Sreda, 22. 6. 2016, 9.44
7 let, 3 mesece
Zaradi Britancev trepeta vsa Evropa
Referendum o morebitnem izstopu Velike Britanije iz EU se je zajedel v vse pore življenja na Otoku. Privrženci in nasprotniki brexita na vsakem koraku izražajo svoje mnenje o tem, ali naj evropski povezavi pomahajo v slovo ali ostanejo del nje.
Ves svet, predvsem pa Evropa, nestrpno pričakuje odločitev Britancev na referendumu 23. junija. Bo vendarle prevladala želja po obstanku v EU in nekakšni ohranitvi statusa quo ali bodo Britanci svojo državo in vso EU popeljali v neznane vode? Ugibanj o tem, kaj bi se v primeru brexita zgodilo, ne manjka, najbolj črnoglede pa skrbi morebitni učinek domin. Kdo bi utegnil slediti Britancem iz EU in ali bi se evropska povezava znašla pred propadom?
Vlogo pri brexitu ima tudi Slovenija
Brexit bodo najbolj občutili Slovenci, ki si kruh služijo na Otoku
Tusk: Pogajanja po brexitu bi lahko trajala do sedem let
Ali Donald Trump in brexit lahko zamajeta borzne trge?
Brexit: lahko referendum zamaje svetovni avtomobilski trg?
Kaj bi brexit pomenil za britansko glasbo?
"Evropa je polna vročega zraka. Čas je, da zapustimo EU" in "Iz mene ne bodo delali bedaka" k odhodu iz EU spodbujajo zagovorniki brexita.
Britanski premier David Cameron zagovarja obstanek v EU.
Vročica pred referendumom 23. junija je dosegla (tragični) vrhunec, ko je domnevni nacionalistični skrajnež do smrti zabodel in ustrelil laburistično poslanko Jo Cox, zagovornico obstanka v EU.
Kampanja je dobila slovenski pridih, ko so zagovorniki brexita začeli uporabljati plakat s fotografijo reke beguncev, posneto na slovenski meji. Migracije zagovorniki brexita uporabljajo kot enega od glavnih razlogov za izstop iz EU, češ da bodo v nasprotnem primeru Veliko Britanijo preplavili migranti.
Nasprotniki brexita so v kampanjo vpletli tudi nekdanjega premierja Winstona Churchilla. "Britanci ne odnehajo" piše na plakatu s podobo pokojnega premierja, ki je Britance vodil v težkih časih 2. svetovne vojne, zraven pa še, da je Churchill ustanovitelj Evropske unije.
T. i. bitke na Temzi, kjer sta se na čolnih soočila oba tabora, se je udeležil tudi Bob Geldof. Glasbenik je, tako kot veliko slavnih Britancev, nasprotnik brexita. Javno podporo obstanku v EU je izrazil tudi nekdanji nogometaš David Beckham: "Živimo v živahnem in povezanem svetu, kjer smo skupaj močnejši."
"Drugačna Evropa je mogoča," pravijo zagovorniki brexita.
"Britanija ni otok," opozarjajo zagovorniki obstanka, ki imajo v mislih to, da Otok ne more biti in ni neodvisen od celinske Evrope.
"Ne, hvala," Evropi pravijo tisti, ki želijo zapustiti povezavo.
"Vzemimo nazaj nadzor," zagovorniki brexita, med katerimi je tudi nekdanji župan Londona Boris Johnson, pihajo na dušo tistim, ki menijo, da ima London premalo besede pri odločanju o britanskih zadevah.
7