Primož Roglič Primož Roglič Dirka po Španiji Dirka po Španiji Vuelta Vuelta

Ponedeljek, 19. 8. 2024, 19.23

Dirka po Španiji, 3. etapa, Lousa–Castelo Branco (191,2 km)

Wout van Aert dobil tretjo etapo, Roglič je v cilj prišel z glavnino

Primož Roglič | Primož Roglič je v cilj prišel v času zmagovalca. | Foto Guliverimage

Primož Roglič je v cilj prišel v času zmagovalca.

Na Dirki po Španiji se je končala tretja etapa, ki je bila dolga 191,2 kilometra. V ciljnem šprintu je zmagal Wout van Aert (Bel/Visma | Lease a Bike), ki vodi tudi v skupnem seštevku. Primož Roglič (Red Bull - BORA - hansgrohe) je v cilj prišel v času zmagovalca in na koncu pristal na 32. mestu. Naš kolesar je v skupnem seštevku na sedmem mestu in za vodilnim van Aertom zaostaja 30 sekund.

Wout van Aert ob prihodu v cilj tretje etape. | Foto: Guliverimage Wout van Aert ob prihodu v cilj tretje etape. Foto: Guliverimage

Podobno kot v drugi etapi tudi v tretji pravega razburjenja ni bilo. Od začetka je bila v begu četverica, ki jo je glavnina brez težav nadzorovala in ujela pred sprinterskim obračunom v Castelu Brancu.

Za Van Aerta, ki je sobotno vožnjo na čas končal na tretjem mestu, nedeljski sprint pa končal na drugem, je današnja zmaga 47. v karieri, deseta na tritedenskih preizkušnjah in šele tretja letos po težavah zaradi poškodbe v spomladanskem delu sezone.

Devetindvajsetletni Belgijec je v sprintu ugnal zmagovalca druge etape Avstralca Kadena Grovesa (Alpecin-Deceuninck) ter tretjeuvrščenega Španca Jona Aberasturija (Euskaltel-Euskadi).

"Izplača se biti potrpežljiv," je po zmagi in predvsem po prejšnjih dveh uvrstitvah na oder za zmagovalce v prvem odzivu organizatorjem preizkušnje dejal Van Aert in dodal: "Precej časa je minilo, odkar sem lahko v znak zmage dvignil roke. Res je zelo dober občutek."

"Prvotni načrt ni bil slediti Kadenu, temveč sprintati od daleč na moč pred njim. Morda sem ga malce presenetil, ker sem sprint začel pred 200 metri do cilja. Zame je bil to popoln sprint," je še dodal Van Aert.

"Počutim se samozavestno, že včeraj sem se počutil dobro, tudi v tem vročem vremenu je šlo. Ekipa je bila zelo močna, nadzorovali smo dirko, fantje pa so me pripeljali v izjemen položaj, zato sem bil samozavesten, da lahko zanje postavim piko na i," je pripomnil belgijski as.

Van Aert ima v skupnem seštevku po dodatnih bonifikacijah 13 sekund naskoka pred Američanom Brandonom McNultyjem (UAE Team Emirates) in 15 pred Čehom Mathiasom Vacekom (Lidl-Trek).

Edini slovenski predstavnik na dirki Roglič je brez težav v vroči etapi varno prečkal ciljno črto v času zmagovalca. Za Van Aertom na sedmem mestu zaostaja 30 sekund, a je najboljši med kandidati za skupno zmago.

Primož Roglič | Foto: Guliverimage Foto: Guliverimage

Torkova etapa bo dala že prve odgovore

V torek bo na sporedu zelo zahtevna gorska etapa od Plasencie do vrha Pica Villuercasa (170,5 km), ki bo že dala prve odgovore o pripravljenosti najboljših hribolazcev na Vuelti.

* Izidi, 3. etapa, Lousa–Castelo Branco (191,2 km):
  1. Wout Van Aert (Bel/Visma | Lease a Bike)           4:40:42
  2. Kaden Groves (Avs/Alpecin-Deceuninck)           isti čas
  3. Jon Aberasturi (Špa/Euskaltel-Euskadi)
  4. Arne Marit (Bel/Intermarche-Wanty)
  5. Pavel Bittner (Češ/DSM-firmenich PostNL)
  6. Corbin Strong (NZl/Israel-Premier Tech)

Dirka po Španiji, 3. etapa

Dirka po Španiji, 3. etapa | Foto: A. S. O. Foto: A. S. O.

Cilj - Zmagovalec 3. etape je Wout van Aert (Bel/Visma | Lease a Bike).
1. Wout van Aert (Visma | Lease a Bike)
2. Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck)
3. Jon Aberasturi (Euskaltel-Euskadi)
4. Arne Marit (Intermarché-Wanty)
5. Pavel Bittner (DSM-Firmenich-PostNL)

5 km do cilja - Kdo bo dobil tretjo etapo? Primož Roglič vozi v glavnini, kjer ga ščitijo kolesarji njegove ekipe.

10 km do cilja - Deset kilometrov pred ciljem je hitrost kolesarjev zelo visoka. Sprinterske ekipe si že skušajo izboriti čim boljše položaje za šprint.

20 km do cilja - Glavnina je ujela še zadnjega ubežnika. Očitno bo etapo odločil ciljni šprint.

30 km do cilja - Za samostojni pobeg se je odločil Xabier Isasa (Euskaltel-Euskadi) in ohranja prednost pred glavnino. Ta znaša 42 sekund.

43 km do cilja - Vmesni šprint je dobil dobil Xabier Isasa (Euskaltel-Euskadi). Trenutno v tem točkovanju vodi Wout van Aert, ki je na vmesnem šprintu zasedel peto mesto. Razlika med glavnino in ubežniki je manj kot minuto.

50 km do cilja - Prednost ubežnikov se manjša. Ta znaša le še dobro minuto.

60 km do cilja - Kolesarji se bližajo današnjemu zadnjemu kategoriziranemu vzponu na Alto de Alpedrinha. Razlika med ubežniki in glavnino je dve minuti in 37 sekund.

Poskrbeti je treba tudi za zaščito pred soncem.

70 km do cilja - Prednost ubežnikov je znova narasla. Glavnina kolesarjev zaostaja dve minuti in 40 sekund.

90 km do cilja - Prednost ubežnikov se je pri spustu zmanjšala. Ta znaša dobri dve minuti.

100 km do cilja - Luis Ángel Maté (Euskaltel-Euskadi) je prvi prišel na Alto de Teixeira. Andaluzijec bo oblekel majico najboljšega gorskega kolesarja, če bo končal današnjo etapo.

121 km do cilja - Ubežniki imajo štiri minute in 29 sekund naskoka.

144 km do cilja - Prednost ubežnikov je pet minut in 18 sekund.

155 km do cilja - Prednost ubežnikov se je povečala na tri minute in 40 sekund.

175 km do cilja - Četverica je prišla v beg in ima dve minuti in 30 sekund prednosti. V begu so Unai Iribar, Ibon Ruiz (Kern Pharma) in Luis Angel MatéXabier Isasa (Euskaltel-Euskadi).

13.00 – Začela se je tretja etapa Dirke po Španiji.