Sreda, 3. 9. 2008, 20.10
8 let, 7 mesecev
Spa le za prave mojstre F1
Vse odtlej je Spa eno najbolj priljubljenih dirkaških prizorišč, tako za dirkače kot navijače. Sprva so se dirkači v Spa Francorchampsu merili na 14,9 kilometra dolgi stezi, sestavljeni tudi iz javnih cest. Ta je bila izredno hitra in še bolj nevarna, zato so jo skozi leta vztrajno krajšali in poenostavljali nekatere ovinke. Kljub vsemu je bil leta 1970, ko je dirka za veliko nagrado F1 še zadnjič gostovala na "stari" stezi, krog še vedno dolg neusmiljenih 14 kilometrov. Kljub popravkom je steza ostala ena najhitrejših na svetu, Chris Amon je tako leta 1970 postavil najhitrejši krog, odpeljal ga je s povprečno hitrostjo skoraj 245 km/h.
Spa se je v koledar F1 vrnil leta 1983 v popolnoma spremenjeni podobi. Dolžino kroga so skrajšali za polovico, vseeno pa jim je uspelo ohraniti nekaj stare čarobnosti. Dve tretjini proge sta potekali na originalni zasnovi, nedotaknjen pa je ostal tudi legendarni ovinek Eau Rouge. Nekaj kritik je med dirkači sprožila le nova šikana, imenovana Autobusna postaja, ki so jo vrinili v kratko ravnino pred zavoj La Source.
Že več kot dvajset let tako Spa ostaja ena najdaljših stez formule ena, zaradi mešanice dolgih ravnin in zahtevnih ovinkov v slikoviti okolici, pa jo večina dirkačev še vedno prišteva med najbolj priljubljene. Na prizorišču velike nagrade Belgije je eden od pomembnih faktorjev tudi hudo nepredvidljivo vreme. Nemalokrat se je namreč že zgodilo, da je na enem delu steze deževalo, medtem ko je bilo drugod popolnoma suho. Zavoj Eau Rouge pa zaradi visoke hitrosti in naglega vzpona velja za enega tehnično najzahtevnejših v formuli ena.
Dirkači 70 odstotkov kroga prevozijo s polnim plinom, stopnja oprijema je srednja, stopnja obrabe pnevmatik pa nizka do srednja. Srednja je tudi obremenjenost zavor. Najdaljši odsek, ki se ga vozi s polnim plinom je dolg 1.865 metrov (24 sekund). Sedemkilometrsko dirkališče je tehnično tako zahtevno, da se lahko le peščica dirkačev pohvali, da ga je popolnoma osvojila. Samo pet mož je namreč tam doseglo več kot dve zmagi. Po trikrat sta se veselila Juan Manuel Fangio in Damon Hill, štirikrat Jim Clark, petkrat Ayrton Senna in šestkrat Michael Schumacher.
Med omenjene junake sodi tudi Kimi Räikkönen, ki je zmagal na zadnjih treh preizkušnjah v Ardenih. Leta 2004, 2005 in lani, medtem ko znamenitega prizorišča v koledarju F1 2006 ni bilo. Od še aktivnih dirkačev pa ima belgijsko zmago le še David Coulthard, ki se je na najvišjo stopničko povzpel leta 1999.