Torek, 25. 2. 2014, 15.11
8 let, 8 mesecev
Zgodba o deželi, ki je s kapitalizmom prerodila svet
Novi italijanski predsednik vlade Matteo Renzi iz vrst levosredinske Demokratske stranke napoveduje boj z birokracijo, zmanjševanje javnega dolga in visoke brezposelnosti ter davčno reformo.
Hitro menjavanje premierjev, mafija, nenehne stavke, nogometna strast, rojstni kraj fašizma, dežela mode in umetnosti … Vse to so dejstva, značilnosti in stereotipi, ki jih povezujejo z deželo v obliki škornja.
Cvetoča kapitalistična Italija – ki je svet obogatila tudi z renesanso (sl. preporodom) in humanizmom – je bila na primer v 16. stoletju dvesto let pred vsemi svojimi sosedi, še najmanj – nekaj več kot sto let – je za Italijo zaostajala Francija.
Z odkritjem novega sveta pa so središče mednarodnega kapitalističnega gospodarstva postale dežele ob Atlantskem oceanu, Italija pa je zdrsnila na obrobje. Ironija usode je, da so prav Italijani – s svojimi pomorščaki in denarjem, s katerim so financirali države ob Atlantiku – sami spodjedli svojo prednost.
Velik gospodarski razcvet je Italija doživela po drugi svetovni vojni v času italijanskega gospodarskega čudeža v letih 1950–1963 (il miracolo economico), ko je bila povprečna letna gospodarska rast 5,8-odstotna. Med letoma 1964 in 1973 je bila rast petodstotna.
Povojna italijanska rast do leta 1973, ko je izbruhnila naftna kriza, je bila tako druga najvišja v Evropi, pred njo je bila le Zvezna republika Nemčija (ZRN), v svetovnem merilu pa jo je prehitevala še Japonska. Italija je zdaj šesto največje gospodarstvo na svetu, četrto največje v Evropi in tretje največje v evroobmočju.
Razlike v razvitosti med severom in jugom Italije se tudi v času gospodarskega čudeža niso zmanjšale. Najrevnejša italijanska statistična regija Kampanja ima na primer po podatkih Eurostata le 64 odstotkov EU-povprečja glede BDP na prebivalca.
Za primerjavo: statistična regija Vzhodna Slovenija ima 69 odstotkov povprečja EU (bogatejša je od štirih italijanskih južnih regij), Zahodna Slovenija pa 100 odstotkov (bogatejša je od devetih italijanskih regij, tudi od Umbrije v osrednji Italiji).
Poleg razlik med severom in jugom je italijanska "bolezen" tudi velik javni dolg. Italija je bila dolgo evropska država z največjim javnim dolgom, zadnja leta pa jo je prehitela Grčija.
Med letoma 1994 in 2009 je bil italijanski javni dolg v povprečju 111 odstotkov BDP, nato se je povečeval, največji obseg naj bi po jesenski napovedi Evropske komisije dosegel letos, in sicer 134 odstotkov. Dolg naj bi zdaj zmanjšali, med drugim tudi s privatizacijo državnih podjetij in nepremičnin.
Če upoštevamo še drugo premoženje, pa ima povprečen odrasel Italijan po raziskavi Credit Suisse Global Wealth Reporta 2013 178.615 evrov premoženja. To je okoli dvajset odstotkov nad povprečjem evroobmočja in na primer več kot v Nemčiji, kjer ima v povprečju odrasel Nemec 149 tisoč evrov premoženja.
Renzi bo imel lažje delo kot Letta, saj Italija, ki je bila dolgo v recesiji, počasi okreva. Po desetih zaporednih četrtletjih krčenja gospodarstva so imeli v zadnjem lanskem četrtletju znova rast, sicer skromnega 0,1 odstotka. Letos naj bi bila rast 0,7-odstotna, prihodnje leto pa 1,2-odstotna.
Po jesenski napovedi naj bi se znižala tudi brezposelnost. Če je bila decembra lani 12,7-odstotna (EU povprečje je 10,7 odstotka), naj bi se do leta 2015 malenkostno znižala na 12,1 odstotka.