Ponedeljek, 2. 3. 2015, 13.14
8 let, 7 mesecev
Zakaj Goran Dragić ni mogel izbrati številke 23?
V kolektivnih športih je v navadi, da igralci nosijo drese s številkami, na podlagi katerih jih ločimo. Izbiro številke nekateri vežejo na kup različnih vraž, za druge je to le obrobna tema.
Nekateri si številko na hrbtu izberejo po različnih pomembnih datumih v svojih življenjih, veliko pa se jih odloči za številke, ki so jih nosili njihovi idoli v otroštvu. A tu se, sploh pri ameriških kolektivnih športih, lahko pojavi težava, saj številke zaradi spoštovanja do igralcev, ki so tako ali drugače zaznamovali določeno obdobje, upokojijo.
Strope moštev lige NBA krasi kar 194 dresov, največ pa so jih upokojili pri Boston Celtics, kjer si igralci ne morejo izbrati kar 21 številk. Ob tem so v čast in spomin na napovedovalca tekem upokojili tudi mikrofon. Boston ima tudi največ naslovov v ligi NBA.
Čisto nasprotje keltom so moštva Toronto Raptors, Los Angeles Clippers in Memphis Grizzlies, kjer igra Beno Udrih. Te tri ekipe še nimajo upokojenega dresa.
Trije predstavniki nekdanje skupne države
Med številnimi priimki najdemo tudi tri košarkarje iz nekdanje skupne države Jugoslavije. Pri Brooklyn Nets (včasih je klub domoval v New Jerseyju) so pod strop dvignili trojko, ki je pripadala Draženu Petroviću, tragično umrlemu v prometni nesreči leta 1993.
Podobna čast je doletela še dva srbska košarkarja. To sta bila Peja Stojaković in Vlade Divac, ki sta pustila močan pečat v dresu Sacramenta in bila leta 2000 na pragu finala lige NBA, ko sta v za mnoge sumljivih okoliščinah izgubila v seriji sedmih tekem proti poznejšim prvakom Los Angeles Lakers.
Najvišjo številko (košarkarji si lahko izbirajo največ dvomestne številke) so upokojili pri Utah Jazz v čast trenerju Jerryju Sloanu, ki je moštvo vodil dolgih 23 let (še pred tem je bil tri leta pomočnik) in v tem času zbral 1.233 zmag.
Ob trenerjih in drugih vidnih članih klubov, ki so v določnem obdobju zaznamovali delovanje pri moštvih lige NBA, so v dveh moštvih posebno mesto dobili tudi navijači. Orlando Magic in Sacramento Kings so domače navijače nagradili z upokojitvijo številke šest, saj naj bi bilo zvesto in glasno navijanje njihov šesti igralec ob igranju na domačem parketu.
Nikoli nista igrala za njih, a sta vseeno posvečena
Posebno mesto med upokojenimi številkami imata tudi Michael Jordan in Pete Maravich. Njuna dresa ne visita le v dvoranah, kjer sta pustila največji pečat.
Jordan je svojo nesmrtnost dosegel pri Chicago Bulls, kjer seveda pod stropom, ob še nekaterih glavnih akterjih neverjetnega obdobja, ki ga je zaznamovalo pet naslovov lige NBA, visi njegov dres s številko 23. (Po prvi vrnitvi iz pokoja je kratek čas nosil še številko 45 in na eni tekmi tudi številko 12, ker so mu ukradli dres.) Ta številka krasi še eno dvorano, in sicer ne Washingtonove, kjer je Jordan po vrnitvi iz pokoja odigral dve sezoni, ampak Miamijevo, kjer od 19. februarja igrata tudi brata Dragić. V dvorani American Airlines, kjer je Jordan nastopal le kot gostujoči košarkar, za to potezo pa so se pri Vročici odločili zaradi njegova doprinosa h košarki.
Nekoliko drugačna je zgodba okoli Maravicha in New Orleansa. Prvih pet sezon je moštvo Jazz še domovalo v New Orleansu, nato pa se je leta 1979 preselilo v Utah. Maravicheva sedmica visi v obeh dvoranah.
Portland radodaren ob naslovu
Ob uspehih marsikdo izgubi razum. Nekaj podobnega bi lahko dejali za Portland Trail Blaizers, ki so svoj edini naslov slavili leta 1977, upokojili pa skoraj vse številke članov šampionskega moštvo, ki so takrat igrali v finalu.
Od sedmerice je le Bill Walton tudi član hiše slavnih, četverica košarkarjev pa v svojih karierah v povprečju ni presegla deset točk na tekmo.
Deveterica z dvema upokojenima dresoma, posebnež Chamberlain
Košarkarji v karieri menjavajo moštva in svojo nesmrtnost lovijo v različnih dvoranah. Ob Jordanu in Maravichu, ki lahko svoj dres vidita tudi pri moštvih, za kateri nikoli nista igrala, pa je tu še deseterica igralcev, ki so pečat pustili v več moštvih, tako da njihove številke visijo v dveh dvoranah. To so Earl Monroe, Moses Malone, Bob Lanier, Kareem Abdul-Jabbar, Clyde Drexler, Julius Erving, Charles Barkley in Nate Thurmond.
Prav posebno mesto pa ima Wilt Chamberlain. Njegov dres edini v zgodovini lige NBA visi v kar treh dvoranah. Številke 13 si ne morejo več izbrati košarkarji Golden State Warriors, Philadelphie 76ers in Los Angeles Lakers.