Petek, 1. 7. 2022, 20.08

Sredozemske igre, 1. julij

Tri nove medalje za Slovenijo, junak dneva Dragič

1

Vito Dragič | Vito Dragič je stopil na najvišjo stopničko na zmagovalnem odru. | Foto Sportida

Vito Dragič je stopil na najvišjo stopničko na zmagovalnem odru.

Slovenski judoist Vito Dragič je na sredozemskih igrah v alžirskem Oranu v finalu osvojil zlato v kategoriji nad 100 kg. V odločilni borbi je po petih minutah in 51 sekundah z wazarijem premagal domačina Mohameda Sofianea Belreka. Plavalka Neža Klančar je v finalu na 50 m prosto osvojila srebro, strelka Živa Dvoršak pa je v finalu na 10 m z zračno puško osvojila tretje mesto.

Slovenski judoist Vito Dragič je v finalu pred nabito polno, a majhno dvorano na sejmišču na koncu ugnal tekmeca, za katerega so glasno navijali domači navijači. Po zlati namiznoteniški ekipi je Sloveniji na teh SI priboril drugo zlato. "Najtežji nasprotnik na poti do zlata je bil Turek Munir Ertug, bolj zato, ker zaradi Mihaela Žganka, ki zdaj nastopa za Turčijo, veliko treniramo skupaj. Dosti časa sem s turško reprezentanco," je dejal novopečeni prvak.

Dragič je v finalu pred nabito polno, a majhno dvorano na sejmišču na koncu ugnal tekmeca, za katerega so glasno navijali domači navijači. "Kar zadeva same moči, je bil Alžirec zelo krepak, poleg tega svoje odigra tudi pritisk dvorane. A pričakoval sem, da bo na koncu popustil, poleg tega se je posluževal tudi umazanega boja, zvijal je prste. Ko se je Alžirec v zadnjih sekundah odpiral in je vedno napadal na enak način, sem ga lahko presenetil in hvala bogu je bila po metu točka za zmago," je dodal Dragič.

V polfinalu je premagal Italijana Lorenza Agra Sylvaina, ki je 46 sekund pred koncem dobil tretji shido in je z rdečim kartonom izgubil borbo.

Pred tem je Dragič v četrtfinalu premagal Turka Munirja Ertuga. Judoistki Urška Torkar (nad 78 kg), Metka Lobnik (do 78 kg) ter judoist Narsej Lackovič (do 90 kg) so svoje prve dvoboje izgubili.

Klančarjeva zaostala le za Španko

Neža Klančar je za zlato medaljo zaostala le štiri stotinke sekunde. | Foto: Vid Ponikvar Neža Klančar je za zlato medaljo zaostala le štiri stotinke sekunde. Foto: Vid Ponikvar Tudi plavalci so odprli nastope na SI. Neža Klančar je v finalu na 50 m prosto osvojila srebro. Klančarjeva se je s časom 25,01 sekunde povsem približala osebnemu rekordu in za štiri stotinke zaostala le za Španko Lidon Munoz Del Campo.

"Pred SI nisem razmišljala o drugem kot o dvigu forme, da popravim izide glede na SP. V finalu sem bila pet stotink oddaljena od osebnega rekorda. To mi je uspelo po operaciji rame, štiri mesece res težkega treninga je za mano in sem zelo, zelo zadovoljna," se je smejalo Klančarjevi.

Srebro je ocenila kot poplačilo vloženega truda v zadnjem obdobju. Sprva pa ni vedela, da je druga. "Po prihodu v cilj je bilo kar zmedeno vse skupaj, ker se izidi niso zvrstili po vrsti od prvega mesta naprej, ampak nekako naključno. Ne vidim dobro tako daleč na semafor z izidi, tako da sem naprej pomislila, katera bi lahko bila, potem pa mi je že dosežen čas povedal, da imam medaljo."

