NŠ Mura FC Koper Haris Vučkić NK Primorje NK Nafta Lendava NK Radomlje NK Olimpija NK Olimpija NK Maribor NK Maribor NK Domžale NK Celje NK Bravo Prva liga Telemach 1. SNL

Sobota, 17. 8. 2024, 22.26

1. SNL, 5. krog

Podvig Brava, Olimpija ni več vodilna! Koper skočil na tretje mesto.

Mura Bravo | Nogometaši Brava bodo najmanj do nedelje na prvem mestu razpredelnice. | Foto Jure Banfi/alesfevzer.com

Nogometaši Brava bodo najmanj do nedelje na prvem mestu razpredelnice.

Nogometaši Brava so v uvodni sobotni tekmi 5. kroga v gosteh ugnali Muro (3:2), ji pokvarili praznik ob 100-letnici kluba in se zavihteli na vrh. Koper je na Bonifiki v drugem polčasu nadigral Nafto (3:0) in se povzpel na tretje mesto. V nedeljo bodo nastopili vsi trije slovenski klubi, ki še igrajo v Evropi in jih čaka play-off za konferenčno ligo. Mariborčani odhajajo k Radomljanom, poslastica kroga pa se obeta v Stožicah, kjer se bosta udarila vodilna Olimpija in prvak iz Celja. V središču pozornosti bo trenerski obračun Špancev, Victor Sanchez bo skušal premagati Alberta Riero, ki je v četrtek s Celjani na Irskem doživel boleč udarec, saj si (še) ni zagotovil dolge evropske jeseni. Primorje je v petek po preobratu ugnalo zadnjeuvrščene Domžale z 2:1.

Haris Vučkić Slovenija Latvija
Sportal Čudežni deček slovenskega nogometa, rojen pod nesrečno zvezdo, po 15 letih spet doma

1. SNL, 5. krog:

Sobota, 17. avgust:

Bravo najmanj do nedelje na vrhu razpredelnice

Aleš Arnol je v prejšnji sezoni popeljal Bravo do četrtega mesta in poskrbel za rekord kluba. Zdaj je z njim še višje! | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Aleš Arnol je v prejšnji sezoni popeljal Bravo do četrtega mesta in poskrbel za rekord kluba. Zdaj je z njim še višje! Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Mladi ljubljanski klub Bravo ostaja trn v peti slovenskim prvoligašem tudi to sezono. Po bolečem izpadu iz Evrope je spravil v slabo voljo Maribor v Ljudskem vrtu (1:1), nato srečno v Stožicah odpravil Koper (1:0), v soboto pa zmagal še pri Muri (3:2). S tem se je povzpel najmanj do nedelje na prvo mesto, kar je eden izmed bolj zvenečih dosežkov, ki jih v zadnjih letih kratke klubske zgodovine, ko vodi Šiškarje Aleš Arnol, ne manjka.

Sprva je bolje kazalo Muri. Vratar Brava Matija Orbanić je v 10. minuti izpustil žogo iz rok, pri njem je bil Almin Kurtović, ki pa ga je Murin čuvaj mreže podrl, tako da je sledila enajstmetrovka. To je z nizkim, močnim strelom zanesljivo izvedel Amadej Maroša.

Veselje gostiteljev pa je trajalo le minuto. Začele so se minute gostov, ki so popeljale Bravo do veličastnega preobrata. Gašper Jovan je v 13. minuti z leve strani podal v osrčje kazenskega prostora, tam pa je imel Jakoslav Stanković dovolj časa, da je s strelom po tleh matiral Florijana Raduho. Matic Ivanšek je v 22. minuti prodrl po desni strani v kazenski prostor in zadel ob bližnji vratnici za vodstvo Brava, nato pa je Stanković v 26. minuti, podajo je prispeval Milan Tučić, z drugim zadetkom na tekmi povečal prednost na 3:1.

