Torek, 21. 5. 2024, 16.40
6 mesecev
Judo, svetovno prvenstvo, Abu Dabi
Andreja Leški v podaljšku ostala brez brona
Judoistka Andreja Leški je svetovnem prvenstvu v Abu Dabiju v kategoriji do 63 kg osvojila peto mesto. V ponovitvi lanskega finala svetovnega prvenstva v Dohi proti francoski olimpijski prvakinji Clarisse Agbegnenou je v borbi za tretje mesto izgubila po tretji kazni v podaljšku.
Andreja Leški je konec aprila v Zagrebu v kategoriji do 63 kg osvojila bron na evropskem prvenstvu, pred tednom pa še srebro na grand slamu v Kazahstanu in potrdila dobro formo.
V Abu Dabiju, kjer je pred leti že osvojila kolajno na mladinskem svetovnem prvenstvu, je po prostem prvem krogu najprej premagala Gruzijko Eter Askilašvili. Prvi vazari si je priborila v manj kot 30 sekundah, drugega slabo minuto kasneje.
Španko Cristino Cabano Perez je varovanka Luke Kuralta premagala že petkrat, nazadnje lani na evropskem prvenstvu v Franciji. Tudi tokrat je bila Španka brez možnosti in po dobrih dveh minutah je z atraktivno koši gurumo Leški končala dvoboj.
Lani je na SP osvojila srebro, letos se je morala zadovoljiti s petim mestom.
Ko je v četrtfinalu padla še Laura Falziu s Kosova, so bila vrata do kolajne odprta na stežaj. Bežigrajčanka je bila v dvoboju s Fazliu vseskozi korak hitrejša, tik pred koncem dvoboja pa ji je uspel met za oceno.
Slovenka, ki je na lanskem SP osvojila srebro, se je v polfinalu pomerila s Poljakinjo Angeliko Szymansko, ki je Slovenko ugnala že lani v Budimpešti. Tokrat je imela rahlo pobudo Leški, tekmica pa je minuto in 52 sekund pred koncem briljantno izkoristila nepazljivost Slovenke in z vzvodom prišla do nepričakovane uvrstitve v finale.
Herkovič: Vem, da nisem bil dovolj aktiven in da moram napake popraviti
Nace Herkovič se je prejšnji konec tedna z dvema zmagama na grand slamu v Astani prebil med najboljših sto judoistov na svetu v svoji kategoriji in po premieri na EP v Zagrebu dobil še prvo priložnost na SP. Prvi tekmec 21-letnega Slovenjgradčana je bil Grk Teodoros Demurcidis, ki je bil v uvodu videti samozavestnejši, po nekaj napadih pa je koroški judoist vzpostavil ravnotežje. Odločitev o zmagovalcu je padla dobro minuto in pol pred koncem, ko se je Grk v prvem poskusu še spretno izvil in preprečil vzvod, v nadaljevanju akcije in drugem poskusu pa je v znak predaje z roko hitro potrepljal Herkoviča.
Nace Herkovič je dosegel zmago in poraz.
Povsem drugi format tekmeca je bil 23-letni Brazilec Guilherme Schimidt, ki je kljub mladosti na zadnjih petih vseameriških prvenstvih osvojil štiri zlate in eno srebrno odličje. A kot kaže, je bil Herkovičev način borbe za tekmeca nekakšen trn v peti. Brazilec je sicer zmagal sekundo pred koncem po treh opominih za slovenskega borca, med borbo pa ni izvedel res nevarne akcije.
"Imel sem napadalni gard, ampak ko sem prišel v položaj, nisem naredil tako, kot bi moral. Proti izkušenemu Brazilcu so se nato nabirale kazni. Seveda bom moral še pogledati dvoboj, a vem, da nisem bil dovolj aktiven in da moram napake popraviti," je po porazu povedal 21-letni študent trenerstva v Mariboru, ki je šele pred pol leta zamenjal kategorijo do 73 kilogramov za višjo do 81 kilogramov.
Kot pravi, nenehnega hujšanja ni zdržal, zdaj ima v višji kategoriji priložnost, da celo poveča mišično maso. "Po hujšanju se nisem počutil dobro ne pred tekmo ne po njej. Zdaj moram pridobiti še nekaj mišic," je razložil tekmovalec, ki dolgoročno meri na olimpijski nastop v Los Angelesu.
"Veselim se te poti. Že z letošnjo sezono sem zelo zadovoljen, zdaj bom delal na tem, da bom pokazal še precej več. S trenerjem Ruslanom Jankovskim sva si začrtala cilje, tudi nastop na SP in EP. Verjameva drug v drugega in mislim, da skupaj lahko veliko doseževa, seveda pa bom moral delati na moči, kondiciji in tehniki."
Dosedanje najboljše slovenske uvrstitve na SP v judu:
* Moskva 1983:
- 5. mesto Filip Leščak (do 78 kg)
* München 2001:
- 5. mesto Urška Žolnir (do 63 kg)
* Kairo 2005:
- 3. mesto Urška Žolnir (do 63 kg)
- 3. mesto Raša Sraka (do 70 kg)
- 5. mesto Lucija Polavder (open)
- 7. mesto Primož Ferjan (do 100 kg)
* Rio de Janiero 2007:
- 2. mesto Lucija Polavder (open)
- 5. mesto Roki Drakšič (do 60 kg)
- 5. mesto Urška Žolnir (do 63 kg)
* Rotterdam 2009:
- 5. mesto Urška Žolnir (do 63 kg)
- 7. mesto Raša Sraka Vuković (do 70 kg)
* Tokio 2010:
- 3. mesto Raša Sraka Vuković (do 70 kg)
* Pariz 2011:
- 3. mesto Urška Žolnir (do 63 kg)
- 5. mesto Rok Drakšič (do 66 kg)
- 5. mesto Raša Sraka Vuković (do 70 kg)
- 7. mesto Lucija Polavder (nad 78 kg)
* Rio de Janeiro 2013:
- 3. mesto Vlora Beđeti (do 57 kg)
- 5. mesto Tina Trstenjak (do 63 kg)
- 7. mesto Rok Drakšič (do 73 kg)
* Čeljabinsk 2014:
- 3. mesto Tina Trstenjak (do 63 kg)
- 3. mesto Ana Velenšek (do 78 kg)
* Astana 2015:
- 1. mesto Tina Trstenjak (do 63 kg)
- 2. mesto Ana Velenšek (do 78 kg)
* Budimpešta 2017:
- 2. mesto Tina Trstenjak (do 63 kg)
- 2. mesto Mihael Žgank (do 90 kg)
* Baku 2018:
- 3. mesto Tina Trstenjak (do 63 kg)
- 7. mesto Klara Apotekar (do 78 kg)
- 7. mesto Maruša Štangar (do 48 kg)
* Tokio 2019:
- 5. mesto Tina Trstenjak (do 63 kg)
- 5. mesto Klara Apotekar (do 78 kg)
* Budimpešta 2021:
- 2. mesto Andreja Leški (do 63 kg)
* Doha 2023:
- 2. mesto Andreja Leški (do 63 kg)
* Abu Dabi 2024:
- 5. mesto Andreja Leški (do 63 kg)