SP v ritmični gimnastiki

Rusinje brez zmage, naslova Bolgarkam in Italijankam

Dina Averina | Dina Averina je kraljica SP, ki se je končalo v Sofiji. | Foto Reuters

Dina Averina je kraljica SP, ki se je končalo v Sofiji.

Zadnji dan 36. svetovnega prvenstva v ritmični gimnastiki v Sofiji, prvega kvalifikacijskega sita za olimpijske igre 2020 v Tokiu, so v finalih skupinskih sestav naslova osvojile Bolgarke, ki so bile najboljše s petimi obroči, ter Italijanke, ki so zmagale s tremi žogami in dvema kolebnicama. Najuspešnejša reprezentanca je Rusija s sedmimi zmagami.

Mnogobojske svetovne prvakinje Rusinje, ki so sinoči ubranile naslov, so danes v sestavah naredile preveč napak. Z obroči so se tako morale zadovoljiti s četrtim mestom, v vaji s tremi žogami in dvema kolebnicama pa so bile farfalle oziroma metuljčice enostavno boljše.

Rusinje, Italijanke in Bolgarke, najboljše tri reprezentance iz mnogoboja, so se že uvrstile na OI leta 2020, prvih 24 ekip s tega SP pa bo lahko nastopilo na SP prihodnje leto v Bakuju, kjer bodo delili končne vozovnice za Tokio. Slovenska reprezentanca v skupinskih sestavah tega cilja ni izpolnila, v obeh sestavah so Slovenke naredile po eno veliko napako, ki jih je oddaljila od nadaljevanja olimpijskih sanj. Mnogoboj so med 36 ekipami končale na 27. mestu.

Zgodovinski uspeh Slovenk

Medtem pa je slovenska vrsta v individualnem tekmovanju, ki so jo sestavljale Jekaterina Vedenejeva, 24-letna ruska ritmičarka je poleti prejela slovenski potni list, ter dve 17-letnici Aleksandra Podgoršek in Anja Tomazin z enajstim mestom med 38 reprezentancami dosegla zgodovinski uspeh.

Aleksandra Podgoršek | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida Aleksandra Podgoršek Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida

Poleg tega so slovenske posameznice izpolnile prav vse zastavljene cilje; Vedenejeva je kvalifikacije končala na 17. mestu in se uvrstila v finale mnogoboja, kjer je bila 13., Podgorškova pa je bila med 120 tekmovalkami z mnogobojem 41.

Rusinje z Dino Averino na čelu najuspešnejše

Najuspešnejša država 36. SP je Rusija, ki je od devetih možnih naslovov pobrala sedem zmag, vključno z obema mnogobojskima kronama, temu dodala še eno srebro. Kraljica SP je Dina Averina, ki je zmagala z obročem, žogo in s kiji, s trakom je slavila njena rojakinja Aleksandra Soldatova, ekipno pa so Rusinje ubranile svetovni naslov, Dina Averina pa je zmagala tudi v mnogoboju.

Po enkrat so zmagale še Bolgarke in Italijanke, ki so presenetljivo druga najuspešnejša reprezentanca SP s šestimi kolajnami. Poleg zmagovalk, skupinske sestave, imajo še dve srebrni in tri bronaste kolajne.