Ponedeljek, 28. 10. 2019, 4.00
5 let, 1 mesec
24. Volkswagen Ljubljanski maraton skozi objektiv
Nedelja, ki je med Slovenci sprožila serijo presežkov #foto #video
24. Volkswagen Ljubljanski maraton je včeraj znova poskrbel za kopico rekordov. Ne samo za najbolj vroč maraton (živo srebro se je povzpelo vse do 22 stopinj Celzija), za nov maratonski rekord v ženski konkurenci, za dva državna rekorda v cestnem teku na deset kilometrov, ampak tudi za nešteto osebnih presežkov. Vsak od 12 tisoč tekačev na 10, 21 in 42 kilometrov si je v glavi zagotovo postavil neki cilj, pa čeprav je to zgolj želja po delitvi osebne sreče na družbenih omrežjih.
Nedeljskega programa 24. Ljubljanskega maratona se je udeležilo nekaj več kot 12 tisoč tekačev, približno odstotek manj jih je priteklo do cilja. V fotozgodbi smo združili ducat zgodb, ki so popestrile maratonsko nedeljo v Ljubljani.
Jan Kokalj in ...
... Klara Lukan sta postala zmagovalca desetkilometrske razdalje. S hitrim in suverenim tekom sta zakoličila tudi nova državna rekorda v cestnem teku na deset kilometrov. Kokalj (30:52) je zmagal že tretjič zapored, Lukanova (33:23) je ljubljanskega zmagovalnega odra vajena že s šolskih tekov.
Na polmaratonu je slavil Mitja Krevs, David Pleše je zasedel tretje mesto.
Mali maraton se je v ženski konkurenci najbolje razpletel za Nejo Kršinar, ki je izredno čustveno pospremila zmago na polmaratonu.
Smejalo se je tudi Primožu Kobetu, ki se je, kot je dejal, v "penzionističnem" slogu kot edini Slovenec na maratonski razdalji spustil pod mejo dveh ur in 30 minut. Dober nastop mu je prinesel naslov državnega prvaka v maratonu.
Z enakim nazivom se bo do prihodnjega maja, ko bo državno prvenstvo v maratonu potekalo v sklopu Maratona treh src v Radencih, ponašala tudi delovna terapevtka Saša Pisk, ki poleg teka rada tudi smuča in kolesari.
V sklopu ljubljanskega maratona sta nastopila najmanj dva vrhunska športnika, ki lovita normo za nastop na paraolimpijskih igrah v Tokiu. Sandi Novak je tekel na malem maratonu, slepi triatlonec Alen Kobilica pa na "desetki". "Če je čas okoli 1:20 in še nekaj, sem super zadovoljen," je v cilju razlagal Novak, ki se pripravlja na maraton v Dubaju, kjer bo 24. januarja poskušal doseči normo za Tokio. "Vzdušje v Ljubljani je bilo fantastično, le glasnost me malo nervira, saj sem bolj pozoren na sluh," je poudaril. "Če bi bilo nekaj stopinj hladneje, bi bilo še bolje, a ne bom se pritoževal, saj sem tekel že v slabših razmerah."
V Tokiu si želi nastopiti tudi Alen Kobilica, ki je v Ljubljani tekel na najkrajši razdalji. Družbo sta mu delala Urh Lenovšek in Martin Pintar, ki je tekel tudi s prej omenjenim Sandijem Novakom. Lenovšek je bil med drugim odgovoren za to, da Alena vsakih 500 metrov obvešča o času, Martin pa je skrbel za utiranje proste poti. "V Ljubljani je vedno lepo teči, Slovenci res živijo za šport. S svojim nastopom sem delno zadovoljen, to je moja prva tekma po poškodbi. Karkoli je, je bolje kot nič, samo da smo prišli do cilja. Kar zadeva morebitni nastop na paraolimpijskih igrah v Tokiu, pa bom kaj več vedel šele konec junija 2020, ko bo znanih prvih devet imen s svetovne lestvice. Ta se bodo uvrstila na igre. Seveda si želim, da bi bil tudi sam med njimi."
Na "desetko" se je podal nekdanji dolgoletni glavni trener slovenske skakalne reprezentance, danes pa glavni trener v nordijski kombinaciji Goran Janus, ki se je za najkrajši nedeljski izziv na slovenskem tekaškem prazniku odločil zaradi druženja, da "bi se spravil v pogon in doživel utrip ljubljanskega maratona".
Ljubljanski maraton je samo enkrat minil brez zimzelene Primorke Kazimire Lužnik, pa še to ne zato, ker bi poležavala, ampak zato, ker se je pripravljala na prestižni maraton v New Yorku. Poleg številnih veteranskih dosežkov je letos postala še glavna junakinja knjige. Jasmina Kozina Praprotnik je o 85-letni gospe napisala knjigo z naslovom Kazimira: biografski roman o deklici, ki se ni pustila postarati.
Stalnica, ki vedno znova najde načine, da izdatno popestri dogajanje na ljubljanskih ulicah, so tudi tekači, združeni v društvo Vitezi dobrega teka. Njihov "frontman" Marko Roblek, ki ni izpustil še nobene izvedbe ljubljanske tekaške zgodbe, je razložil, da so tokratni navdih poiskali v zlatih časih slovenskih dolgoprogašev.
Teh časov se še kako dobro spominja upokojeni profesor fizike, 82-letni Ivan Bartol, ki je tako kot Roblek med rednimi udeleženci ljubljanskega maratona.
S kraljevsko razdaljo se je včeraj spopadel tudi Uroš Kralj, 43-letni tekač z Gorenjske, ki je maratonsko razdaljo že 42. pretekel v manj kot treh urah. Štoparica v cilju se je tokrat ustavila pri času 2;56:29, kar je zadostovalo za 8. mesto na državnem prvenstvu. Kralj je včeraj odkljukal svoj 75. maraton, ko bo pretekel stotega, bo končal tudi knjigo spominov na maratone. Računa, da bo dodatnih 25 maratonov pretekel v prihodnjih dveh letih.
V nasprotju s Kraljem, ki ima za seboj izdatno maratonsko kilometrino, je v nedeljo svoj prvi maraton odkljukal 25-letni Ian Oskar Katanec, ki smo ga pred ljubljanskim maratonom predstavili v rubriki Obrazi ljubljanskega maratona. Takrat je dejal, da si je za cilj zadal tek pod tremi urami in 15 minutami, po "42-ki" pa priznal, da se je potihoma želel spustiti pod mejo treh ur, a mu to ni uspelo. V cilj je pritekel v treh urah in nekaj minutah, na progi pa bil bitko s samim seboj. Pestile so ga trebušne težave, pri 37 kilometru se je v glavo že prikradla misel, da ne bo videl ciljne črte, a je nato s pomočjo dekleta in brata, ki sta ga spremljala na poti, uresničil velik cilj.
Ljubljanskega maratona tudi tokrat ni izpustil predsednik Borut Pahor. "Žene me sreča, saj so redki trenutki tako lepi, polni energije, pozitivnosti, ljudskega navdušenja. Nisem si mislil, da bom prišel v cilj, saj imam poškodovano stopalo in sem danes prvič tekel po polovici leta oziroma sem vmes tekel le enkrat. Bil sem presenečen, da sem prišel v cilj, in to niti ne s tako slabim časom, tako da tek je tudi v glavi," je bil zadovoljen Pahor.
Televizijski voditelj Marko Potrč, sicer vajen težjih športnih izzivov, se je uspešno in hitro spopadel z desetimi kilometri.
Oglejte si posnetek prenosa 24. Ljubljanskega maratona (Planet TV):
1