Četrtek, 3. 5. 2018, 23.39

Liga Europa, polfinale (povratni tekmi)

Jan Oblak v finalu lige Europa! Nasprotnika je dobil po drami v Salzburgu.

Diego Costa | Foto Reuters

Jan Oblak se bo 16. maja v Lyonu v velikem finalu lige Europa v Lyonu potegoval za svoj prvi evropski naslov, potem ko je z Atleticom na povratni tekmi polfinala v Madridu z 1:0 premagal Arsenal in zapečatil usodo Arsena Wengerja v njegovi zadnji evropski tekmi na klopi Londončanov. Nasprotnika je dobil po drami v Salzburgu, kjer si je Marseille, ki je v rednem delu tekme zapravil lepo prednost 2:0, finala priigral po podaljških.

Po letu 2014, ko je v finalu lige Europa izgubil z Benfico, in letu 2016, ko je bil na strani poražencev v finalu lige prvakov z Atleticom, bo Jan Oblak tretjič do evropske lovorike skušal priti v letošnjem finalu lige Europa, potem ko je v Madridu španskemu prvoligašu pomagal izločiti Arsenal.

Veselje Jana Oblaka | Foto: Getty Images Veselje Jana Oblaka Foto: Getty Images Na klopi tega je še zadnjič na mednarodni tekmi, ki je bila že njegova 250. evropska, sedel Arsene Wenger, ki se po koncu sezone po 22 letih poslavlja od Arsenala.

Atletico, ki je prejšnji teden v Londonu remiziral z 1:1, čeprav je večji del tekme igral z igralcem manj, je bil na povratni tekmi boljši nasprotnik in večkrat nevaren, medtem ko so bili gostje, ki so že po 12 minutah igre ostali brez poškodovanega kapetana Laurenta Koscielnyja, precej zadržani.

V vrata Oblaka so prvič sprožili šele v 63. minuti, ko je z roba kazenskega prostora sprožil Granit Xhaka, a se je slovenski vratarski zvezdnik izkazal z odlično obrambo.

Atletico je bil na drugi strani nevaren večkrat, v sodnikovem dodatku prvega dela igre pa tudi dosegel edini gol na tekmi, ko je po podaji Antoina Griezmanna protinapad izvrstno končal Diego Costa, sicer najboljši posameznik tekme.

Diego Simeone si je tekmo ogledal s tribun štadiona Wanda Metropolitano. | Foto: Reuters Diego Simeone si je tekmo ogledal s tribun štadiona Wanda Metropolitano. Foto: Reuters

Diego Simeone, ki si je tokratno tekmo zaradi izključitve v Londonu ogledal s tribun, bo tako čez dva tedna naskakoval drugi naslov v ligi Europa po letu 2012, ko je lovoriko v tem tekmovanju osvojil z Atleticom, in tretjega v zgodovini kluba.

S kom se bo pomeril za drugo evropsko lovoriko, je Argentinec izvedel šele kakšno uro po tekmi. Na drugi polfinalni tekmi večera v Salzburgu smo finalista namreč dobili šele po podaljških.

Marseille v finale po sporni sodniški odločitvi

Marseille, ki je v kvalifikacijah za ligo Europa izločil Domžale, je v Avstrijo pripotoval z lepo prednostjo, ki si jo je priigral pred vročimi domačimi navijači (2:0).

Podpore edinemu francoskemu klubu, ki se lahko pohvali z naslovom evropskega prvaka, ni manjkalo niti v Salzburgu, a je v rednem delu tekme zapravil prednost, potem ko je domače navijače v delirij najprej v 53. minuti popeljal malijski vezist Amadou Haidara, osem minut pozneje pa je za še večje navdušenje z avtogolom poskrbel francoski vezist Bouna Sarr.

Veselje nogometašev pred številnimi navijači Marseilla, ki so pripotovali na tekmo v Salzburg. | Foto: Reuters Veselje nogometašev pred številnimi navijači Marseilla, ki so pripotovali na tekmo v Salzburg. Foto: Reuters

Odločitev o zmagovalcu smo v Avstriji tako dobili v podaljških, v katerih smo trenutek odločitve dočakali v 116. minuti, ko je po kotu zadel nekdanji branilec Porta in milanskega Interja Rolando. Gol je dosegel po kotu, ki ga ni bilo, tako da bo nogometna Evropa, podobno je bilo po polfinalu lige prvakov, o sojenju govorila tudi po polfinalu lige Europa.

Zaradi protestiranja pri glavnem sodniku Sergeju Karasevu iz Rusije je bil malo po golu izključen strelec prvega gola na tekmi Haidara.