Bravo je v drugem polčasu zadržal prednost in se razveselil velike zmage v Murski Soboti. | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Bravo je v drugem polčasu zadržal prednost in se razveselil velike zmage v Murski Soboti. Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com

Gostitelji so se skušali v drugem polčasu vrniti v igro, a se jim namera ni posrečila. V izdihljajih so prek Srđana Spiridonovića po Maroševi podaji postavili končni rezultat (2:3), za kaj več pa jim je zmanjkalo časa.

Koprčani v drugem polčasu nadigrali Nafto

Koper in Nafta sta se pomerila za točke prvič po šestih letih. | Foto: www.alesfevzer.com Koper in Nafta sta se pomerila za točke prvič po šestih letih. Foto: www.alesfevzer.com Nogometaši Kopra so v soboto zvečer izkoristili prednost domačega igrišča in na Bonifiki premagali Nafto (3:0). To je bila prva tekma med Koprčani in Lendavčani po letu 2018, ko so se potegovali še za drugoligaške točke. Nafta se je odpravila na najdaljše gostovanje v 1. SNL, z avtobusom je prepotovala več kot 300 kilometrov. Po prvem polčasu so bili lahko gostje še zadovoljni z rezultatom, saj sta ostali mreži ostali nedotaknjeni (0:0), v nadaljevanju pa so varovanci Oliverja Bogatinova nadzorovali dogajanje in zanesljivo ugnali predzadnjo ekipo lige.

Koprčani, ki bodo v prihodnje igrali brez Timotheja Nkade in Ahmeda Ankraha, saj se selita v tujino, so prvič zadeli v polno v 51. minuti. Po podaji Omarja El Manssourija z desne strani je iz osrčja kazenskega prostora zadel Veljko Mijailović, ki je v prvem polčasu zamenjal Pabaija.

V 55. minuti je koprsko vodstvo podvojila še ena menjava. Petar Petriško je namreč zadel le nekaj sekund po vstopu v igro, potem ko je prišel do žoge v kazenskem prostoru na levi strani, prodrl v sredino in matiral Naftinega čuvaja mreže.

Končni rezultat je v 77. minuti postavil nekdanji slovenski reprezentant Nik Omladič. | Foto: www.alesfevzer.com Končni rezultat je v 77. minuti postavil nekdanji slovenski reprezentant Nik Omladič. Foto: www.alesfevzer.com

Petriško je malce pozneje meril premalo natančno, je pa imel Koper pozneje vse pod nadzorom. V 77. minuti je dosegel še tretji gol, iz bližine je zadel Nik Omladič, potem ko je naprej Zsombor Senko obranil prvi koprski strel, drugi, Wisdoma Suleja, je zletel v prečko, tretji, Omladičev pa je bil dovolj natančen za 3:0 ter potrditev skoka Kopra na začasno tretje mesto.

Druga zmaga za Primorje, Domžale ostajajo brez

Haris Vučkić je nekdanji slovenski reprezentant. Na 12 tekmah je dosegel pet zadetkov. V 1. SNL, kjer je kot najstnik odigral pet srečanj, še čaka na strelski prvenec. | Foto: NK Domžale Haris Vučkić je nekdanji slovenski reprezentant. Na 12 tekmah je dosegel pet zadetkov. V 1. SNL, kjer je kot najstnik odigral pet srečanj, še čaka na strelski prvenec. Foto: NK Domžale Prvoligaška nogometna karavana se je v petek zvečer ustavila v Novi Gorici, kjer do nadaljnjega domače tekme igra Primorje. Ajdovci so v prejšnjem krogu nadigrali Nafto (3:0) in osvojili prve točke po vrnitvi v prvo ligo. Zdaj so v mesto vrtnic prišli Domžalčani, ki so v sezono vstopili s tremi porazi, a z remijem z Olimpijo (0:0) nakazali, da bi se lahko rezultatska krivulja obrnila navzgor. K temu bi lahko pripomogle tudi izkušnje povratnika Harisa Vučkića, ki se je po poldrugem desetletju vrnil k rumeni družini. Nekdanji čudežni deček slovenskega nogometa je tudi rekorder 1. SNL, saj je v njej debitiral še pred 16. rojstnim dnem. Zdaj je star 31 let in bi rad dokazal, da v vrhunskem nogometu še vedno ni rekel zadnje. Ob vrnitvi iz Tajske, kjer je zadnje leto in pol igral za Buriram United, ni v najboljši formi, tako da je tekmo začel med rezervisti.

