Sreda, 12. 4. 2023, 11.43
1 leto, 7 mesecev
Planet 18
Kako jim je uspelo odpraviti čakalne vrste? #video
Kako je niškim srčnim kirurgom uspelo povsem odpraviti čakalne dobe za operacije srca in ožilja? Do šest mesecev so bolniki čakali na operacijo, zdaj nanjo nihče ne bo čakal več kot 15 dni.
V Sloveniji na dan prihajajo nove in nove zgodbe o korupciji v zdravstvenem sistemu. Uslužbenec urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Smiljan Mekicar naj bi v petek prejel izredno odpoved. Očitajo mu prirejen razpis za nakup naprav za magnetno resonanco v vrednosti okoli 40 milijonov evrov, ki je bil zaradi sumov nepravilnosti že pred časom ustavljen. Mekicar je vpletanja v razpis obtožil direktorja urada Aleša Šabedra.
Da se lahko, tudi v zdravstvu, premakne na videz nepremakljivo, pa dokazuje zgodba iz Niša v Srbiji. Zdravstveno osebje na kliniki za kardiokirurgijo je neprekinjeno delalo skoraj 100 dni in 12 zaporednih neplačanih koncev tedna, da bi doseglo cilj, ki so si ga zadali − odpravo čakalnih vrst za operacije srca in ožilja. Verjeli ali ne, uspelo jim je. Po novem ne bo noben bolnik čakal na operacijo več kot 15 dni.
Povprečni čas čakanja na operacijo v Urgentnem kliničnem centru Niš je bil od tri do štiri mesece, pa tudi pol leta. Tamkajšnji zdravniki so že decembra lani svoje nadrejene prosili, da jim omogočijo prostovoljno delo ob koncih tedna, ministrstvo za zdravje pa, da jim zagotovi pripomočke za delo. In ker jim niso prisluhnili, so se odločili, da bodo načrt uresničili na lastno pest. V 100 dneh so tako opravili 248 operacij, lani v enakem časovnem obdobju pa 117. A kljub večjim obremenitvam zdravstvenega osebja na oddelku se kakovost opravljenih operacij ni zmanjšala. Smrtnost je ostala ista kot v običajnih delovnih razmerah − pod dvema odstotkoma.
Tudi na družbenih omrežjih odmeva zgodba o uspehu iz Niša − zdravnikom se je med drugim poklonil tudi srbski teniški as Novak Đoković. In če ste mislili, da so razmere pri nas boljše, kot so bile v Nišu pred stotimi dnevi, vam sporočamo, da niso. Samo na prvi kardiološki pregled pacienti čakajo tudi do pol leta, zato upamo, da bodo tudi naši kirurgi našli način, kako skrajšati čakalne vrste. Za vzgled so jim lahko kolegi iz Srbije.