji zagotovil točko.

V derbiju prvega kroga skupine F sta se pomerila Slovaška in Anglija, ki sta se letos na evropskem prvenstvu v Franciji razšli brez zadetkov (0:0), nato pa sta izpadli v osmini finala. Ko je že vse kazalo, da se bo obračun spet končal z enakim rezultatom, je v 95. minuti zadel Adam Lallana in poskrbel za slavje Otočanov.

V "slovenski" skupini je bila še ena tekma, Malta je visoko z 1:5 izgubila proti Škotski, za katero je hat-trick dosegel Robert Snodgrass.

Svetovni prvaki Nemci so na Norveškem pričakovano zmagali. Dva zadetka je dosegel Thomas Müller, enega pa Joshua Kimmich.