So pa Domžalčani proti novi ekipi svojega nekdanjega kapetana Tilna Klemenčiča precej odločnejše krenili v napad in po podaji Nicka Perca je Danijel Šturm že v osmi minuti tekme zadel za vodstvo z 1:0. Zaključek polčasa je pripadel Ajdovcem, po zmedi v kazenskem prostoru pred Ajdinom Mulalićem je v sodnikovem dodatku s svojim desetim golom v prvi ligi za izenačenje na 1:1 poskrbel Semir Smajlagić.

Precej zanimivejši je bil začetek drugega polčasa, le zadetek je manjkal. Najlepšo priložnost je imel v 51. minuti Dario Kolobarić. Šest minut pozneje so se Domžalčani veselili, a le za nekaj trenutkov. Po prostem strelu je z glavo izvrstno streljal Abraham Nwankwo, a je stranski sodnik dvignil zastavico zaradi prepovedanega položaja. Sledil je preobrat. Žan Bešir je izsilil povsem nepotreben prekršek Šturma v kazenskem prostoru, Mark Gulič pa je z bele pike zadel za vodstvo Primorja z 2:1. Domžalčani so do konca močno pritiskali na ajdovski gol, a svojega nekdanjega vratarja Gašperja Tratnika niso mogli premagati.

NK Maribor Ažbe Jug
Sportal Olimpija brez težav do obračuna z Rijeko, Ažbe Jug junak Maribora

Vijolice pred Švedi na gostovanje, kjer ne izgubljajo

Kako hudo se je na gostovanju v Srbiji poškodoval slovenski reprezentant Josip Iličić?  | Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Kako hudo se je na gostovanju v Srbiji poškodoval slovenski reprezentant Josip Iličić? Foto: Jure Banfi/alesfevzer.com Nedelja prinaša nastope treh slovenskih klubov, ki še vztrajajo v Evropi in jih kmalu čaka play-off kvalifikacij za konferenčno ligo. Mariborčani bodo ob 18.30 gostovali v Domžalah in skušali upravičiti vlogo favoritov proti Radomljam. Ne bo lahko, saj je za vijolicami zelo zahtevna preizkušnja v Srbiji, kjer so po 120 minutah izgubili z Vojvodino, a nato na krilih izvrstnih posredovanj vratarja Ažbega Juga po izvajanju 11-metrovk le izločili novosadski klub in si priigrali nastop v play-offu proti švedskemu Djurgardnu.

Napredovanje Maribora na dramatični tekmi, na kateri so v 24. minuti izključili trenerja Anteja Šimundžo, je terjala hud davek, saj je Josip Iličić po poškodbi odšepal z igrišča še pred koncem prvega polčasa. Mlinarji v obrambi ne bodo mogli računati na kaznovanega Uroša Koruna, statistika pa je na strani Maribora, ki v gosteh ni še nikoli izgubil z Radomljami. Pri vijolicah je v 1. SNL v imenitni strelski formi Arnel Jakupović, ki kot nekdanji napadalec Domžal odlično pozna stadion ob Kamniški Bistrici. S štirimi zadetki je z naskokom prvi strelec 1. SNL.

Španski spopad trenerjev v Ljubljani. Poškodba Kojića?