Pred njo je še kar nekaj nastopov na teh SI. "Pred njimi sem si želela, da se imam 'fajn', da uživam in dobro plavam. Jutri bom nastopila še na 50 m delfin, potem na 100 m prosto, čakajo me še tri štafete, v katerih imamo dobre možnosti, kot tudi vsa plavalna ekipa, lahko veliko naredimo."

Klančarjeva je bila tretja v dopoldanskih kvalifikacijah, na 15. mestu je končala Tjaša Pintar.

Na 11. mestu je bil blizu finala Sašo Boškan na 100 m hrbtno (56,07), v tej disciplini je bil prvi dan plavalnih tekem na SI 15. Primož Šenica Pavletič (57,13).

Dvoršakova ubranila bron, Jerovškova šesta

Slovenski strelki sta zelo dobro odprli tekmo, Živa Dvoršak je bila po prvih petih strelih tik za najboljšimi, tudi po desetih je bilo tako, ko je bila Dvoršakova četrta, peta pa Klavdija Jerovšek. Dvoršakova je po tretji seriji eno mesto pridobila, eno pa je Jerovškova izgubila. Druga je tekmovanje po četrti seriji končala na šestem mestu, pred njo je že končala dvojica finalistk.

Dvoršakova si je tedaj delila drugo mesto in bila po naslednji seriji tretja. V konkurenci za zlato sta potem ostali le še Srbkinja Teodora Vukojević in Francozinja Oceanne Marianne Muller. Druga je povedla z 10:0 in po manjšem preobratu Srbkinje slavila s 16:6.

Dvoršakova: Pokazala sem, da delam dobro

Dvoršakova je še enkrat osvojila bron na sredozemskih igrah. | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Dvoršakova je še enkrat osvojila bron na sredozemskih igrah. Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida "Pred sredozemskimi igrami sem imela slabši del sezone, pred odhodom pa sem izboljšala formo in to tu tudi pokazala, bolj v finalu kot pred njim. Nastop je zato še večja spodbuda za naprej, saj so v strelstvu vzponi in padci. Danes sem pokazala, da delam dobro ter da je to prava pot," je po nastopu povedala Dvoršakova, že bronasta na prejšnjih SP leta 2018 v Tarragoni.

V kvalifikacijah je bila Dvoršakova dolgo na robu osmerice, pa nato v zaključku precej dodala in se zanesljivo uvrstila v finale, ki je bil za gledalce zelo napet. V njem je prišla Slovenka začasno tudi do delitve drugega mesta.

"Med nastopom ne spremljam tekmic, delam svoje, vsake toliko časa pogledam trenerko Polono Sladič, in če pokima, grem naprej. Proti koncu kvalifikacij sem jo tudi pogledala in mi je s prsti na roki pokazala, da naj še malo dodam, in sem."

Zelo je bila vesela tudi brona, ki ga je dan prej osvojil Luka Lukić, prav tako na 10 m z zračno puško. "Končno imamo tudi med moškimi po dolgem času dobrega posameznika. Z Lukom bom nastopila jutri na mešani ekipni tekmi," je dodala Dvoršakova.

Tretji slovenski strelski nastop je tudi prinesel finale, Jože Čeper je bil z zračno pištolo na 10 m sedmi.

Filipičeva za 11 cm zgrešila bron

Atletinja Neja Filipič je bila četrta v finalu troskoka, 6,45 m je zmogla v zadnji seriji in za 11 cm zgrešila bron. Agata Zupin zaradi želodčnih težav ni tekla v finalu na 400 m ovire in v slovenskem taboru upajo, da se bo pobrala do nedeljske štafete.

Jadralci imajo pred sobotnimi regatami za medalje dva dni premora, danes tekmujejo le jadralke na deski iqfoil z Lino Eržen. Po petkovih plovih je Žan Luka Zelko na skupno 5. mestu razreda ilca 7, Liam Orel je na 16. mestu, Lin Pletikos je v razredu ilca 6 na 10. mestu.