Dirka po Franciji Primož Roglič Primož Roglič Tour de France Tour de France

Dirka po Franciji, 9. etapa

Degenkolbu brutalna etapa v Roubaixu, Roglič obdržal stik z najboljšimi #foto

1

Tour 9 etapa 2018 | Foto Reuters

Nemec John Degenkolb, kolesar ekipe Trek-Segafredo, je zmagovalec prestižne in zelo zahtevne devete etape dirke po Franciji, ki se je po 156,5 kilometra končala v Roubaixu. Na tlakovanih odsekih se je odlično znašel tudi slovenski up Primož Roglič iz moštva LottoNL-Jumbo, ki je do cilja prišel v skupini s favoriti na 26. mestu.

Degenkolb je v ciljnem sprintu premagal vodilnega v skupnem seštevku Belgijca Grega van Avermaet in Yvesa Lampaerta. Trojica je pobegnila kakšnih 16 kilometrov pred ciljem in skupaj prikolesarila do konca.

Richie Porte
Sportal Richie Porte po padcu končal Tour

"Čisto veselje. Res sem dolgo časa lovil zmago. Težko najdem prave besede. Cel dan je bila borba res trda. Zmaga gre celotni ekipi. Imeli smo načrt, kako ostati izven težav, in izšel se je. Neverjetno," je bil v cilju čustveno razpoložen Degenkolb, sicer zmagovalec klasike Pariz-Roubaix leta 2015.

Na četrtem mestu je končal še en Belgijec Philippe Gilbert z zaostankom 19 sekund. Sledil mu je Slovak Peter Sagan, Belgijec Jesper Stuyven in Luksemburžan Bob Jungels.

Bilo je kruto:

Tem je sledila skupina "preživelih" favoritov z zaostankom 27 sekund, med katerimi je bil tudi Roglič na 26. mestu. Zasavec se je danes za nekaj trenutkov izgubil le po enem od padcev, ki je razbil glavnino na več skupin, a je hitro brez večjih težav ujel. Dvanajst kilometrov pred koncem etape se je celo znašel na čelu, za nekaj sekund celo pospešil, na koncu pa pametno in brez naprezanja odvozil zaključek.

V brutalni etapi je bilo ogromno padcev.  Na tleh pristal tudi Chris Frome ... | Foto: Reuters V brutalni etapi je bilo ogromno padcev. Na tleh pristal tudi Chris Frome ... Foto: Reuters

Van Avermaet je prednost v skupnem seštevku še povečal, zdaj ima pred Britancem Geraintom Thomasom 43 sekund prednosti in 44 pred Gilbertom. Roglič je napredoval na 13. mesto, zaostanek za vodilnim znaša eno minuto in 57 sekund. Pred prvim dnem premora na Touru je aktualni svetovni podprvak v vožnji na čas skupno pred Nizozemcem Tomom Dumoulinom, Kolumbijcem Nairo Quintano, Ircem Danielom Martinom ...

Bržčas bo olimpijski prvak v torek zadnjič nosil rumeno majico, saj bo po ponedeljku in prostem dnevu sledila prva gorska etapa, v kateri pa pravih možnosti za ubranitev prednosti v skupnem seštevku nima.

... pa tudi zmagovalec zadnjih dveh etap Dylan Groeneweld. | Foto: Reuters ... pa tudi zmagovalec zadnjih dveh etap Dylan Groeneweld. Foto: Reuters

Številni kolesarji pa bodo skušali današnjo etapo čim prej pozabiti. Le redki se niso znašli na tleh, ujeti za padcem ali s tehnično okvaro. Španec Mikel Landa, Francoz Romain Bardet sta med "padlimi" favoriti pridelala še najmanjši zaostanek, le 34 sekund, Rigoberto Uran je denimo, zaostal eno minuto in 55 sekund. Še preden so kolesarji prišli do prvega tlakovanega odseka je izven boja ostal Avstralec Richie Porte, ki je padel, si najverjetneje zlomil ključnico, in odstopil.

Rumeno majico vodilnega je zadržal Greg van Avermaet. | Foto: Reuters Rumeno majico vodilnega je zadržal Greg van Avermaet. Foto: Reuters

Drugi Slovenec Kristijan Koren (Bahrain-Merida) je dan končal na 97. mestu in z zaostankom 7:57 minute. Skupno je Primorec na 85. mestu.