Celjani so na Irskem po podaljšku izgubili z 1:3 in izpadli iz kvalifikacij za ligo Europa. | Foto: Guliverimage Celjani so na Irskem po podaljšku izgubili z 1:3 in izpadli iz kvalifikacij za ligo Europa. Foto: Guliverimage Največja poslastica kroga se obeta v nedeljo zvečer. Razlogov je veliko. Če je Olimpija pod vodstvom novega trenerja Victorja Sancheza v sezono vstopila imenitno, saj niza zmage tako v Sloveniji kot tudi v Evropi, obenem pa se mreža Matevža Vidovška trese zelo redko, pa Celjani po zadnjih burnih spremembah, ko je Damirja Krznarja na trenerskem položaju zamenjal povratnik Albert Riera, še zdaleč niso uresničili vseh želja.

V Evropi trpijo, po visokem porazu s slovaškim prvakom Slovanom (0:5) so Celjani zapravili še drugo zaključno žogico za dolgo evropsko jesen, ko so v tretjem krogu kvalifikacij za ligo Europa izpadli proti irskemu prvaku Shamrock Rovers. Izpadli so po podaljšku, kar jim je vzelo ogromno moči (1:3), po vrnitvi z Otoka pa sledi verjetno najtežji izziv prvenstva, gostovanje pri vodilni Olimpiji.

Albert Riera je z Olimpijo v sezoni 2022/23 osvojil dvojno krono. Ko je s Celjani prvič gostoval v Stožicah, je zmaje premagal s 4:2. Kako bo v nedeljo zvečer?  | Foto: Boštjan Podlogar/STA Albert Riera je z Olimpijo v sezoni 2022/23 osvojil dvojno krono. Ko je s Celjani prvič gostoval v Stožicah, je zmaje premagal s 4:2. Kako bo v nedeljo zvečer? Foto: Boštjan Podlogar/STA

Zmajem gre odlično, dvoboj v Ljubljani bi lahko postregel s povsem drugačnim razmerjem moči, kot je ob zadnjem gostovanju Riere s Celjem. Takrat je nekdanji zvezdnik Liverpoola 27. avgusta 2023 premagal nekdanje varovance v Stožicah s 4:2. Leto dni pozneje je v bistveno težjem položaju. Igralski kader se po njegovi zahtevi krči, med zadnjimi je odšel tudi med navijači zelo priljubljen kapetan Denis Popović, v Evropi pa jih čaka armenski Pjunik. Olimpijo na drugi strani do uresničitve evropskih sanj o ponovnem igranju v glavnem delu konferenčne lige čaka sosedski obračun z neugodno Rijeko. Sprva na Hrvaškem, nato še v Stožicah.

Shamrock Rovers - Celje, kvalifikacije za evropsko ligo
Sportal Celjani v Dublinu klonili po podaljšku

Sanchez: Pametno smo igrali v Moldaviji

Victor Sanchez se bo v nedeljo zvečer pomeril v trenerskem obračunu z mlajšim rojakom Albertom Riero. | Foto: www.alesfevzer.com Victor Sanchez se bo v nedeljo zvečer pomeril v trenerskem obračunu z mlajšim rojakom Albertom Riero. Foto: www.alesfevzer.com Zmaji želijo do dvoboja na Rujevici zadržati zmagoviti niz. V Moldaviji (1:0) so v četrtek odigrali pametno, kar je poudaril tudi španski strateg Sanchez. "Trave niso zalili. Vsi ste videli, da so poskušali preprečiti naše kombinacije in gradnjo igre. Ampak smo se prilagodili tudi takšnemu nogometu. V dvobojih smo bili zelo močni. Pametno smo igrali, da zaradi zelenice nismo tvegali v določenih položajih. Na koncu smo dobili priložnost za gol in zmago na tekmi. Zelo sem vesel zaradi tega. Še naprej zmagujemo," ga zdaj čaka španski spopad z rojakom Riero. Oba sta nekdanja španska reprezentanta, v karieri sta igrala za velike klube, zdaj ju čaka še derbi petega kroga 1. SNL.

Idilo v ljubljanskem taboru je pokvarila le poškodba stegenske mišice obetavnega napadalca Dina Kojića. Danes ga čakajo dodatni zdravstveni pregledi.