Četrtek,
6. 9. 2018,
15.09

Osveženo pred

5 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ljubljanski maraton tek bolečina Eva Kovač

Četrtek, 6. 9. 2018, 15.09

5 let, 1 mesec

IZ ARHIVA PRED LJUBLJANSKIM MARATONOM

Tekači, znate premagati bolečino?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Bolečina je stalna spremljevalka vseh vzdržljivostnih preizkušenj. Na maratonih se pojavi slej ko prej. Jo je bolje ignorirati, misli preusmeriti drugam ali ob prvem znaku odnehati?

"Bolečina je subjektivna in jo je težko definirati," uvodoma poudari psihologinja Eva Kovač, ki se ukvarja s psihološko pripravo športnikov. Funkcija bolečine je opozarjanje telesa, da se je znašlo v stanju, ko z nadaljevanjem aktivnosti lahko tvegamo nastanek poškodbe.

Ljubljanski maraton 2017
Sportal 22 maratonov v eni infografiki

"Pogosto govorimo o tem, kako ignorirati bolečino, a pomembno je, da se tega ne lotevamo za vsako ceno," svari Kovačeva. To pomeni, da v trenutku, ko nam gre res za nohte (bodisi da gre za zvit gleženj bodisi kaj podobnega), tek prekinemo in ne vztrajamo za vsako ceno. Tudi na račun tega, da bi nam pozneje kdo očital, da smo se zlomili pod pritiskom in iščemo izgovore za umik iz preobilnega tekaškega zalogaja.

Ljubljanski maraton 2017
Sportal Ljubljanski maraton: osvežimo spomin na zadnjo izvedbo

Ali bolečina dejansko izgine?

Bolečina bo vmes verjetno res minila, a se bo slej ko prej spet prikradla nazaj. In če bo vztrajala, morda ni slabo, da se oglasite pri zdravniku ali pa tekaške copate za nekaj časa postavite v kot.