Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
18. 1. 2008,
12.27

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 18. 1. 2008, 12.27

8 let, 7 mesecev

Bobby Fischer izgubil bitko z življenjem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Islandski nacionalni radio je podal v svet žalostno novico. Nekdanji svetovni šahovski prvak Bobby Fischer je po dolgem boju z zahrbtno boleznijo v 64. letu zapustil svet.

Fischer, ki je svoj najslavnejši dvoboj odigral leta 1972 proti Borisu Spaskemu iz Sovjetske zveze in z zmago osvojil tudi naslov svetovnega prvaka, je bil znan kritik ZDA in se je tudi odrekel ameriškemu državljanstvu. V zadnjih letih je svoj drugi dom našel na Islandiji, kamor se je zatekel leta 2005.

Robert James Fischer, kot je bilo njegovo polno ime, je bil rojen leta 1943 v Chicagu, že s 14 leti pa je dokazal svoje mojstrstvo, saj je osvojil svoj prvi naslov ameriškega prvaka, dosežek je potem ponovil še sedemkrat. Že s 15 leti je bil mednarodni velemojster, po osvojenem naslovu najboljšega na svetu leta 1972, ko je odvzel primat tedaj skorajda nepremagljivim igralcem iz Sovjetske zveze, se je na svetovnem šahovskem prestolu obdržal do leta 1975. Naslov je izgubil, ker ni želel braniti lovorike v boju z Anatolijem Karpovom, to pa je bil obenem tudi konec njegove bleščeče, a kratke kariere v šahu.

Skorajda tako kot po šahovskih sposobnostih je bil Fischer znan tudi po ekscentričnem vedenju in nepredvidljivosti. Že med tekmovanji je nemalokrat poskrbel za zmedo, zamujal na dvoboje, včasih odhajal sredi partij, zahteval natančno določeno svetlobo, motili so ga fotografi in kamere... Leta 1992 je nastopil na ekshibicijskem tekmovanju proti nekdanjemu tekmecu Spaskemu v ZR Jugoslaviji, zaradi kršenja ameriškega ekonomskega embarga proti tej državi pa si je nakopal sodni pregon v rodnih ZDA.

Najprej se je preselil v Vzhodno Evropo, nato pa je dlje časa živel na Japonskem. Zaradi potovanja z neveljavnim ameriškim potnim listom so ga v Tokiu pred štirimi leti tudi aretirali in je devet mesecev preživel v priporu. Pomagali pa so mu Islandci, ki so mu pred tremi leti podelili potni list, obenem pa se je Fischer odpovedal ameriškemu državljanstvu. Tedanji islandski zunanji minister David Oddsson je dodelitev islandskega državljanstva Fischerju pospremil z besedami, da je v njegovi državi toliko ekscentrikov, da enega več sploh ne bo opaziti. Fischer se je tedaj tudi povsem umaknil iz šahovskega sveta, zadnji poskus, da bi nekdanjega genija spet zvabil za šahovnico, pa je pred dvema letoma izvedel prav Spaski, a ni bil uspešen.

Ne spreglejte